Obserwuj w Google News

Zachodniopomorskie: co warto zobaczyć? 8 najlepszych miejsc i atrakcji dla dzieci

Nina Czochara
4 min. czytania
29.05.2019 16:04
Zareaguj Reakcja

W zachodniej części polskiego wybrzeża każdy znajdzie coś dla siebie. Świnoujście z najszerszą plażą w Polsce. Międzyzdroje ze słynną „promenadą gwiazd”. Jarosławiec z Muzeum Bursztynu. Woliński Park Narodowy z Jeziorem Turkusowym. Odkrywamy największe atrakcje dla dzieci w województwie zachodniopomorskim.

Międzyzdroje
fot. Shutterstock

Województwo zachodniopomorskie znajduje się w północno-zachodniej części Polski, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Region ten słynie z szerokich plaż, zadbanych kurortów i dobrej infrastruktury - nic dziwnego, że jest tak chętnie odwiedzany przez turystów nie tylko z Polski. Planujesz wypoczynek z rodziną w województwie zachodniopomorskim? Sprawdź największe atrakcje turystyczne dla dzieci na Pomorzu Zachodnim.

Zobacz także:  Mielno to nie tylko imprezy. Odkrywamy atrakcje słynnego nadmorskiego kurortu

1. Świnoujście: plaża i rowery

Świnoujście, największe kąpielisko nad Bałtykiem, wyróżnia się niesamowitym położeniem – leży na 44 wyspach i wysepkach (zamieszkane są jedynie Uznam, Wolin i Karsibór). Ten nadmorski kurort przyciąga rodziny za sprawą najszerszej plaży w Polsce, wielokrotnie wyróżnianej Błękitną Flagą. To doskonałe miejsce dla dzieci – plaża ma bowiem łagodne, płytkie zejście do morza i najwyższą temperaturę wody nad całym Bałtykiem!

Świnoujście
fot. Shutterstock

Aby aktywnie spędzić czas, warto pojechać rowerem do niemieckiej miejscowości Ahlbeck. Jeśli najmłodszym będzie mało, można zabrać je również na jednodniową wyprawę promową do Ystad czy Kopenhagi.

2. Międzyzdroje: promenadą gwiazd

Ten popularny kurort nad Morzem Bałtyckim co roku gości prawie 100 tys. osób, w dużej mierze rodzin z dziećmi. Miejsce to przyciąga zadbaną plażą, 395-metrowym molo i wieloma innymi atrakcjami. W Międzyzdrojach wszystkie drogi prowadzą do Promenady Gwiazd – najmłodsi chętnie przymierzają swoje dłonie do odcisków dłoni znanych aktorów i gwiazd estrady. W pobliżu miasta wznosi się góra Gosań (najwyższa na polskim wybrzeżu), na której szczycie zbudowano punkt widokowy. Widoki roztaczające się z tego miejsca są naprawdę wyjątkowe.

3. Kołobrzeg: molo i przejażdżka kolejką

Kołobrzeg, odbudowany po II wojnie światowej, dziś znany jest jako największe uzdrowisko nad polskim morzem (łącznie znajdziemy tu 24 tego typu kompleksy). Miasto zyskało też urokliwą nową starówkę z deptakami, sklepami i restauracjami. Rodziny z dziećmi też znajdą tu wiele miejsc dla siebie. Ogromną popularnością cieszy się tutejsza plaża wyróżniona Błękitną Flagą za czystość i bezpieczeństwo.

Kołobrzeg
fot. Shutterstock

Jeśli dzieciom znudzi się spacerowanie po Kołobrzegu czy zabawa na piasku, można wybrać się na przejażdżkę kolejką Pacyfik – wyrusza spod ul. Dworcowej 10 i jedzie przez najciekawsze uliczki oraz port. Atrakcją będzie też kołobrzeska latarnia morska – z samej góry roztacza się piękny widok na miasto i port.

ZOBACZ TAKŻE:  Pomorskie: 10 miejsc, które warto zobaczyć

4. Woliński Park Narodowy

Utworzony w drugiej połowie XX wieku park narodowy obejmuje znaczną część wyspy Wolin w województwie zachodniopomorskim. Na jego terenie znajdują się tereny leśne oraz wodne. Tutaj też można wspiąć się na punkty widokowe – Gosań (94 m n.p.m.) czy Krawcza Góra (61 m n.p.m.).

Woliński-Park-Narodowy
fot. Shutterstock

Przepięknie prezentuje się Jezioro Turkusowe będące pozostałością po kopalniach kredy. Odbijające się od kredowego podłoża promienie słońca nadają wodzie piękny, turkusowy odcień. Ogromną popularnością cieszy się Zagroda Żubrów – oprócz samych władców puszczy żyją tam także bieliki, sarny i dziki. Atrakcją tego regionu jest również tzw. Festiwal Wikingów (odbywa się co roku latem) – można wówczas obejrzeć grupy rekonstrukcyjne z całej Europy.

5. Jarosławiec: muzeum bursztynu i sztuczna plaża

Największą atrakcją tego miejsca jest bez wątpienia plaża, za sprawą której miejsce to zyskało miano "polskiego Dubaju". Nowy, sztuczny odcinek wybrzeża powstał w ostatnim czasie w ramach refulacji, czyli prac mających na celu poszerzenie i ochronę plaży. Okazuje się, że oprócz Jarosławca, jeszcze tylko w jednym europejskim kurorcie (w Holandii) jest sztucznie usypana plaża, która potrafi przetrwać sztormy. 

W Jarosławcu znane jest też Muzeum Bursztynu. W czasie zwiedzania można zobaczyć rekonstrukcję podziemnej kopalni i poznać historię powstania bursztynu bałtyckiego. Do najciekawszych eksponatów w muzeum należy bursztyn ważący 2906 g.

6. Trzęsacz: plaża i ruiny zamku

Kolejnym ciekawym miejscem w województwie zachodniopomorskim jest Trzęsacz. Dla wielu osób to najbardziej malownicza plaża nad polskim morzem. Piękno tego miejsca tworzy szeroki na 40 metrów i długi na 2 km złoty pas piasku. Niepowtarzalnego charakteru temu miejscu nadają ruiny XIV-wiecznego kościoła, wybudowanego pośrodku wsi na przełomie XIV/XV wieku.

Trzęsacz
fot. Shutterstock

Ciekawostką dotyczącą tego miejsca może być fakt, że właśnie przez tę wioskę przebiega 15. południk, który wyznacza strefę czasu środkowoeuropejskiego.

7. Szczecin: Zamek Książąt Pomorskich

Ten renesansowy zamek usytuowany jest na Wzgórzu Zamkowym. Budowla była siedzibą rodu Gryfitów, którzy panowali na Pomorzu Zachodnim od XII do XVII wieku. W obrębie zamku można wyróżnić między innymi mały i duży dziedziniec z Wieżą Zegarową, Wieżę Więzienną czy salę księcia Bogusława X. Na terenie kompleksu regularnie odbywają się imprezy, koncerty, spektakle teatralne i festiwale muzyczne – przed wyprawą z dziećmi do tego miejsca warto sprawdzić harmonogram.

8. Koszalińska Kolej Wąskotorowa

Wyprawa Koszalińską Koleją Wąskotorową będzie niezwykłym doświadczeniem dla dzieci. Jej trasa przebiega z miejscowości Koszalin do wsi Rosnowo. Kolejka kursuje latem (w lipcu i sierpniu), dostępne są również pociągi w ramach imprez okolicznościowych. 

Trasa, po jakiej porusza się wąskotorówka, wiedzie przez las, co daje możliwość niecodziennego podglądania przyrody. Po drodze znajdują się przystanki edukacji ekologicznej, takie jak: rezerwat ptaków na jeziorze Lubiatowo, strzelnica myśliwska czy ścieżka przyrodnicza „Czapla Góra” w Manowie. Czas przejazdu w jedną stronę (ok. 20 km) trwa ponad godzinę.

Nie przegap

Źródło: "Polska z dzieckiem. Przewodnik dla całej rodziny", Pascal, 2008