,

Zamknięto słynną atrakcję turystyczną w Grecji. "Dbałość o bezpieczeństwo turystów"

17.03.2023 15:46

Ta wiadomość z pewnością nie ucieszy turystów, którzy w tym roku planują wakacje na Zakynthos. Słynna plaża w Zatoce Wraku (Navagio Beach) prawdopodobnie będzie zamknięta w sezonie wakacyjnym. Dla mieszkańców może to oznaczać duże starty dla branży turystycznej. 

Zatoka Wraku w Grecji
fot. Shutterstock

Przypomnijmy, że teren plaży Navagio w Zatoce Wraku został zamknięty we wrześniu 2022 roku, po trzęsieniu ziemi o sile 5,4 stopnia w skali Richtera. Wstrząsy spowodowały osunięcie się fragmentu klifu w okolicach słynnej zatoki. Na miejscu byli wówczas turyści.

W ostatnim dniach zespół ekspertów zarekomendował, aby ponownie zamknąć tę popularną atrakcję. Jak podaje portal Wirtualna Polska Turystyka, powołując się na informacje przekazane przez lokalne biuro podróży, władze wyspy wprowadzają takie zmiany, chcąc zadbać o bezpieczeństwo odwiedzających.

Zatoka Wraku na Zakynthos zostaje zamknięta

Władze Zakynthos regularnie zlecają ekspertom kontrole terenu obejmującego plażę ze względu na erozję klifów. W 2018 r. siedem osób zostało rannych w wyniku osunięcia się ziemi. Od tego czasu co sześć miesięcy przeprowadzana jest kontrola bezpieczeństwa w okolicy Navagio Beach.

Jak podaje WP Turystyka, po jednej z ostatnich wizyt zespołu ekspertów z Organizacji Planowania i Ochrony Antysejsmicznej (OASP), wprowadzono nowy zakaz korzystania z plaży w Zatoce Wraku oraz kąpieli w jej okolicach

– Bezpieczeństwo mieszkańców i turystów jest dla nas najważniejsze. Decyzja o zamknięciu plaży została podjęta na podstawie najnowszych danych. Wzięto pod uwagę dużą liczbę odwiedzających ten obszar w sezonie turystycznym 

– powiedział minister turystyki Grecji Wasilis Kikilias.

Teraz wiele osób zastanawia się, czy wprowadzony zakaz będzie obowiązywał również w sezonie letnim. Jak słusznie zauważono, jeśli decyzja o zamknięciu plaży zostałaby utrzymana do kolejnej kontroli (za sześć miesięcy), oznaczałoby to, że nie będzie na nią wstępu aż do września, czyli przez całe wakacje. 

Zobacz także: Odwiedzasz Zakynthos? Tych 7 miejsc nie możesz przegapić

Lokalne biuro podróży Zante Magic Tours podało na swoim profilu na Facebooku, że mają nadzieję, iż decyzja ta ulegnie zmianie – na korzyść zarówno turystów, jak i lokalnych przedsiębiorców. 

– Biorąc pod uwagę zaangażowanie mieszkańców wyspy Zakynthos (w najbliższych dniach planowany jest protest), decyzja ta może ulec zmianie, czego sobie i państwu życzymy. Prawda jest taka, że to nie pierwszy raz, kiedy mierzymy się z tego rodzaju decyzjami – czytamy we wpisie biura.

Jak dodał organizator wycieczek, oficjalnym powodem decyzji jest "dbałość o bezpieczeństwo turystów w regionie Zatoki Wraku". Podkreślono przy tym, że w dużej mierze "decyzja ta jest uwarunkowana ostatnimi wydarzeniami, czyli wypadkiem kolejowym w Tebach i powiązanymi z nim ogólnokrajowymi protestami (również na Zakynthos)".

Zante Magic Tours przypomina, że wciąż pozostaje możliwość wpłynięcia do Zatoki Wraku i zrobienia zdjęć z łódek. Otwarty pozostaje też słynny punkt widokowy (balkonik)

Zatoka Wraku – niezwykła wizytówka Zakynthos

Zatoka Wraku znajduje się na północno-zachodnim krańcu wyspy. To jedna z najsłynniejszych atrakcji turystycznych Zakynthos. Niesamowite, 300-metrowe klify łamiące się w zakole, błyszcząca plaża oraz krystalicznie czysta woda to główne wyróżniki tego zakątka. Nic dziwnego, że miejsce to stało się wizytówką wyspy i jednym z najchętniej fotografowanych punktów. Na samą plażę nie można dostać się od strony lądu, lecz łodzią wypływającą z portu w Porto Vromi.

Do dziś nie wiadomo, w jaki sposób wrak statku znalazł się w zatoce. Prawdopodobnie utknął na mieliźnie w 1983 roku, po czym wyciągnięto go na brzeg. Według jednej z legend "Panagiotis" był wcześniej statkiem przemytniczym, który dostarczał towary włoskiej mafii.

Źródło: Wirtualna Polska Turystyka

loader

Logo radiozet Dzieje się