Obserwuj w Google News

Najpiękniejsze zamki w Polsce. 10 miejsc, które warto zobaczyć

5 min. czytania
Aktualizacja 27.01.2023
31.08.2021 15:28
Zareaguj Reakcja

Polska słynie z wielu zabytkowych, imponujących zamków – na terenie naszego kraju znajduje się ich ponad czterysta. Choć ze sporej części zachowały się same ruiny, nie brakuje też takich obiektów, które przetrwały do dziś w bardzo dobrym stanie. Przedstawiamy listę 10 najpiękniejszych zamków w Polsce. 

Zamek Książ w Wałbrzychu
fot. Shutterstock

Zamki w Polsce zadziwiają swą majestatycznością, ciekawą historią i różnorodnością stylów architektonicznych. Które z nich warto zwiedzić? Oto 10 najpiękniejszych polskich zamków, które warto uwzględnić na turystycznej mapie. 

Zamek Książ w Wałbrzychu

To trzeci co do wielkości zamek w Polsce oraz największy na Dolnym Śląsku. Twierdza została wzniesiona w XIII wieku i jest elementem Szlaku Zamków Piastowskich. Turyści mają możliwość podziwiać nie tylko okazałą budowlę, ale również przepiękne wnętrza. Większość komnat została niestety zniszczona i ograbiona, ale część zachowała się w dobrym stanie. Najpiękniej prezentuje się Sala Maksymiliana, Salon Chiński oraz Salon Włoski. Wokół zamku znajduje się ogród, park oraz stadnina koni. 

Zamek Książ
fot. Shutterstock

Na uwagę zasługuje palmiarnia, w której można zobaczyć ponad 250 gatunków roślin z różnych kontynentów. Zamek Książ zasłynął z tego, że od 1941 roku był jedną z kwater Adolfa Hitlera. 

Redakcja poleca

Zamek w Niedzicy

Ten średniowieczny zamek wyróżnia się wyjątkowym położeniem – na malowniczym i skalistym cyplu nad Zalewem Czorsztyńskim (w województwie małopolskim). Zamek w Niedzicy (lub też Zamek Dunajec) został wzniesiony w 1310 roku z rozkazu króla węgierskiego, Karola Roberta. Na przestrzeni lat budowla ta stała się potężnym obiektem obronnym. Dla turystów ciekawy jest fakt, że w zamkowym więzieniu przebywał legendarny Janosik. 

Zamek w Niedzicy
fot. Pixabay

Z pałacowych tarasów roztaczają się widoki na Pieniny, zaporę na Dunajcu oraz położony niedaleko Zamek Czorsztyński. Przy odrobinie szczęścia (i dobrej widoczności) można zobaczyć nawet szczyty Tatr. Zamek w Niedzicy „zagrał” w kilku filmach i serialach, m.in. „Zemście” z 1955 roku, „Janosiku” czy „Wakacjach z duchami”. 

Zamek w Mosznej

To bez wątpienia jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Zadziwia swymi rozmiarami (z 365 pomieszczeniami), architekturą (z 99 wieżami i wieżyczkami) oraz malowniczym krajobrazem. Zamek w Mosznej powstał w otoczeniu przeogromnego parku, co tylko dodaje uroku temu miejscu. Gmach został wzniesiony w XVIII wieku, jednak obecny kształt nadano mu w kolejnym stuleciu.

Zamek Moszna
fot. Pixabay

Choć budowla nazywana jest zamkiem, tak naprawdę nigdy nie pełniła funkcji obronnych. Jak głosi legenda, obiekt należał kiedyś do zakonu Templariuszy. Do 2013 roku zamek służył jako... Ośrodek Terapii Nerwic stosujący muzykoterapię. Zamek w Mosznej znajduje się ok. 35 km od Opola. 

Zobacz także:  Najpiękniejsze latarnie morskie w Polsce. 6 miejsc, które warto zobaczyć

Zamek Krzyżtopór

XVII-wieczny zamek Krzyżtopór był największą budowlą pałacową w Europie przed powstaniem Wersalu. Choć budowla nigdy nie została w pełni ukończona, bez wątpienia zadziwia swoją architekturą (choć zachowały się jedynie ruiny) i fascynuje swoją historią, która przez lata obrosła w wiele legend.

Zamek Krzyżtopór
fot.

Obecnie pałac ma status ruiny oraz pomnika historii. Dziś o dawnej świetności zamku świadczy przede wszystkim rozmiar budowli i zachowane w 90 proc. mury (forteca jest w środku pusta). Zamek Krzyżtopór znajduje się w miejscowości Ujazd, w województwie świętokrzyskim.

Redakcja poleca

Zamek w Kórniku

Choć początki tego polskiego zamku sięgają średniowiecza, obecny kształt budowli pochodzi z połowy XIX wieku. We wnętrzach zachowano pierwotny wystrój nadany przez właścicieli rezydencji. Obecnie w zamku mieści się muzeum z wieloma unikatowymi eksponatami, m.in. meble z różnych epok, rzeźby, obrazy mistrzów polskich czy wyroby ze srebra i porcelany. 

Zamek w Kórniku
fot. Shutterstock

Najokazalszym wnętrzem zamku jest Sala Mauretańska (inspiracją dla tego miejsca była Alhambra w hiszpańskiej Grenadzie). Początkowo miejsce to było przeznaczone na bibliotekę, później przekształcono je na salę muzealną, która eksponuje pamiątki narodowe.  Zamek w Kórniku znajduje się w województwie wielkopolskim, około 20 km od Poznania. 

Zamek w Malborku

Zamek w Malborku jest jedną z najznakomitszych średniowiecznych fortec w Europie. Ten imponujący, rozległy kompleks składa się łącznie z trzech zamków o łącznej powierzchni 210 tys. m2. Przez 150 lat ta potężna twierdza była siedzibą zakonu krzyżackiego, a od 1997 roku widnieje na liście zabytków UNESCO.

Zamek w Malborku
fot. Pixabay

Nie bez powodu o tym zamku w Polsce mówi się jako o największej na północ od Alp górze cegieł – na jego budowę zużyto bowiem ponad 4,5 mln cegieł! Obecnie zamek w Malborku udostępniony jest w postaci muzeum. Odwiedzający mogą zobaczyć tu wiele różnych ekspozycji m.in. bursztyny, zbroje, bronie. 

Zamek Czocha

Wśród najpiękniejszych zamków w Polsce trzeba wymienić zamek Czocha. Położona nad Jeziorem Leśniańskim na Dolnym Śląsku budowla z lotu ptaka przypomina niemal bajkową twierdzę. Na niezwykłość tego miejsca składają się wspaniałe położenie oraz piękno architektury. Imponujący obiekt  został wzniesiony jako warownia w XIII z rozkazu króla czeskiego Wacława I. Kilka wieków później zamek przeszedł w posiadanie Polaków.

Zamek Czocha
fot. Shutterstock

Budowla łączy w sobie pozostałości po stylu gotyckim i barokowym. Zamek Czocha, jeden z najpiękniejszych w Polsce, pojawił się w kilku serialach i produkcjach filmowych, m.in. „Wiedźmin”, „Gdzie jest generał?” oraz „Święta wojna”. 

Zamek Królewski na Wawelu

Wzgórze wawelskie wraz z Zamkiem Królewskim to tak naprawdę skarbiec polskiej historii i kultury. Przez wieki miejsce to było siedzibą królów i książąt polskich, a także centrum politycznym państwa polskiego. Na Wawelu dla zwiedzających są udostępnione m.in. reprezentacyjne komnaty królewskie, prywatne apartamenty królewskie, zbrojownia oraz skarbiec koronny, w którym przechowywany jest Szczerbiec – miecz koronacyjny królów Polski. Ogromne wrażenie robi też Sala Senatorska – największa komnata zamku. To tutaj odbywały się ważne uroczystości państwowe, m.in. posiedzenia senatu czy wesela królewskie. 

Zamek Królewski na Wawelu
fot. Pixabay

Pod wzgórzem wawelskim ciągnie się najsłynniejsza polska jaskinia – Smocza Jama. Warto odwiedzić to miejsce na zakończenie zwiedzania. W 1978 roku Zamek Królewski na Wawelu, wraz ze Starym Miastem, Kazimierzem i Stradomiem, został wpisany na listę UNESCO. 

Zamek Gniew

Który zamek w Polsce warto jeszcze odwiedzić? Na przykład zamek w Gniewie, który został zbudowany przez Krzyżaków pod koniec XIII wieku i rozbudowany w kolejnych stuleciach. Usytuowana na wzgórzu budowla jest obok zamku w Malborku jednym z najsłynniejszych obiektów krzyżackich w Polsce.

Zamek w Gniewie
fot. Shutterstock

W zamku można obejrzeć izbę tortur, która gromadzi kolekcję średniowiecznych urządzeń katowskich. Zwiedzanie obejmuje również kaplicę zamkową, dwie wystawy (grunwaldzką i czasową) oraz salę II wojny światowej. Od 1992 roku na zamku organizowane są spektakle, inscenizacje historyczne oraz turnieje rycerskie. 

Zamek w Pieskowej Skale

Słynny zamek w Pieskowej Skale, strzeżony przez Maczugę Herkulesa, usytuowany jest nad skalistą przepaścią w Ojcowskim Parku Narodowym (na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej). Budowla znajduje się w otoczeniu licznych skał wapiennych, na Szlaku Orlich Gniazd. Zamek dzieli się niejako na dwie części – przedgrodzie oraz główny zamek renesansowy. 

Zamek w Pieskowej Skale
fot. Flickr

Na terenie zamku znajduje się muzeum, tarasy widokowe, przepiękny ogród oraz ścieżka prowadząca pod Maczugę Herkulesa. Piękno tego miejsca docenili producenci filmowi – zamek w Pieskowej Skale pojawił się m.in. w  „Stawce większej niż życie”, „Janosiku” czy „Ogniem i mieczem”.

Redakcja poleca