Obserwuj w Google News

Zaskakujące nagrania z Tatr. Turyści muszą zachować szczególną ostrożność

2 min. czytania
15.09.2023 15:52
Zareaguj Reakcja

Turyści przebywający w ostatnich dniach w Tatrach mieli okazję zobaczyć młode niedźwiedzie. Drapieżniki pojawiły się w okolicy popularnych tatrzańskich szlaków, co uwieczniono na nagraniach. Do sieci trafiło wideo, na którym widać zwierzęta przebiegające przez drogę nad Morskie Oko. Inny krótki filmik ukazuje niedźwiedzią rodzinę w pobliżu kolejki prowadzącej z Kuźnic na Kasprowy Wierch. Osoby wędrujące po górach muszą zachować szczególną ostrożność. 

Niedźwiedź w Tatrach
fot. East News, Instagram (@tatry_official)

Najbliższe tygodnie mogą być okresem szczególnej aktywności niedźwiedzi w związku z przygotowaniami do zimy i poszukiwaniem pożywienia. Właśnie dlatego osoby wędrujące po Tatrach powinny zachować ostrożność. O tym, że szanse na spotkanie z drapieżnikiem są spore, świadczą nagrania, które w ostatnich dniach obiegły media społecznościowe. 

Redakcja poleca

Niedźwiedzie na popularnym szlaku w Tatrach. Jest wideo

Ciekawe nagranie pojawiło się m.in. na profilu @tatry_official na Instagramie. Widać na nim dwa młode niedźwiadki, które znalazły się na szlaku prowadzącym nad Morskie Oko. Drapieżniki przebiegły przez drogę, którą każdego dnia przemierza wielu turystów. Na krótkim wideo można zobaczyć, że wiele osób przystanęło i nagrywało całą sytuację. "Najlepsze, co możemy zrobić dla niedźwiedzi, to nie zbliżać się do nich" – czytamy we wpisie.

Ciekawy filmik zamieścił również w mediach społecznościowych Tatrzański Park Narodowy. Niedźwiedzia rodzina składająca się z trzech osobników szukała pożywienia bardzo blisko kolejki prowadzącej z Kuźnic na Kasprowy Wierch i zarazem niedaleko szlaku na ten szczyt. Wiele osób wjeżdżających kolejką na Kasprowy miało okazję podziwiać ten widok. W komentarzach turyści pisali, że chociaż zobaczenia drapieżników buszujących w roślinności jest czymś niesamowitym, nie chcieliby spotkać się z nimi na szlaku.

Co robić, gdy spotkamy niedźwiedzia? 

Tatrzański Park Narodowy regularnie przypomina, żeby w przypadku spotkania z niedźwiedziem zachować spokój i unikać gwałtownych ruchów. "Nie należy ulegać panice. Jeżeli to możliwe, trzeba spokojnie się oddalić. Nawet zaniepokojone zwierzę z reguły szybko się uspokaja, gdy człowiek zamanifestuje chęć odejścia" – informuje TPN.

Przyrodnicy zdecydowanie odradzają zbliżania się do drapieżnika w celu zrobienia mu zdjęcie. Szczególnie niebezpieczna może się okazać niedźwiedzica, gdy wejdziemy między nią a młode – wówczas może zaatakować, podobnie jak osobnik zaskoczony obecnością człowieka.

Niedźwiedzie często są spotykane podczas miesięcy wakacyjnych na Hali Kondratowej w okolicach schroniska. Widywane są także często przy popularnej drodze do Morskiego Oka, a także w okolicach Zakopanego przy osiedlach stykających się wejściami do tatrzańskich dolin. Drapieżniki te żywią się przeważnie pokarmem roślinnym – leśnymi owocami, grzybami, pędami ziół i krzewów, ale także padliną. Kiedy zgromadzą odpowiednie zasoby tłuszczu, tworzą sobie tzw. gawrę, w której przesypiają zwykle od listopada do marca.

Nie przegap