Zaskakujący widok na plażach we Włoszech. Morze wyrzuca setki opakowań ketchupu i majonezu

13.03.2023 12:33

Mieszkańcy Apulii na południu Włoch od kilku tygodni mają do czynienia z nietypowym zjawiskiem. Na tamtejsze plaże morze regularnie wyrzuca setki plastikowych opakowań keczupu i majonezu. Prawdopodobnie ich pokaźny transport zgubił jakiś statek, ale na razie sprawa pozostaje zagadką.

Setki opakowań ketchupu na plaży
fot. Shutterstock, Instagram (@Archeoplastica)

Butelki z keczupem i majonezem można znaleźć między innymi na plażach w rejonie Lecce, Gallipoli, Brindisi, które są tłumnie odwiedzane przez turystów z całej Europy. To zjawisko bardzo niepokoi nie tylko mieszkańców, ale również ekspertów w dziedzinie ochrony środowiska. 

Zobacz także: Alert na popularnej wyspie. Władze ostrzegają turystów przed tropikalnym wirusem

Włochy. Setki opakowań ketchupu i majonezu na plaży

Jak zauważa portal Wirtualna Polska Turystyka, chociaż na czerwonych butelkach nie ma etykiet, to po kształcie i charakterystycznej liczbie 57 można wywnioskować, że są to produkty marki Heinz. Majonezy należą z kolei do marki Kraft Foods.

Istotnym faktem jest, że wszystkie opakowania należą do amerykańskich firm, co może sugerować, że statek, który je transportował, prawdopodobnie zgubił ładunek. Jednak to tylko przypuszczenia, ponieważ sprawa nie została jeszcze wyjaśniona.

Dziennik "La Repubblica" zauważył, że zdarzenie wywołało zaniepokojenie z powodu skutków dla środowiska naturalnego.

Nie wiadomo, jak dużo tych plastikowych opakowań trafiło do morza w rejonie Apulii masowo odwiedzanym przez turystów z całych Włoch i wielu krajów Europy – napisano.

Post, ukazujący tę nietypową "inwazję na włoskich plażach", opublikował w mediach społecznościowych ekspert w dziedzinie ochrony środowiska Enzo Suma z Archeoplastica. Zajmuje się on popularyzacją wiedzy na temat zanieczyszczenia plastikiem i realizuje projekty, by uwrażliwić na to zjawisko oraz jego konsekwencje.

 "Od jakiegoś czasu monitorujemy sytuację, aby zrozumieć więcej" – napisał pod nagraniem, na którym uwieczniono setki opakowań po keczupie i majonezie. Widok jest naprawdę zaskakujący. 

Źródło: Wirtualna Polska Turystyka

Najbardziej niebezpieczne wulkany
8 Zobacz galerię
fot. Shutterstock