,

Zaskakujący widok w Hiszpanii. Susza odsłoniła "wioskę duchów" i 1000-letni kościół

24.03.2023 14:26

Mieszkańcy północno-wschodniej Hiszpanii byli w ostatnim czasie świadkami niesamowitego zjawiska. Występujące od kilku tygodniu susze sprawiły, że wynurzyła się zalana od ponad 60 lat wioska San Romà de Sau, nazywana "wioską duchów". W całości ukazał się też zabytkowy, XI-wieczny kościół.

San Romà de Sau w Hiszpanii
fot. JOSEP LAGO/AFP/East News

Hiszpania już od minionego roku zmagała się z problemem ogromnej suszy. Przypomnijmy, że w sierpniu z powodu drastycznego spadku poziomu wody w zbiorniku Valdecanas w zachodniej części kraju na powierzchnię wyłoniły się dziesiątki megalitycznych kamieni. To cenne znalezisko, nazwane "hiszpańskim Stonehenge", może liczyć nawet 7000 lat.

W ostatnich dniach doszło do kolejnego niecodziennego zjawiska. W północno-wschodniej Hiszpanii spod wody wynurzyła się wioska San Romà de Sau, która przez długi czas była zalana.

Hiszpania. Spod wody wynurzył się zabytkowy kościół

W latach 60. ubiegłego wieku wioska San Romà de Sau została częściowo zalana i utworzył się tam zbiornik wodny, który przykrył średniowieczną świątynię Sant Roma. W ciągu ostatnich 30 lat dzwonnica niewielkiego kościoła kilkukrotnie wychodziła na powierzchnię, co świadczyło o zjawisku obniżającego się poziomu wody.

Teraz okazuje się, że proces ten cały czas postępuje. Obecnie spod wody wynurzyła się nie tylko dzwonnica, ale cały kościół liczący niemal 1000 lat. Mieszkańcy nazwali tę miejscowość "wioską duchów". Dookoła świątyni widać połacie suchej i popękanej ziemi, co tylko potwierdza skalę problemu związanego z suszą. 

Zobacz także: Zaskakujące odkrycie w Hiszpanii. Susza odsłoniła średniowieczną fortecę

Katalońska Agencja Wodna podała, że stan wody w zbiorniku Sau szacowany jest zaledwie na 9 proc. jego całkowitej pojemności. Część żyjących w nim ryb została odłowiona i przeniesiona w bezpieczne miejsca, ale na wyschniętej ziemi można niestety zauważyć setki martwych okazów. 

Woda, która pozostała w Sau, kierowana jest przez służby meteorologiczne do innego zbiornika. Chodzi o to, aby zapobiec dalszemu pogarszaniu się jej jakości, przez co byłaby niezdatna do picia.

Od kilku tygodni w całej Hiszpanii sytuacja związana z suszą jest trudna. Najgorszej jednak wygląda to w Katalonii – średni poziom zbiorników wynosi około 27 proc. ich pojemności. W efekcie doszło do ograniczeń zużycia wody w rolnictwie oraz przemyśle. Wprowadzono także zakaz używania wody pitnej do mycia samochodów czy napełniania basenów.

Źródło: Fly4free, WP Turystyka

Pyramiden w Norwegii
11 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

Logo radiozet Dzieje się