Obserwuj w Google News

Zniszczyli Bramę Brandenburską w Berlinie. Burmistrz miasta zabrał głos

2 min. czytania
18.09.2023 09:35
Zareaguj Reakcja

W weekend aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zniszczyli jeden z najsłynniejszych obiektów w Berlinie - Bramę Brandenburską. Sprawcy pomalowali na pomarańczowo i żółto wszystkie sześć kolumn. Burmistrz miasta potępił działania członków organizacji.

Zniszczyli Bramę Brandenburską w Berlinie. Burmistrz miasta zabrał głos
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER/EASTNEWS

Do tego zdarzenia doszło w minioną niedzielę 17 września w godzinach porannych. Grupa aktywistów klimatycznych uszkodziła jedną z najsłynniejszych budowli w Berlinie - Bramę Brandenburską. Sprawcy pomalowali kolorowymi farbami wszystkie sześć kolumn.

Redakcja poleca

Zniszczyli Bramę Brandenburską w Berlinie. Burmistrz miasta zabrał głos

Policja otoczyła teren wokół Bramy Brandenburskiej i potwierdziła, że zatrzymała 14 działaczy związanych z grupą Ostatnie Pokolenie (Letzte Generation) - podaje portal ABC News. Jej członkowie swoimi protestami chcą zmusić rząd federalny do bardziej zdecydowanej polityki klimatycznej. Domagają się m.in. zaprzestania korzystania z paliw kopalnianych do 2030 roku. Aktywiści żądają też ograniczenia prędkości na autostradach do 100 km/h oraz wprowadzenia na stałe biletu za 9 euro na transport publiczny. 

"Protest jasno pokazuje: czas na zmiany polityczne. Od paliw kopalnych – w stronę sprawiedliwości" - napisali działacze w specjalnym oświadczeniu. Przypomnijmy, że grupa Ostatnie Pokolenie od miesięcy prowadzi kontrowersyjne akcje protestacyjne zarówno w Niemczech, jak i w innych krajach Europy. Aktywiści m.in. przykleją się do dróg i blokują ruch na ulicach, a także oblewają dzieła sztuki w galeriach. 

Burmistrz Berlina Kai Wegner potępił działania grupy. Stwierdził, że wykraczają one poza uzasadnione formy protestu. 

Brama Brandenburska w Berlinie

Brama Brandenburska to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Berlinie. Budowla ma 26 metrów wysokości i 65,5 m szerokości; wparta jest na sześciu kolumnach. Została zaprojektowana pod koniec XVIII wieku przez Carla Gottharda Langhansa. 

Najważniejszym elementem Bramy Brandenburskiej jest umieszczona w centralnym punkcie miedziana rzeźba przedstawiająca uskrzydloną boginię Nike, która kieruje kwadrygę do miasta. Na początku XX wieku rzeźba znalazła się w rękach Francuzów, jednak po interwencji ówczesnego marszałka wróciła do Berlina. Dla upamiętnienia wydarzeń z przeszłości plac przed Bramą Brandenburską nazwano Pariser Platz.

Nie przegap