Obserwuj w Google News

Zwiedzanie Wenecji tylko z biletem wstępu. Podano datę i cennik

2 min. czytania
14.09.2023 15:06
Zareaguj Reakcja

Rada miejska w Wenecji ostatecznie przegłosowała prawo, które już od wiosny 2024 roku zobowiąże odwiedzających to miasto do zakupu biletu w specjalnej aplikacji – przekazała w środę agencja informacyjna Ansa. Jak podkreślono, wejściówki do Wenecji będą obowiązywać turystów jednodniowych. Ile to będzie kosztować i na jakich zasadach działać?

Bilety wstępu do Wenecji
fot. Shutterstock

O wprowadzeniu płatnych biletów wstępu do Wenecji zaczęło się mówić już kilka lat temu. Od tego czasu władze miasta kilkukrotnie zmieniały termin wejścia w życie nowych zasad. Pierwotnie opłata dla turystów miała zostać wprowadzona w 2020 roku, ale wybuch pandemii pokrzyżował te plany.

W minionym tygodniu temat płatnego wstępu do włoskiego miasta powrócił. Okazuje się, że tym razem zmiany rzeczywiście wejdą w życie. Rada miejska we wtorek wieczorem ostatecznie przegłosowała prawo zobowiązujące do zakupu biletów przez odwiedzających. 

Redakcja poleca

Do Wenecji tylko z biletem wstępu. Podano oficjalny cennik

Wszystkie osoby, które będą chciały odwiedzić Wenecję tylko na jeden dzień, będą musiały kupić wejściówkę do miasta. Bilet wstępu ma kosztować od 3 do 10 euro (od 14 do 46 złotych). Cena będzie uzależniona od terminu przyjazdu.

Zmiany wejdą w życie wiosną 2024 roku, co oznacza, że podczas planowania przyszłorocznej majówki w Wenecji, trzeba przygotować się na dodatkowy wydatek. Jak już wcześniej informowano, bilet będzie obowiązywał wszystkich gości powyżej 14 lat. 

W nadchodzących tygodniach miasto udostępni portal, w którym będzie można dokonywać rezerwacji. Po zapłaceniu za bilet aplikacja wygeneruje kod QR, który należy okazać podczas kontroli. Każdemu, kto zostanie złapany bez kodu QR, grozi wysoka grzywna - od 50 euro w górę. Rezerwacja, jak zapewniają urzędnicy, będzie całkowicie cyfrowa i prosta.

Bilety będą obowiązywać wyłącznie jednodniowych turystów. Goście nocujący w hotelach miejskich i płacący podatek turystyczny, będą zwolnieni z tej opłaty. 

Wejściówki do Wenecji. Kiedy wejdą w życie?

Uchwała przewiduje też szereg innych wyjątków. Za bilet nie zapłacą oczywiście mieszkańcy Wenecji. Z opłaty zwolnieni będą też pracownicy, studenci, osoby prowadzące działalność gospodarczą na wyspie, które codziennie muszą przekraczać główny most prowadzący do miasta tzw. Most Wolności. Z płatności, ale nie z rezerwacji na portalu, wyłączeni będą także wszyscy mieszkańcy regionu Veneto.

Faza eksperymentalna związana z wprowadzenie wejściówek do Wenecji rozpocznie się w kwietniu–maju 2024 r. i obejmie wiosenne „długie weekendy” oraz zwykłe letnie weekendy. Łącznie ma to być 30 dni, kiedy jest duży napływ urlopowiczów. Jak już wcześniej podkreślały władze, jest to konieczne, aby uratować miasto, które od lat zmaga się z nadmierną turystyką. 

Źródło: PAP (Miłosz Marczuk)

Nie przegap