Obserwuj w Google News

Polskie lotnisko zmieni się nie do poznania. Powstaną łąki kwietne, ogrody deszczowe i zielone przystanki

2 min. czytania
09.06.2022 14:46
Zareaguj Reakcja

Międzynarodowy Port Lotniczy w Katowicach już wkrótce przejdzie ogromną metamorfozę i zmieni się nie do poznania. Na placu przed lotniskiem staną zielone przystanki, powstaną łąki kwietne i ogrody deszczowe. Powierzchnia terenów zielonych zwiększy się z obecnych 800 do 3 tys. mkw.

Polskie lotnisko zmieni się nie do poznania. Powstaną łąki kwietne, ogrody deszczowe i zielone przystanki
fot. Tomasz Kawka/East News

Prace w Katowice Airport będą demonstracyjnym wdrożeniem w ramach projektu LIFE Archiclima, realizowanego przez spółkę Investeko, a dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zobacz także:  Nowa wakacyjna trasa LOT. To ulubiony kierunek urlopowy Polaków

Lotnisko w Katowicach zmieni się nie do poznania. Powstaną łąki kwietne i ogrody deszczowe

Podczas ostatniej konferencji, która odbyła się we wtorek, architekci przyznali, że ich pomysł jest odpowiedzią na zmiany klimatyczne i wpisuje się w coraz bardziej widoczny także w architekturze trend adaptacji do tych zmian poprzez wykorzystywanie rozwiązań opartych na przyrodzie. Przedstawiciele Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL) mówią o walce z "betonozą", poprawie estetyki, a co za tym idzie - większym komforcie dla pasażerów.

Redakcja poleca

Wkrótce przed terminalami pasażerskimi na głównym lotniskowym parkingu powstaną łąki kwietne i ogrody deszczowe, które będą gromadzić wodę opadową. Zieleń pojawi się też w okolicy ławek przy parkingu, zaś przed terminalami staną ściany pnączy i pergole.

Na placu przed terminalami zostaną też posadzone specjalnie wybrane rośliny - takie, które wytrzymają zarówno ciepło odbijane przez beton podczas upałów, jak i sól stosowaną na parkingu podczas mrozów. Będą to gatunki występujące lokalnie wzbogacone roślinami, które są odporne na susze i duże ilości wody.

Zastosowane rozwiązania pozwolą obniżyć odczuwalną temperaturę w trakcie coraz częstszych upałów oraz zwiększyć bezpieczeństwo obiektu i jego użytkowników w przypadku deszczy nawalnych i zagrożenia nagłymi powodziami.

"Od wielu lat przygotowując projekty inwestycyjne w Katowice Airport zwracamy uwagę na kwestie związane z ochroną środowiska. W najbliższych latach temu zagadnieniu poświęcimy jeszcze większą uwagę, dlatego nawiązaliśmy współpracę ze spółką Investeko. Chcemy, żeby przestrzeń przed infrastrukturą terminalową pyrzowickiego lotniska była jeszcze przyjaźniejsza dla pasażerów i optymalnie przygotowana na gwałtowane zjawiska atmosferyczne, stąd decyzja o zmianie jej aranżacji przy wykorzystaniu rozwiązań opartych na przyrodzie" - powiedział prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A., firmy zarządzającej Katowice Airport, Artur Tomasik, cytowany przez portal wkatowicach.eu.

Łącznie do 2024 roku powierzchnia zieleni na płycie parkingu przed terminalami pasażerskimi wzrośnie z 800 ok. 3 tys. mkw.

Zobacz także:  Turysta został zatrzymany na lotnisku na Sardynii. Za "pamiątki" będzie musiał zapłacić nawet do 3 tys. euro

RadioZET.pl/(Krzysztof Konopka)/wkatowicach.eu