Zabytkowy zamek w Polsce wystawiony na sprzedaż. Cena zwala z nóg
Zabytkowy zamek w Barcianach na Mazurach został wystawiony na sprzedaż. Cały teren obejmuje powierzchnię 13 tys. m kw. wraz z twierdzą i prywatnym jeziorem. Cena zwala z nóg, ale w zamian można otrzymać niezwykłą średniowieczną perełkę. Czy znajdzie się nowy właściciel?

Zamek w Barcianach jest krzyżackim obiektem, który powstał w XIV wieku. Zabytkowa twierdza znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim –18 km na północ od Kętrzyna i 8 km na południe od granicy z obwodem kaliningradzkim.
W czasach swojej świetności zamek stanowił bazę wypadową dla krzyżackich rycerzy. To właśnie w tym miejscu zatrzymywali się w drodze na Litwę. W Barcianach mieściła się również siedziba książęcych starostów. Teraz ten charakterystyczny obiekt na Mazurach szuka nowego właściciela.
Zamek w Barcianach wystawiony na sprzedaż
Informacja o sprzedaży zamku w Barcianach pojawiła się na portalu propertynews.pl. W ogłoszeniu można przeczytać, że twierdza stanowi doskonały przykład architektury militarnej Zakonu Krzyżackiego. Jednocześnie podkreślono walory lokalizacyjne budowli. Leży w regionie Wielkich Jezior Mazurskich, co daje możliwości do rozwoju inwestycji turystycznych i usługowych.
Cały obszar zamkowy obejmuje powierzchnię 13 tys. m kw. W udostępnionej ofercie podano, że budowla posiada m.in. własne jezioro. Sprzedający zapewnia, że w średniowiecznej twierdzy można urządzić hotel.
Ile kosztuje zamek w Barcianach? Cena za zabytek wynosi obecnie 8 mln zł. Na tym wydatki się jednak nie kończą, bo konieczny jest remont obiektu i przygotowanie go pod planowaną inwestycje.
W ogłoszeniu zaznaczono, że renowacja murów została już wykonana. Otrzymano także zgodę na remont wnętrza zamku. Ze względu na średniowieczne pochodzenie, nowi właściciele będą mogli starać się o specjalne dofinansowania.
Historia średniowiecznego zamku w Barcianach
Zabytkowy zamek pochodzi z XIV wieku. Wtedy też wielki mistrz Winrych von Kniprode postanowił wybudować twierdzę w Barcianach, która ostatecznie stanęła pod koniec tego wieku. Zamek przez wiele lat był punktem wypadowym dla Krzyżaków plądrujących sąsiednią Litwę. Swoją siedzibę do końca istnienia państwa krzyżackiego miał tu prokurator.
W latach 1842-1945 warownia była w rękach prywatnych. W czasach PRL-u znajdowało się tu Państwowe Gospodarstwo Rolne. W skrzydle wschodnim urządzono nawet mieszkania dla pracowników.
Od 2000 roku zamek jest własnością prywatną. Obecni właściciele zamku szukają następców, którzy dokończą wcześniej rozpoczętą renowację obiektu.
Źródło: propertynews.pl, Onet