,

Nad Bałtykiem pojawiła się zorza polarna. Była doskonale widoczna nie tylko w północnej Polsce [ZDJĘCIA]

17.01.2022 12:51

W poprzedni weekend mieszkańcy północnej Polski mieli okazję zobaczyć na niebie niezwykły spektakl. Nad Bałtykiem (i nie tylko) pojawiła się bajkowa zorza polarna. Zdjęcia zjawiska błyskawicznie obiegły sieć.

Zorza polarna
fot. Shutterstock

Zorza polarna to zjawisko świetlne obserwowane w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety. Na Ziemi zorze występują na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi, ale w sprzyjających warunkach bywają widoczne nawet w okolicach 50. równoleżnika. Dlatego też w miniony weekend mieszkańcy północnych regionów Polski mieli tę unikatową szansę zobaczyć zorzę na własne oczy.

Festiwal barw pojawił się na niebie w nocy z piątku na sobotę (14/15 stycznia). Najwyraźniej było go widać nad Bałtykiem i na polskim wybrzeżu. Jednak szczęśliwcy, którzy znaleźli się wówczas na zewnątrz, z dala od świateł miast, mogli ujrzeć zorzę również na Mazurach.

Zobacz także: Spektakularna zorza polarna. Zielone widowisko nad Finlandią

Nad Bałtykiem pojawiła się zorza polarna. Była doskonale widoczna w całej północnej Polsce

Z piątku na sobotę nad Bałtykiem pojawiła się kolorowa zorza polarna. Była ona doskonale widoczna w pasie polskiego wybrzeża. Rzadką okazję do zobaczenia tego zjawiska mieli nie tylko mieszkańcy Pomorza, ale też Mazur. Karol Wójcicki, miłośnik astronomii i założyciel strony "Z głową w gwiazdach", informował, że bajkowe światła na niebie można było uchwycić także... w centrum kraju!

Minionej nocy, dosyć niespodziewanie, utworzyła się "wyrwa" w magnetosferze, która wywołała silne zorze polarne, przy wcale nie tak ekstremalnych parametrach wiatru słonecznego! W efekcie zorze polarne dało się zobaczyć na dużo niższych niż zwykle szerokościach geograficznych… w tym w Polsce! Naszą grupę Fani Z głową w gwiazdach zalewają zdjęcia zorzy nie tylko znad morza, ale też z centralnej Polski - napisał.

Zorze polarne rzadko widać w naszym kraju, ale pojawiają się one nad Polską. Aby zjawisko można było dokładnie podziwiać, musi zgrać się kilka czynników.

Takie sytuacje są zdarzeniami losowymi. Choć mieliśmy lekki powiew wiatru słonecznego z dziury koronalnej, to wyjątkowo dobrze zgrało się kilka parametrów, jak orientacja jego pola magnetycznego, pora doby, w której "uderzył", no i doskonała pogoda nad większością Polski - dodał Wójcicki.

Do sieci trafiło mnóstwo zdjęć majestatycznych świateł na niebie. Internauci są zachwyceni weekendową zorzą nad Polską. Sami zobaczcie, jak się prezentowała.

Źródło: Z głową w gwiazdach/Facebook

loader

Logo radiozet Dzieje się