Obserwuj w Google News

Najszczęśliwsze miasta w Polsce. Gdzie żyje się najlepiej? [RANKING]

2 min. czytania
20.07.2022 14:37
Zareaguj Reakcja

W połowie lipca serwis internetowy Otodom opublikował zestawienie miast w Polsce o najwyższym poziomie szczęścia. Okazuje się, że najlepiej żyje się w Trójmieście, a dokładniej w Gdyni oraz Gdańsku.

Najszczęśliwsze miasta w Polsce. Gdzie żyje się najlepiej? [RANKING]
fot. SHUTTERSTOCK

Serwis internetowy Otodom zapytał niemal 36 tys. mieszkańców Polski o to, jak szczęśliwi czują się w mieście, w którym żyją. Ankietowani wyrazili swoją ocenę w 5-stopniowej skali. Badanie zostało przeprowadzone między wrześniem 2021 r. a lutym 2022 r.

Zobacz także:  Jak taniej zorganizować wakacje nad Bałtykiem? 7 porad dla turystów 

- Celem badania było zrozumienie, co wpływa na subiektywne poczucie szczęścia w mieście i najbliższej okolicy. Dlatego poza ogólnym wskazaniem poziomu szczęścia respondenci podawali też, jakie elementy oddziałują na niego pozytywnie, a jakie negatywnie - czytamy na portalu otodom.pl.

Najszczęśliwsze miasta w Polsce. Gdzie żyje się najlepiej?

Okazuje się, że ponad połowa Polaków jest szczęśliwa w swoich miastach. Z kolei niemal aż 21 proc. ankietowanych nie ocenia najlepiej swojego poziomu zadowolenia z życia w danym miejscu. Jeżeli chodzi o to, co wpływa na nasze subiektywne poczucie szczęścia, to badani wymieniali m.in. takie aspekty jak: dostęp do sklepów, dostęp do natury, dobra komunikacja, opcje rozrywki i relaksu oraz poczucie bezpieczeństwa.

Redakcja poleca

Na pierwszym miejscu w rankingu miast o najwyższym poziomie szczęścia uplasowała się... Gdynia. Średnia jej ocen wyniosła 4,03. Spośród 12 aspektów, wzmacniających poczucie szczęścia z mieszkania nad Bałtykiem, odpowiadający wskazywali najczęściej: komunikacja miejska i dojazd, środowisko naturalne oraz dostępność sklepów. Co ciekawe, jednocześnie Gdynia została oceniona najgorzej w kategorii "koszty życia".

Na drugiej pozycji rankingu znalazł się natomiast Gdańsk, zaś podium zamknęła Zielona Góra.

Poniżej przedstawiamy pełne zestawienie miast w Polsce o najwyższym poziomie szczęścia przygotowane przez serwis Otodom.

  1. Gdynia.
  2. Gdańsk.
  3. Zielona Góra.
  4. Tychy.
  5. Bielsko-Biała.
  6. Szczecin.
  7. Rzeszów.
  8. Katowice.
  9. Poznań.
  10. Kraków.

Opublikowano także ranking miast o najniższym poziomie szczęścia. Liderem tego niechlubnego zestawienia została... Częstochowa. Za nią uplasował się Kalisz, a następnie Ruda Śląska. Kolejne miejsce zajęły następujące miasta: Nowy Sącz, Kielce, Koszalin, Sosnowiec, Chełm, Gorzów Wielkopolski oraz Tarnów.

Zobacz także:  Jak taniej spędzić wakacje w Polsce? Eksperci porównują ceny i podają sposoby na tańszy urlop

RadioZET.pl/otodom.pl/wyborcza.pl