Obserwuj w Google News

Zmiany w rozkładzie jazdy PKP Intercity. Warto sprawdzić przed podróżą

3 min. czytania
04.11.2022 15:25
Zareaguj Reakcja

PKP Intercity wprowadza w niedzielę (6 listopada) w rocznym rozkładzie jazdy ostatnie zmiany, które są związane z prowadzonymi pracami modernizacyjnymi. Część pasażerów będzie musiała uzbroić się w cierpliwość. Zmiany na niektórych odcinkach mogą wydłużyć podróż. 

PKP Intercity
fot. Karolina Misztal/Reporter/East News

Jak przypomniała spółka PKP Intercity, w czasie obowiązywania rocznego rozkładu jazdy 2021/2022, który wszedł w życie w grudniu ubiegłego roku, zarządca infrastruktury kolejowej przewidział pięć korekt, które mają dostosować kursowanie pociągów do prowadzonych prac modernizacyjnych. Ostatnia, piąta z korekt, zmieni rozkład niektórych pociągów od niedzieli 6 listopada. W takiej formie rozkład będzie obowiązywał do 10 grudnia. O czym powinni wiedzieć podróżujący?

Zobacz także:  To miasto będzie hitem wśród Polaków w sylwestra. "W większości sprzedane noclegi"

PKP Intercity. Zmiany w kursach przez Warszawę

Część zmian dotyczy kursowania pociągów przez Warszawę. "Trwające prace inwestycyjne na Warszawskim Węźle Kolejowym wpływają na kursowanie części pociągów jeżdżących do/z i przez Warszawę. Wprowadzone zostaną zmiany w systemie sterowania ruchem kolejowym. Ze względu na zapewnienie pełnego bezpieczeństwa ruchu pociągów wydłużony zostanie czas jazdy składów jadących z kierunku zachodniego, co tym samym ograniczy przepustowość linii" – przekazał przewoźnik.

Od 25 października na stacji Warszawa Zachodnia dla pociągów PKP Intercity dostępny jest tylko jeden peron. W związku z tym od 6 listopada wiele pociągów będzie kursować przez stację Warszawa Gdańska.

Redakcja poleca

Dłuższy kurs pociągów w kierunku Katowic

Korekta rozkładu jazy obejmie też odcinki Centralnej Magistrali Kolejowej (linia nr 4). W okresie 6 listopada - 10 grudnia ruch jednotorowy będzie obowiązywać na odcinku Psary - Góra Włodowska. Prowadzone prace i ruch jednotorowy na części trasy będą skutkować odcinkowymi ograniczeniami prędkości, co wydłuży czas jazdy pociągów w kierunku Katowic – podało PKP Intercity.

Wydłuży się czas jazdy pociągów w kierunku Katowic, ale jednocześnie szybciej będzie do Krakowa i Wrocławia. Część prac na Centralnej Magistrali Kolejowej została już zakończona, podobnie jak remonty na linii nr 8, dzięki czemu o około pół godziny poprawią się czasy przejazdu pociągów kategorii Express InterCity Premium pomiędzy Warszawą a Krakowem. Najszybsze połączenie na tej trasie zapewni przejazd w ciągu 2 godzin i 33 min. Również na trasie Warszawa - Wrocław pociągi będą jeździć kilkanaście minut krócej niż teraz, najszybszy w czasie 3 godz. i 57 minut.

Nieczynne odcinki i zastępcza komunikacja autobusowa 

Od 6 listopada do 10 grudnia nieczynna będzie linia kolejowa nr 38 na odcinku Ełk – Prostki. Od 27 listopada ruch zostanie wstrzymany także na odcinku Drygały – Ełk (linia kolejowa nr 219). W związku z tym od 6 listopada do 10 grudnia kursować będą autobusy komunikacji zastępczej. Na odcinku Ełk – Grajewo zastąpią one parę pociągów IC Słowacki relacji Wrocław – Ełk – Wrocław.

Na odcinku Grajewo – Olsztyn Główny komunikacja autobusowa zastąpi pociągi: TLK Biebrza relacji Warszawa Wschodnia – Gdynia Główna – Warszawa Wschodnia i IC Rybak relacji Białystok – Szczecin Główny – Białystok.

Prace remontowe prowadzone na linii kolejowej nr 96 spowodowały wstrzymanie ruchu na jednotorowej linii łączącej Tarnów i Stróże. Pociągi jeżdżące na co dzień w Bieszczady na tym odcinku jeżdżą trasą alternatywną przez Rzeszów i Dębicę. Od 6 do 30 listopada dojazd na trasie Tarnów – Jasło – Tarnów zapewnią autobusy komunikacji zastępczej, które będą kursować w zamian za pociągi TLK Wetlina i TLK Bieszczady.

W drugiej połowie listopada okresowo nieczynne będą stacje w Sierakówku i Strzelcach Kujawskich. Ze względu na związaną z tym przymusową przerwę w ruchu pomiędzy 18 a 21 listopada oraz pomiędzy 25 a 28 listopada, autobusy zastąpią pociągi TLK Flisak relacji Katowice – Gdynia – Katowice oraz TLK Chemik relacji Katowice – Płock – Katowice na odcinku Płock – Kutno.

W związku z budową nowego przystanku Szczebrzeszyn na odcinku Klemensów – Szczebrzeszyn obowiązywać będzie przerwa w ruchu od 28 listopada do 10 grudnia. W tym czasie, w zastępstwie pary pociągów IC Hetman, na odcinku Stalowa Wola Rozwadów – Hrubieszów Miasto do dyspozycji pasażerów również będą autobusy komunikacji zastępczej.

Redakcja poleca

Zmiany w PKP Intercity. Gdzie pasażerowie uzyskają dokładne informacje?

Dokładne informacje dotyczące planowanych zmian w rozkładach jazdy w terminie od 6 listopada do 10 grudnia br. pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto, usługę świadczy PKP Intercity).

Ponadto 6 i 7 listopada br. na dworcach w największych miastach (Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Kraków, Katowice, Poznań, Wrocław) będą obecni informatorzy mobilni.

Źródło: PKP Intercity/PAP