Parkowanie przed Morskim Okiem będzie droższe. Podano nowy cennik

12.04.2022 10:37

Tatrzański Park Narodowy (TPN) wprowadził zróżnicowane ceny na parkingach przy drodze do Morskiego Oka. Turyści zapłacą więcej za parkowanie w wysokim sezonie oraz w weekendy. Zmiany w cenniku mają zachęcić Polaków do przyjazdu poza sezonem. 

Parking Morskie Oko
fot. Michał Adamowski/Reporter/East News

Parkingi przed najbardziej popularnym szlakiem w Tatrach, czyli drodze do Morskiego Oka, są zlokalizowane na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie. W szczecie sezonu, np. w wakacje, parkingi bardzo szybko się zapełniają, dlatego władze TPN w ubiegłym roku wprowadziły sprzedaż postojowych miejscówek tylko poprzez wcześniejszą rezerwację na stronie internetowej oraz przedpłatę. Kolejnym krokiem mającym na celu regulację ruchu na tej trasie ma być właśnie wprowadzenie zróżnicowanych cen za parking.

Parking przed Morskim Okiem. Nowy cennik

Jak wyjaśniają w komunikacie władze TPN, poprzez wprowadzenie zmian w cenniku za parking przed Morskim Okiem "chcą zachęcić turystów do przyjazdu poza sezonem, najlepiej między poniedziałkiem a piątkiem".

Dotychczas obowiązywała jednolita stawka 35 zł. Jaką opłatę trzeba będzie obecnie uiścić za parkowanie? Według nowego cennika za pozostawienie samochodu na parkingu przed Morskim Okiem zapłacimy:

  • 25 zł w marcu, kwietniu, listopadzie i grudniu (od poniedziałku do piątku); 
  • 29 zł w maju (od poniedziałku do piątku); 
  • 35 zł w styczniu, lutym, czerwcu i październiku (od poniedziałku do piątku); 
  • 39 zł w weekendy w marcu, kwietniu, maju z wyjątkiem długiego weekendu oraz w drugiej połowie listopada i w grudniu do okresu świątecznego; 
  • 45 zł w wakacje oraz we wrześniu, a także w weekendy i długie weekendy.

Za parkowanie motocykla trzeba będzie zapłacić od 15 zł do 35 zł.

Tatrzański Park Narodowy zaleca turystom rezerwację miejsca parkingowego z wyprzedzeniem przynajmniej jednodniowym, zwłaszcza w przypadku weekendów. Rekomendowany jest też przyjazd przed godz. 8 w celu uniknięcia korków dojazdowych.

Dla osób nieposiadających konta do płatności internetowych został uruchomiony punkt zakupu biletu z płatnością gotówkową w Punkcie Informacji Turystycznej TPN przy ul. Chałubińskiego 44 w Zakopanem.

Źródło: PAP (Szymon Bafia)

loader
Kaszuby
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock/ na zdj. Kaszuby