Obserwuj w Google News

Plaża w Gdyni Orłowie zniknęła. To efekt podniesionego poziomu wód i sztormu [WIDEO]

2 min. czytania
04.02.2022 13:58
Zareaguj Reakcja

Plaża w Gdyni Orłowo niemal całkowicie zniknęła. Podniesiony poziom wód, ostatnie sztormowe tygodnie i niemal nieprzerwany wiatr od morza sprawiły, że po znanej plaży, na południe od molo, nie ma już śladu. W sieci pojawiło się nagranie pokazujące, jak odcinek wybrzeża w Orłowie wyglądał dwa lata temu i jak wygląda obecnie.

Plaża w Gdyni Orłowo zniknęła
fot. Przemek Swiderski/Reporter/East News

Plaża w Orłowie to jedno z najpopularniejszych – zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców – punktów w całym Trójmieście. Miejsce to słynie nie tylko z pięknego molo, ale również z malowniczego klifu, który wznosi się nad brzegiem morza. W pobliżu znajduje się też Scena Letnia Teatru Miejskiego w Gdyni. Okazuje się, że z popularnego odcinka plaży niewiele pozostało. 

Redakcja poleca

Plaża w Orłowie zniknęła. Zabrało ją morze [WIDEO]

Portal Trójmiasto.pl opublikował nagranie pokazujące, jak plaża w Orłowie zmieniła w ciągu ostatnich dwóch lat. Już na pierwszy rzut oka widać, że różnica w wyglądzie jednego z najpopularniejszych miejsc w Gdyni jest naprawdę spora.

Jak podkreśla portal, wyższy poziom morza to nic nadzwyczajnego w okresie tzw. cofki, wywołanej silnym wiatrem od morza. Gdy jednak przyjrzymy się plaży w Orłowie na wysokości końcówki znajdującego się na niej molo, to można zobaczyć połacie piasku wypłukanego z plaży. To oznacza, że nawet po ustaniu wiatru popularna turystycznie plaża nie wróci do wyglądu sprzed lat. Już jest dużo węższa i najprawdopodobniej konieczne będzie usypanie jej od nowa.

To nie pierwszy raz, gdy sztorm skurczył orłowską plażę. Warto wspomnieć, że do podobnej sytuacji doszło w marcu zeszłego roku. Wtedy sztorm zabrał część plaży, która została już wcześniej sztucznie poszerzona w wyniku refulacji kosztującej 2,5 mln zł. W XXI wieku plaża była poszerzana trzykrotnie. 

Magdalena Kierzkowska z Urzędu Morskiego w Gdyni, cytowana przez portal Trójmiasto, zapewnia, że plaża w Orłowie zostanie odbudowana i zabezpieczona. Już planowane  są prace, które mają ją poszerzyć. Polegają one na wydobyciu, przewiezieniu i usypaniu piasku. To kosztowna inwestycja, którą do tej pory "fundowała" natura, ale działalność człowieka ją zablokowała. 

– W ramach jednego z aktualnie prowadzonych przez Urząd Morski w Gdyni projektów planowane są w tym roku refulacje m.in. w rejonie Orłowa. Zakres i termin są w trakcie uzgadniania, odbędzie się to na pewno poza miesiącami wakacyjnymi – powiedziała Magdalena Kierzkowska. – Dodatkowo, aby zwiększyć „żywotność" plaż w Orłowie, UM planuje budowę progów podwodnych – dodała. 

Redakcja poleca

Źródło: Gazeta Wyborcza, Trojmiasto.pl