Obserwuj w Google News

Popularny szlak na Kasprowy Wierch otwarty. Turyści mogą znów planować górskie wyprawy

2 min. czytania
13.05.2022 13:50
Zareaguj Reakcja

Popularny zielony szlak turystyczny na Kasprowy Wierch znów jest dostępny dla turystów. Trasa prowadząca z Kuźnic przez Myślenickie Turnie została zamknięta pod koniec kwietnia, ponieważ w okolicy pojawiły się niedźwiedzie. Zwierzęta przeszły jednak w inny rejon, dzięki czemu władze Tatrzańskiego Parku Narodowego mogły ponownie otworzyć chętnie uczęszczaną górską trasę. 

Kasprowy Wierch - otwarty szlak
fot. Shutterstock

Przypomnijmy, że 23 kwietnia przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego podjęli decyzję o czasowym zamknięciu jednego ze szlaków turystycznych w Tatrach. Przy nartostradzie biegnącej do Kuźnic widziany był samotnie wędrujący niedźwiadek. Były obawy, że malec został porzucony przez matkę lub wypadł z gawry, jednak dalsze obserwacje nie potwierdziły tych wersji. Dzięki temu leśnicy TPN mogli podjąć decyzję o udostępnieniu popularnego szlaku. 

Redakcja poleca

Szlak na Kasprowy Wierch otwarty. Był zamknięty z powodu niedźwiedzi

Według obserwacji przyrodników z TPN niedźwiadek był karmiony przez matkę, a ostatnio widziany był w dobrej kondycji 30 kwietnia.

– Obserwacje wskazują, że bytująca tam niedźwiedzica z młodymi przeszła w inny rejon. Młody niedźwiadek był w dobrej formie. Wszystko wskazuje na to, że niedźwiedzia matka w gawrze miała jeszcze inne młode – relacjonował leśniczy z Obwodu Ochronnego Kuźnice.

Jak przekazały w komunikacie władze TPN, od piątku (13 maja) popularny zielony szlak prowadzący z Kuźnic na Kasprowy Wierch (przez Myślenickie Turnie) znów jest otwarty. Pokonanie tej trasy zajmuje około 3 godz.

Szlaki w Tatrach zamknięte dla narciarzy

Niektóre trasy są otwierane, a inne zamykane. Już od soboty 14 maja zdecydowana większość tatrzańskich szlaków będzie zamknięta dla wszelkich form narciarstwa. Dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego poinformowała, że decyzja ta została podyktowana względami przyrodniczymi. 

– Ze względów przyrodniczych od 14 maja br. zamyka się dla wszelkich form narciarstwa cały obszar Tatr (z wyłączeniem szlaku: Morskie Oko – Rysy). Zamknięcie dotyczy również linii zjazdów udostępnionych dla narciarstwa ekstremalnego. Zapraszamy na szlaki skiturowe w kolejnym sezonie zimowym. Dziękujemy za wsparcie naszych działań – poinformowali pracownicy TPN.

Źródło: PAP (Szymon Bafia), TPN