Obserwuj w Google News

Problemy z wydawaniem paszportów w Polsce. Turyści muszą przygotować się na utrudnienia

2 min. czytania
25.10.2022 09:03
Zareaguj Reakcja

Na początku listopada składanie wniosków o paszport, a także odbiór dokumentu będą utrudnione. Wszystko dlatego, że przez kilka dni zamknięte będą urzędy wojewódzkie, w których załatwia się takie sprawy. Ma to związek z wejściem w życie nowej ustawy. Poznajcie szczegóły.

Paszport
fot. Shutterstock

Jeżeli wybieracie się niebawem poza granice Polski i niezbędny wam jest w tej sytuacji paszport, możecie natknąć się na problemy. Na stronie polskiego rządu pojawiła się bowiem informacja, że od 8 do 14 listopada 2022 roku wydawanie tego dokumentu oraz jego odbiór będą wstrzymane. Nie będzie zatem można składać wniosków o paszport, a także zabrać go z urzędu, jeśli nawet na nas czeka.

Wszystkie urzędy wojewódzkie w kraju będą zamknięte przez kilka dni w związku z wejściem w życie nowej ustawy oraz uruchomieniem Rejestru Dokumentów Paszportowych.

Zobacz także: Najsilniejsze paszporty świata. Jak w zestawieniu wypada Polska? [LISTA]

Problemy z wydawaniem paszportów w Polsce. Czekają nas utrudnienia

W pierwszych tygodniach listopada wyrabianie i odbieranie paszportów będzie niemożliwe. Jedynie w krytycznych przypadkach możliwe będzie wyrobienie paszportu tymczasowego.

Prosimy o uwzględnienie powyższych zmian w swoich planach wyjazdowych i zaplanowanie wizyty w urzędzie, najpóźniej 4 listopada lub też po 15 listopada br. Za powstałe utrudnienia przepraszamy - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej gov.pl.

Sytuacja ta spowodowana jest wejściem w życie nowej ustawy o paszportach, a także wprowadzeniem Rejestru Dokumentów Paszportowych, który ma zastąpić Centralną Ewidencję Wydanych i Unieważnionych Dokumentów Paszportowych. Jak podaje Wirtualna Polska Turystyka, nowy rejestr ma być jedną z części Systemu Rejestrów Państwowych - obok dowodów osobistych, numerów PESEL, danych kontaktowych czy rejestrów stanu cywilnego.

Redakcja poleca

Dzięki zmianom już niebawem paszport będzie można wyrobić drogą internetową (z wykorzystaniem podpisu cyfrowego). Także elektronicznie dowiemy się o tym, że ważność naszego dokumentu się kończy. Tą drogą będzie można również unieważnić zagubiony dokument.

Turystów czeka jeszcze jedno udogodnienie. Jeśli bowiem zgubią poza granicami kraju dowód osobisty, na podstawie którego przekraczali granicę, a mają wyrobiony paszport (nawet jeśli nie mają go fizycznie ze sobą), będą mogli wyrobić tymczasowy paszport.

Źródło: gov.pl/WP Turystyka