Obserwuj w Google News

Naukowcy ponownie zmierzyli szczyty w Tatrach. "Podręczniki i atlasy do poprawki"

2 min. czytania
01.09.2022 13:01
Zareaguj Reakcja

Naukowcy z Wrocławia przy współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym przeprowadzili dokładne pomiary szczytów w Tatrach. Okazuje się, że są różnice w dotychczas podawanych wysokościach. "Trzeba będzie poprawić wiele atlasów i podręczników" – twierdzą eksperci. 

Turyści na szczycie Rysów
fot. Shutterstock

Kampanię pomiarową wysokości szczytów w Tatrach Wysokich i Zachodnich przeprowadzili naukowcy z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Autorzy pomiarów przebyli łącznie ponad 231 km szlaków, pokonując różnicę wysokości (w górę i w dół) równą 39963 m, czyli ponad czterokrotnie więcej niż wysokość Mount Everest – poinformowała w środę uczelnia. Okazuje się, że w przypadku niektórych szczytów konieczne będzie wprowadzenie zmian dotyczących ich wysokości.

– Najnowsze, dokładniejsze pomiary są zaskakujące – podkreślono w informacji prasowej przekazanej mediom.

Redakcja poleca

Rysy. Jaką mają dokładną wysokość?

Najwięcej emocji budzi wysokość Rysów. Dotychczas podejrzewano, że ich wysokość po polskiej stronie może przekraczać 2500 m, jednakże ze względu na duży błąd pomiarowy lidaru nie można było rozstrzygnąć, ile dokładnie wynosi wysokość najwyższej góry w Polsce.

Bezpośrednie pomiary wykonane na Rysach w trakcie tegorocznej kampanii pozwoliły stwierdzić, że wysokość polsko-słowackiego słupka granicznego to 2499,71 m, czyli w zaokrągleniu do pełnych metrów – 2500 m. Jednakże słupek graniczny nie jest obiektem naturalnym. Wysokość najwyższej stabilnej skały naturalnej w Polsce to 2499,44 m. Czyli zabrakło dokładnie 6 cm wysokości, żeby stwierdzić, że wysokość najwyższego polskiego szczytu (naturalnego) wynosi w zaokrągleniu 2500 m.

Redakcja poleca

Świnica i Skrajny Granat wyższe niż sądzono

Zmiany zaobserwowano między innymi w przypadku Świnicy. W większości atlasów czy przewodników wysokość Świnicy wynosi 2301 m. Wykonane pomiary lotnicze wskazywały od niedawna, że szczyt może być nieco wyższy, jednak ich niska dokładność nie pozwoliła na rozstrzygnięcie sporu dotyczącego właściwej wysokości. Dopiero pomiary satelitarne techniką bezpośrednią GNSS pozwoliły jednoznacznie określić wysokość szczytu.

– Dziś już wiemy, że wysokość Świnicy wynosi 2302,36 m, czyli jest o ponad 1 m wyższa, niż wcześniej zakładano. Jest to wysokość naturalnego głazu znajdującego się na szczycie. Nieco poniżej szczytu znajduje się słupek granicy polsko-słowackiej o wysokości 2301,57 m. Czasem zdarzają się sytuacje podawania na mapach wysokości punktu geodezyjnego lub słupa zamiast naturalnego szczytu. Na Świnicy pomiary jednoznacznie wskazują, że wysokość podawana w atlasach i podręcznikach powinna zostać poprawiona, gdyż wynosi 2302 m – czytamy w informacji prasowej.

Wyższy okazał się też Skrajny Granat na Orlej Perci. Dotychczas przyjmowano, że jego wysokość wynosiła 2225 m. W wyniku dokładnych pomiarów okazało się, że właściwa wysokość Skrajnego Granatu to 2228,34 m, czyli o ponad 3 metry więcej, niż zakładano

Z kolei wysokość Małego Koziego Wierchu to "jedynie" 2225,53 m, a nie jak wcześniej sądzono – 2228 m. Blisko o metr wyższa okazała się też Sarnia Skała (1378 m w zaokrągleniu).

Według naukowców mnóstwo danych wysokościowych zamieszczanych dotychczas na mapach powinno zostać poddanych korekcie. 

Źródło: PAP