Obserwuj w Google News

TPN zamyka kolejne szlaki w Tatrach. Turyści muszą przygotować się na utrudnienia

2 min. czytania
30.06.2022 13:50
Zareaguj Reakcja

Tatrzański Park Narodowy poinformował, że zostają zamknięte kolejne popularne szlaki. Podczas wakacji rozpoczynają się prace remontowe fragmentu Orlej Perci, traktu uważanego za najtrudniejszy w polskiej części Tatr. Turyści muszą przygotować się na utrudnienia. 

Orla Perć, Tatry
fot. MONKPRESS/East News

Wszyscy turyści, którzy w najbliższym czasie wybierają się w Tatry, powinni zapoznać się z najnowszym komunikatem zamieszczonym przez pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego. TPN podjął decyzję o zamknięciu kolejnych szlaków. 

Redakcja poleca

Orla Perć zostaje częściowo zamknięta

Tatrzański Park Narodowy (TPN) rozpoczyna remonty szlaków turystycznych w rejonie Orlej Perci, dlatego podczas wakacji fragmenty tego traktu będą zamykane – informuje TPN. W ramach prac remontowanych wymieniona zostanie m.in. nawierzchnia, stopnie, fragmenty łańcuchów, a luźne kamienie będą usuwane.

Jako pierwszy 27 czerwca ruszył remont szlaku czarnego prowadzącego z Doliny Pięciu Stawów Polskich na Kozi Wierch. Od 1 lipca do odwołania będzie zamknięty czarno znakowany szlak na odcinku Kozia Dolinka – Przełączka nad Dolinką Buczynową oraz czerwono znakowany szlak na odcinku Kozia Przełęcz – Kozi Wierch – Przełączka nad Dolinką Buczynową – Zadni Granat.

Zaplanowane na kolejne tygodnie wakacji prace obejmą pozostałe fragmenty Orlej Perci oraz szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch. W tych rejonach należy spodziewać się kolejnych ograniczeń dla turystów.

– Zaplanowane prace są technicznie bardzo wymagające. Teren jest wysokogórski, a bliskość i trudność szlaków oraz ekspozycja powodują, że poruszanie się w okolicach prowadzonych prac wiąże się z poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Czasem, gdy konieczny będzie na przykład transport łańcuchów, będzie on prowadzony z użyciem śmigłowca – powiedziała koordynatorka remontu szlaków na Orlej Perci Marta Mazik. 

Prace będą kontynuowane także w kolejnym roku.

Zobacz także:  Przejazd wozem konnym do Morskiego Oka będzie droższy. Fiakrzy podnieśli ceny

Tatry. Kolejne utrudnienia w lipcu

W lipcu planowany jest też remont kilometrowego odcinka szlaku w Tatrach Zachodnich z Przysłopu Miętusiego na Wielką Polanę Małołącką, a w okresie od sierpnia do października - Drogi pod Reglami na odcinku od Doliny Białego do Doliny Małej Łąki. Prace remontowe na tym 4-kilometrowym odcinku i sześciu mostach mają być prowadzony etapami.

Jak wyjaśniła Marta Mazik, TPN stara się, aby realizacja prac remontowych miała jak najmniejszy wpływ na organizację ruchu turystycznego, ale ze względów bezpieczeństwa pewne niedogodności są nie do uniknięcia. Nie da się remontować szlaków po sezonie wakacyjnym, ponieważ pokrywa śniegu w wysokich partiach gór zalega do drugiej połowy czerwca, a jesienny śnieg potrafi przykryć szlaki już we wrześniu. Trudno również wyznaczyć dokładne terminy wyłączania pewnych odcinków, bo w Tatrach wiele zależy od zmiennej pogody.

Komunikaty o zamknięciu szlaków są na bieżąco aktualizowane na stronie internetowej www.tpn.pl, gdzie dodatkowo od lipca dostępna będzie interaktywna mapa ze wskazanymi zamykanymi odcinkami szklaków.

Źródło: PAP (Szymon Bafia)

Jaskinia w Polsce
6 Zobacz galerię
fot. Shutterstock