Obserwuj w Google News

W Tatrach spadł już śnieg. Do sieci trafiło zdjęcie zimowego krajobrazu

2 min. czytania
12.09.2022 12:03
Zareaguj Reakcja

Na najwyższych szczytach Tatr w nocy z niedzieli na poniedziałek (11-12 września) spadł śnieg. Przyprószone śniegiem szczyty były widoczne z Zakopanego podczas porannych przejaśnień. Na Łomnicy termometry wskazały 6 stopni mrozu, a porywy wiatru przekraczały tam 100 km/h. 

Śnieg na Łomnicy
fot. Konrad Komarnicki/East News

Ostatnie tygodnie kalendarzowego lata przywitały nas prawdziwym chłodem. W Tatrach pojawiły się pierwsze oznaki zimy – na najwyższych szczytach pojawił się już śnieg. Ratownicy TOPR apelują do turystów o odpowiednie przygotowanie się do górskich wypraw i zachowanie ostrożności na szlakach. 

Redakcja poleca

Tatry. Na szczycie Łomnicy pojawił się śnieg

– W kalendarzu wciąż mamy lato, lecz za oknem coraz niższe temperatury. Śnieg pojawił się co prawda bardzo wysoko, ale przypomniał nam o wyciągnięciu cieplejszych ubrań z szafy – powiedział PAP przewodnik tatrzański i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając.

Śnieg pojawił się na wysokości powyżej 2500 m n.p.m., między innymi na Łomnicy położonej w słowackiej części Tatr Wysokich. To drugi co do wysokości tatrzański szczyt, który ustępuje jedynie Gerlachowi (2655 m n.p.m.).

W sieci zaczęły pojawiać się zdjęcia pokazujące zimowe warunki w górach.

Trudne warunki w górach

Warunki pogodowe w górach pogarszają się, dlatego turyści muszą zachować szczególną ostrożność, o czym wielokrotnie przypominają ratownicy TOPR.  Wybierając się w wyższe partie Tatr, należy przede wszystkim odpowiednio się ubrać. Ciepła kurtka, czapka, rękawiczki, ocieplane spodnie to już obowiązkowy ubiór turysty o tej porze roku. Do plecaka warto też spakować latarkę czołową, ponieważ dzień jest coraz krótszy, oraz termos z gorącą herbatką.

W godzinach porannych na tatrzańskich szlakach należy spodziewać się przymrozków, które po północnej stronie, w miejscach zacienionych, mogą się utrzymywać cały dzień. Szczególną ostrożność należy zachować przy ciekach wodnych, gdzie mogą pojawić się oblodzenia. Warto na górską wyprawę zabrać raczki turystyczne, które w razie oblodzenia mogą poprawić komfort wędrówki. Jednocześnie jeszcze przed wejściem na szlak trzeba sprawdzić prognozę pogody. 

Źródło: Portal Tatrzański, PAP (Szymon Bafia)