Obserwuj w Google News

Wakacje 2022 nad Morzem Bałtyckim: gdzie planować urlop? 8 najlepszych kurortów w Polsce

5 min. czytania
Aktualizacja 15.07.2022
15.07.2022 15:13
Zareaguj Reakcja

Wakacje nad Morzem Bałtyckim cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. Nic dziwnego, bo polskie wybrzeże, rozciągające się na długości 770 km, oferuje szereg atrakcji dla wypoczywających. Zastanawiasz się, dokąd warto wybrać się na wczasy nad Bałtykiem? Kołobrzeg, Łeba, Międzyzdroje, Jastarnia, a może Ustka? Oto subiektywny przewodnik po 8 najlepszych nadmorskich kurortach w Polsce.  

Wakacje 2022 nad Morzem Bałtyckim
fot. Shutterstock

Wakacje 2022 niedawno wystartowały. Wiele osób chce spędzić letni urlop nad polskim morzem. Nie ma się czemu dziwić, bo kurorty nad Bałtykiem oferują szerokie piaszczyste plaże, malownicze klify, zachwycające zachody słońca oraz wiele innych atrakcji. Dokąd warto pojechać na wakacje nad morzem? Prezentujemy 8 najlepszych kurortów nad Bałtykiem. 

Redakcja poleca

ŁEBA – „polska Sahara”

To niezwykle popularna miejscowość nad polskim wybrzeżem. Tym, co wyróżnia Łebę spośród innych uzdrowisk nad Bałtykiem, jest największy w Europie kompleks ruchomych wydm objętych ochroną UNESCO w ramach  Słowińskiego Parku Narodowego. Oprócz tego plaże, szerokie i piaszczyste, które przyciągają turystów z całej Polski i zachęcają do spędzenia tu wakacji nad morzem.

Łeba
fot. Shutterstock

Łeba pełna jest również atrakcji turystycznych stworzonych z myślą o rodzinach. Tu właśnie tutaj znajduje się znany  park rozrywki (tzw. Łeba Park), Muzeum Motyli z kolekcją 4000 owadów z całego świata, Piernikowy Dom do Góry Nogami oraz Labirynt Park Łeba, czyli niesamowity labirynt 3D. Nie brakuje też szerokiej bazy noclegowej – hoteli, pensjonatów, domków wczasowych i campingów.

ŚWINOUJŚCIE – najczystsza i najszersza plaża w Polsce

Ten nadmorski kurort wyróżnia się niezwykłą lokalizacją – jako jedyne miasto w Polsce leży na kilkudziesięciu wyspach, wśród których największe to Uznam, Wolin i Karsibór. Ogromnym atutem Świnoujścia jest najszersza w Polsce plaża, ciągnąca się na długości 10 km i wielokrotnie wyróżniana Błękitną Flagą. To bardzo dobre miejsce dla rodzin – plaża ma bowiem łagodne, płytkie zejście do morza i najwyższą temperaturę wody nad całym Bałtykiem!

Świnoujście
fot. Shutterstock

Jakie atrakcje czekają w Świnoujściu? To tutaj znajduje się najwyższa latarnia w Polsce, mająca 68 metrów wysokości. Aby dostać się na taras widokowy, trzeba pokonać aż 308 schodów! Na wielbicieli zwiedzania czeka zespół fortów twierdzy Świnoujście, m.in. fort Gerharda, Zachodni czy fort Anioła.

USTKA – wakacje w letniej stolicy Polski

Ustka to idealny wybór na wakacje nad morzem z rodziną i nie tylko. Urlopowiczów przyciąga przede wszystkim szeroka plaża z drobnym piaskiem, która z roku na rok staje się coraz większa… Wszystko za sprawą budowy sztucznej rafy, której głównym zadaniem będzie ochrona brzegu morskiego przed niszczycielskim działaniem fal morskich. Są też liczne, tętniące życiem knajpki i smażalnie ryb, które pozwoliły zachować Ustce klimat portowego miasteczka.

Ustka plaża
fot. Shutterstock

Coś dla wielbicieli zwiedzania? Na przykład Bunkry Bluechera z podziemną galerią, Muzeum Chleba czy latarnia morska. Poza sezonem Usta jest rajem dla poszukiwaczy bursztynów. Właśnie tutaj można znaleźć najlepsze okazy tego kamienia. Co roku organizowane są tutaj rodzinne „Mistrzostwa w wypłukiwaniu bursztynu”, czyli zawody w szukaniu „złota Bałtyku” na plaży.

KOŁOBRZEG – w morzu uzdrowisk

Kołobrzeg nazywany jest coraz częściej „polską stolicą spa”. Bez wątpienia to największe i najpiękniejsze uzdrowisko nad polskim morzem. Duże znaczenie ma tutaj położenie kurortu w sąsiedztwie lasów oraz bogate złoża solanki i borowiny z właściwościami leczniczymi. W Kołobrzegu znajdują się aż 24 zakłady uzdrowiskowe!

Kołobrzeg
fot. Shutterstock

Czym jeszcze przyciąga Kołobrzeg? Plażą, która została wyróżniona Błękitną Flagą. Najbardziej malowniczy odcinek znajdziemy po zachodniej stronie ujścia rzeki Parsęty, w kierunku Grzybowa. Jeśli będziesz miał dość wody i piasku, możesz przespacerować się urokliwą starówką i wybrać na znaną latarnię morską, z której roztaczają się widoki na port oraz miasto. Warto wypożyczyć też rower i wyruszyć na przejażdżkę jedną z licznych ścieżek rowerowych.

Redakcja poleca

Cel na wakacje 2022? HEL

To idealny kierunek dla wielbicieli aktywnego wypoczynku. Hel, tak jak cały Półwysep Helski , za sprawą swego położenia na cyplu i mocnych wiatrów, przyciąga przede wszystkim miłośników sportów wodnych – kite- i windsurferów. Ale nie tylko, bo długa piaszczysta plaża spodoba się z pewnością wielbicielom leniwego wypoczynku na piasku na długich spacerów brzegiem morza.

Hel, Półwysep Helski
fot. Shutterstock

Z Helu można wybrać się tramwajem wodnym do Trójmiasta. Gdańsk zachwyca architekturą starej części miasta. Sopot przyciąga najdłuższym molo w Europie. A Gdynia szczyci się największą w Polsce mariną ze wspaniałymi jachtami i zabytkowymi żaglowcami.

JASTARNIA – dla surferów i rowerzystów

Dokąd jeszcze warto wybrać się na wakacje nad morzem w Polsce? Na przykład do Jastarnii. To niewielka miejscowość nadbałtycka, w samym sercu Mierzei Helskiej, na krańcu Polski. Turyści mają tu do dyspozycji sześć kąpielisk morskich. Największą atrakcją kurortu są oczywiście plaże - czyste, z miękkim piaskiem – ciągnące się nad otwartym Morzem Bałtyckim oraz Zatoką Pucką. Na miejscu panują dobre warunki dla surferów.

Jastarnia port
fot. Shutterstock

Ci, którzy chcą spędzić aktywny czas z rodziną, powinni wypożyczyć rowery i wybrać się w wyprawę specjalnie przygotowaną ścieżką rowerową ciągnącą się od Władysławowa (przez Jastarnię) do samego Helu. Po drodze warto zatrzymać się w Juracie i tam wypocząć na piaszczystej plaży.

MIĘDZYZDROJE – wczasy nad morzem „z gwiazdami”

To bez wątpienia jeden z najsłynniejszych kurortów nad Morzem Bałtyckim. Ta niewielka miejscowość na wyspie Wolin od lat przyciąga wielbicieli plażowania oraz… gwiazdy polskiego kina. To właśnie tutaj od 1996 roku organizowany jest Europejski Festiwal Gwiazd. Turyści odwiedzający to miasto mogą wybrać się na spacer słynna Promenadą Gwiazd i zobaczyć odciski swych dłoni czołowych postaci ze świata kultury. 

Międzyzdroje
fot. Shutterstock

W Międzyzdrojach znajdzie się też coś dla miłośników… gór. Tak, wszystko się zgadza. W pobliżu miasta wznosi się góra Gosań (najwyższa na polskim wybrzeżu), na szczycie której zbudowano punkt widokowy. Widoki roztaczające się z tego miejsca są naprawdę wyjątkowe. Na wielbicieli przyrody czekają leśne ścieżki w Wolińskim Parku Narodowym.

ZOBACZ TAKŻE:  Gdzie na kajaki w Polsce? 10 najpiękniejszych tras na spływy kajakowe

MIELNO – polska Ibiza

Szeroka plaża, rozległe obszary leśne, atrakcyjne szlaki turystyczne oraz szeroka oferta rozrywek – nic dziwnego, że Mielno ma swoich stałych zwolenników, którzy regularnie przyjeżdżają tu na wakacje nad morzem. Ten popularny kurort określa się mianem polskiej Ibizy. Turyści, uwielbiający tętniące życiem miejsca, będą zachwyceni tutejszą ofertą klubów. Aktywni urlopowicze mogą wybrać się na wycieczkę po specjalne przygotowanych szlakach rowerowych.

Mielno
fot. Shutterstock

Co warto zobaczyć w Mielnie? Na przykład pobliski Koszaliński Pas Nadmorski z wydmami i terenami leśnymi. Można też wybrać się nad jezioro Jamno, tam wypożyczyć łódkę i udać się na krótki wycieczkę.

Redakcja poleca