Obserwuj w Google News

Zorza polarna nad Polską. Spektakularne zdjęcia ze Szczecinka, Bydgoszczy i Suwałk obiegły sieć

2 min. czytania
14.03.2022 09:02
Zareaguj Reakcja

W nocy z niedzieli na poniedziałek na niebie nad Polską pojawiła się bajkowa zorza polarna. Zjawisko świetlne było widoczne nie tylko na wybrzeżu, ale też na Podlasiu czy w województwie kujawsko-pomorskim. Do sieci trafiły spektakularne zdjęcia.

Zorza polarna
fot. Shutterstock

Zorza polarna to zjawisko świetlne obserwowane w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety. Zdarza się jednak, że jest ona widoczna także na niższych szerokościach geograficznych - również w Polsce. W niedzielę 13 marca pojawiły się alerty dotyczące tego, że najbliższa noc może być dobrą okazją do zobaczenia jej na własne oczy. I to z niemal całego naszego kraju.

O możliwości obejrzenia zorzy w Polsce donosił m.in. Karol Wójcicki z bloga "Z głową w gwiazdach". To właśnie on poinformował swoich fanów, że powinni nocą z niedzieli na poniedziałek wypatrywać tego niezwykłego fenomenu. I się nie pomylił. Zorza polarna była widziana nie tylko na wybrzeżu, ale też na Podlasiu czy w województwie kujawsko-pomorskim. Sami zobaczcie.

Redakcja poleca

Zorza polarna nad Polską. Spektakularne zdjęcia ze Szczecinka, Bydgoszczy i Suwałk obiegły sieć

W nocy z niedzieli na poniedziałek nad Polską pojawiła się zorza polarna. O tym, że zjawisko może wystąpić na naszych szerokościach geograficznych informował Karol Wójcicki - miłośnik astronomii i autor bloga "Z głową w gwiazdach"

Kilka godzin temu, wcześniej niż się spodziewano, dotarł do Ziemi koronalny wyrzut masy ze Słońca. Gwałtowny skok gęstości i prędkości wiatru słonecznego został odnotowany ok. 13:00. Początkowo niekorzystny parametr Bz, osiąga teraz przyzwoite, południowe wartości. To wszystko brzmi teraz bardzo sensownie, szczególnie przy tak pięknej, bezchmurnej pogodzie nad CAŁĄ Polską. Problemem jest jednak Księżyc, którego blask może już skutecznie utrudnić dostrzeżenie zorzy polarnej nad naszym krajem - pisał na swojej facebookowej stronie.

Okazuje się jednak, że na niebie nad Polską udało się zarejestrować prawdziwy spektakl. Światła zorzy polarnej widziane były nie tylko nad Morzem Bałtyckim - choć udało się je uchwycić we Władysławowie czy w Szczecinku - ale też w Bydgoszczy czy w Suwałkach.

W sieci zaroiło się od zdjęć bajkowego zjawiska, które doczekały się setek komentarzy zachwyconych fanów nocnego nieba.

Coś pięknego.
 
Ależ to był widok!
 
Zazdroszczę wam tego zjawiska - pisali.

A wam udało się zobaczyć zorzę polarną nad głową?

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

Źródło: Facebook