Obserwuj w Google News

Zorza polarna nad Polską. Spektakularne zjawisko na nocnym niebie

2 min. czytania
06.09.2022 09:16
Zareaguj Reakcja

Na nocnym niebie nad Polską ukazała się zorza polarna. To spektakularne zjawisko świetlne było widoczne między innymi w Rewie, Kołobrzegu czy Sobieszewie. Do sieci trafiły zdjęcia ukazujące ten barwny spektakl. Internauci nie kryją zachwytu.  

Zorza polarna w okolicach Poznania
fot. Pawel Matysiak/Reporter/East News

Zobaczenie na własne oczy zorzy polarnej to marzenie wielu osób. Poszukiwacze tych niesamowitych podniebnych zjawisk najczęściej znajdują je w Norwegii czy na Islandii. Okazuje się jednak, że nie trzeba wyjeżdżać poza granice kraju, aby być świadkiem barwnej zorzy. W ostatnich dniach bajkowy spektakl można było podziwiać nad Bałtykiem. 

Redakcja poleca

Zorza polarna ukazała się nad Bałtykiem [ZDJĘCIA]

Zorza polarna nad Polską ukazała się w nocy z niedzieli na poniedziałek (4-5 września). Internauci, który byli świadkami tego niezwykłego zjawiska na niebie, od razu zaczęli zamieszczać w mediach społecznościowych ujęcia m.in. z Rewy, Kołobrzegu czy Sobieszewa.

Zielono-fioletowe filary światła udało się uchwycić na zdjęciach polskiemu fotografowi Markowi Stanowi. Trzeba przyznać, że uwieczniony widok naprawdę zapiera dech w piersiach.

Przepięknie prezentowała się też zorza z okolicy Sobieszewa (część miasta Gdańska). 

Warto przypomnieć, że zorzę polarną można podziwiać wyłącznie wtedy, gdy sprzyjają temu odpowiednie warunki pogodowe. Przede wszystkim widoczna jest ona wyłącznie wieczorami oraz w nocy, gdy na niebie nie ma chmur. Dodatkowo konieczne jest oddalenie się od dużych miast, które emitują bardzo dużą ilość światła (co uniemożliwia obserwację nocnego nieba). 

Twórcy jednego z profili na Facebooku – "Lubuscy Łowcy Burz" – podkreślają, że w miniony weekend zorza polarna nad Polską w szczytowej aktywności była również widoczna gołym okiem. Jeszcze lepiej prezentowała się ona na zdjęciach przy dłuższym naświetlaniu.

Zorza polarna: jak powstaje?

Zorza polarna to zjawisko świetlne, które występuje na niebie w górnej atmosferze. Powstaje w wyniku tzw. aktywności słonecznej (emitowaniem przez Słońce strumieni naładowanych cząstek) oraz burz magnetycznych – jeśli są bardziej intensywne niż zwykle, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo zaobserwowania tego niezwykłego, podniebnego spektaklu.

Kolor zorzy zależy od gazu, który dociera do ziemskiej atmosfery. Za czerwony i zielony kolor odpowiada tlen, azot świeci na purpurowo i bordowo, a wodór i hel – na niebiesko lub fioletowo. Na Ziemi zorze są widoczne na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi. Zdarza się jednak, że można je obserwować i podziwiać również w Polsce, a dokładniej w jej północnej części. Tak też stało się w miniony weekend.