,

Bielsko-Biała – atrakcje na weekend. 10 miejsc, które warto zobaczyć

24.01.2023
Aktualizacja: 15.03.2023 16:06

Bielsko-Biała za sprawą swojego położenia nazywana jest „bramą do Beskidów”, a z uwagi na podobieństwo architektoniczne do stolicy Austrii – „Małym Wiedniem”. Dla jednych miasto to jest po prostu dobrą bazą wypadową do wycieczek górskich, dla innych to miejsce zachwycające swoją historią, zabytkami i atrakcji. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Bielsku-Białej.

Bielsko-Biała - atrakcje turystyczne
fot. Shutterstock

Bielsko-Biała leży w województwie śląskim, na Pogórzu Śląskim, u stóp Beskidu Małego oraz Beskidu Śląskiego. W granicach administracyjnych miasta znajduje się 17 szczytów górskich, w tym m.in. Łysa Góra, Palenica, Kozia Góra, Kołowrót, Dębowiec i Przykra. Przez Bielsko-Białą przepływa rzeka Biała, która do 1951 roku wyznaczała granicę między Polską a Czechami.

Bielsko-Biała to nie tylko bliskość gór, ale też ciekawa historia i niezwykła architektura. W mieście znajduje się wiele przepięknych budynków, za sprawą których przyjęło się określenie „Mały Wiedeń”. O tym, że jest tutaj co zobaczyć, przekonują się podróżni już na dworcu PKP – do wyglądu jego imponującego holu przyłożyli rękę wiedeńscy artyści. Budynek pochodzi z XIX wieku, na początku XXI wieku został odnowiony. Wiedeńskie wpływy zauważalne są też w budynkach Teatru Polskiego czy kościoła św. Mikołaja. Co jeszcze warto zobaczyć w Bielsku-Białej? Podpowiadamy.

Zobacz także: Beskid Śląski. Jakie szczyty i szlaki warto tu zobaczyć? [Atrakcje regionu]

Stare Miasto w Bielsku-Białej

Podczas odkrywania atrakcji Bielsko-Białej koniecznie trzeba zobaczyć Stare Miasto. To historyczne centrum wyróżnia się typowym owalnym planem urbanistycznym. Najważniejszym punktem jest oczywiście Rynek. W jego zabudowie dominują kamienice o cechach klasycystycznych z końca XVIII i pierwszej połowy XIX wieku. W centralnej części Rynku uwagę zwraca fontanna z pomnikiem Neptuna, który w niczym nie ustępuje swojemu „kuzynowi” z gdańskiej starówki.

Bielsko-Biała - Stare Miasto
fot. Shutterstock

Niedaleko znajduje się zamek książąt Sułkowskich – najstarsza i największa zabytkowa budowla Bielska-Białej (obecnie mieści się tutaj Muzeum Historyczne). Warto zwrócić również uwagę na katedrę św. Mikołaja – jeden z największych kościołów w mieście. Na krótki spacer można wybrać się ulicą Schodową – to popularny wśród artystów zaułek w postaci schodów łączących Rynek z placem Żwirki i Wigury.

Kolejka linowa na Szyndzielnię

Szyndzielnia to szczyt w Beskidzie Śląskim wznoszący się na wysokość 1026 m n.p.m. Najprostszym sposobem, aby się tam dostać, jest kolejka linowa. W przeszklonych gondolach pokonuje się odległość 1810 metrów. Cała podróż (ze stacji w Olszówce na Szyndzielnię) zajmuje około 6 minut. W tym czasie można podziwiać niesamowite widoki. Po wjeździe na samą górę warto udać się na wieżę widokową, aby zobaczyć panoramę samego miasta oraz Beskidu Małego i Śląskiego.

Kolejka linowa na Szyndzielnię
fot. Jukub Wysocki/Reporter/East News

Kamienica Pod Żabami 

To jedna z wielu niezwykłych kamienic na terenie miasta (znajduje się na rogu pl. Wojska Polskiego i ul. Targowej). Nazwa budynku nie wzięła się z niczego – fasadę zdobią m.in. elegancko ubrane żaby – jedna gra na mandolinie, a druga trzyma fajkę oraz kieliszek, opierając się prawdopodobnie o beczkę wina. Ozdoba nie jest przypadkowa – dawniej była tu winiarnia Rudolfa Nahowskiego. Naprzeciwko Kamienicy Pod Żabami znajduje się zabytkowy kościół Marcina Lutra.

Dolina Wapienicy – przyrodnicza perełka

Bielsko-Biała może się też pochwalić niezwykłymi terenami zielonymi. Za wyjątkowe miejsce uznawana jest Dolina Wapienicy. To jeden z niewielu w Europie obszarów dzikiej przyrody znajdujących się w granicach dużego miasta. W 1993 roku utworzono na tym terenie Park Ekologiczny Dolina Wapienicy.

Wapienica zapora
fot. Shutterstock

Miejscem szczególnie lubianym przez mieszkańców i turystów są okolice zapory wodnej im. Ignacego Mościckiego oraz sztucznego jeziora Wielka Łąka.

Zobacz także: Wisła – co warto zobaczyć? 12 najciekawszych atrakcji turystycznych

Trzy Lipki – niezwykłe wzgórze

Trzy Lipki to wzgórze o wysokości 386 m n.p.m. położone w północnej części Bielska-Białej, na Pogórzu Śląskim. Na jego szczycie znajduje się 40-metrowy Krzyż Trzeciego Tysiąclecia. Właśnie stąd rozciągają się niezwykłe widoki na Bielsko-Białą oraz pasma górskie Beskidu Śląskiego, Małego i Żywieckiego. Wzgórze niegdyś było porośnięte lasem lipowym, obecnie występują na nim rozległe łąki.

Na Trzy Lipki bez problemu można dotrzeć samochodem. Znacznie ciekawszą opcją jest jednak dotarcie tam pieszo zielonym szlakiem, który prowadzi z centrum Bielska-Białej do Czechowic-Dziedzic (szlak liczy ok. 22 km).

Ulica 11 Listopada w Bielsku-Białej

To główny deptak Bielsko-Białej i tradycyjne centrum handlowe. Ulica ciągnąca się na długości 900 metrów charakteryzuje się zabudową kamieniczną z końca XVIII wieku w stylu józefińskim (są to budynki jednopiętrowe z wysokim dachem łamanym i skromną dekoracją elewacji o cechach klasycystycznych czy późnobarokowych). Wzdłuż ulicy 11 Listopada znajdują się również historyczne rynki miasta – plac Wojska Polskiego czy plac Wolności.

Pomnik Reksia oraz Bolka i Lolka

Osoby podróżujące z dziećmi, ale nie tylko, powinni zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z postaciami z kultowych już kreskówek. Pomnik Reksia znajduje się przy ulicy 11 Listopada. Z kolei Bolka i Lolka można spotkać przy ulicy Mostowej.

Bielsko-Biała - pomnik Bolka i Lolka
fot. Shutterstock

Z ciekawostek można podać, że kreskówkowi ulubieńcy mają już prawie 50 lat. Pierwszy odcinek przygód Bolka i Lolka wyemitowano w 1963 roku. Reksio pojawił się z kolei na ekranie cztery lata później – w 1967 roku.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej

Wśród atrakcji Bielsko-Białej warto wymienić Studio Filmów Rysunkowych. Miejsce to jedno z pięciu polskich studiów animacji powstałych w Polsce Ludowej, a dokładniej w 1947 roku. Najwcześniejsze filmy studia były przeznaczone dla osób dorosłych. Z czasem zaczęły powstawać seriale animowane. Wśród najważniejszych produkcji trzeba wymienić takie jak „Bolek i Lolek”, „Reksio” i „Porwanie Baltazara Gąbki”.

W 2015 roku miejsce to przekształcono w państwową instytucję kultury. Placówkę dawnego Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej można obecnie zwiedzać. Do studia wpuszczane są tylko wycieczki zorganizowane, dlatego indywidualne osoby muszą dołączyć do grupy.

Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej

Idealną atrakcją dla rodzin z dziećmi będzie Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej. To jeden z najbardziej prestiżowych tego typu obiektów w Europie. Placówka ta została założona w 1947 roku. Ze swoimi przedstawieniami Teatr Banialuka odwiedził od tego czasu kilkadziesiąt krajów świata, wśród nich Japonię, Chile oraz Stany Zjednoczone.

Od 1966 roku Banialuka jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej. Przygotowuje również warsztaty dla najmłodszej publiczności, które są prowadzone przez doświadczonych aktorów.

Prywatne Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta

Miłośnicy literatury polskiej powinni koniecznie odwiedzić Prywatne Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta. Placówka ta powstała w 1989 roku i od początku jest prowadzona przez Tadeusza Modrzejewskiego. Na miejscu można znaleźć rękopisy i piękne ilustracje dzieł Reymonta, ale nie tylko. 

Do tej pory właściciel przepisał i zilustrował ponad sto dzieł, wśród których warto wymienić dzieła takie jak: "Chłopi", "Pan Tadeusz" czy "Trylogia" Sienkiewicza.