Obserwuj w Google News

Gwiazdozbiór Oriona na tle Tatr. Sieć obiegło niezwykłe zdjęcie z gór

2 min. czytania
04.01.2023 15:47
Zareaguj Reakcja

Na stronie "Tatromaniak" na Facebooku pojawiło się niezwykłe zdjęcie z Tatr. Fotografowi udało się zarejestrować gwiazdozbiór Oriona na tle szczytów. "Oka, wyczucia chwili i sprzętu, gratuluję" - komentują internauci.

Gwiazdozbiór Oriona na tle Tatr. Sieć obiegło niezwykłe zdjęcie z gór
fot. Shutterstock

Tatry to jeden z najpopularniejszych kierunków urlopowych wśród turystów z Polski. Każdego roku region ten odwiedza tysiące podróżnych. Ale nie tylko. Majestatyczne szczyty stały się też obiektem zainteresowań wielu fotografów, którzy przemierzają szlaki w poszukiwaniu jak najlepszego ujęcia. Jakiś czas temu  sieć obiegło magiczne zdjęcie Giewontu. Teraz na stronie "Tatromaniak" na Facebooku opublikowano kolejne niezwykłe zdjęcie z Tatr.

Redakcja poleca

Gwiazdozbiór Oriona na tle Tatr. Sieć obiegło niezwykłe zdjęcie z gór

Autorem tego niesamowitego ujęcia jest Mariusz Durlej. Zdjęcie zostało wykonane w nocy w okolicach wsi Łapszanka, oddalonej od Zakopanego o około 28 km. Na fotografii widać zaśnieżone pole na tle tatrzańskich szczytów. Ale to nie góry grają tu pierwsze skrzypce. Uwagę zwraca przede wszystkim wyjątkowy gwiazdozbiór Oriona. To 26. - co do wielkości - konstelacja położona w obszarze równika niebieskiego.

Fotograf zdradził, że zdjęcie zostało wykonane w drugiej połowie grudnia 2022 r. Jak tłumaczył, początkowo chciał udać się na Morskie Oko i tam poszukać dobrego ujęcia. Niestety Tatrzański Park Narodowy ogłosił wówczas trzeci stopień zagrożenia lawinowego, więc Durlej musiał zmienić swoje plany. Finalnie wybrał się do Łapszanki.

- Okno pogodowe, które pojawiło się w niedzielę 18 grudnia, chciałem wykorzystać na zdjęcia z Morskiego Oka w Tatrach, niestety TPN ogłosił 3. stopień lawinowowego i plan trzeba było zmienić na chyba już każdemu pasjonatowi astrofotografii znany, a nawet już oklepany, widok z Łapszanki. Tym razem warunki ponownie nie zawiodły. Zimno, momentami -22 st. C., a na miejscu podczas sesji -14. Cudownie, a wręcz bajecznie, gdy do tego dołożymy walkę z czasem przed nadchodzącymi chmurami. Walka w z zasadzie przegrana, bo cały czas wisiały nad pasmem gór, ale to dopiero okazało się podczas składania materiału w domu - napisał Mariusz Durlej w poście.

Zdjęcie opublikowane na stronie "Tatromaniak" na Facebooku natychmiast obiegło sieć. Zdobyło tysiące polubień i dziesiątki komentarzy. Internauci nie kryją zachwytu. 

Magicznie.
 
Świętne zdjęcie!
 
Oka, wyczucia chwili i sprzętu, gratuluję - piszą miłośnicy gór.
Redakcja poleca

Tatry. Aktualne warunki na szlakach

Jak czytamy w najnowszym komunikacie TPN na 4 stycznia, obecnie w Tatrach panuję trudne warunki do uprawiania turystyki. Zdecydowana większość szlaków jest oblodzona, przez co jest bardzo ślisko. Ponadto w wyższych partiach gór pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana - śnieg miejscami jest przepadający, gdzie indziej wywiany do skały, w wielu miejscach występuje lód. Dlatego poruszanie się w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz posiadania odpowiedniego sprzętu, tj. raki, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopata.

Zobacz także:  W Polsce powstaje nowa ścieżka w koronach drzew. Ma być gotowa już w przyszłym roku

RadioZET.pl/tpn.pl/Facebook