Obserwuj w Google News

Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce. 8 miast, które warto odwiedzić

4 min. czytania
Aktualizacja 25.11.2022
07.11.2022 14:25
Zareaguj Reakcja

Jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce to niezwykłe miejsca, gdzie można poczuć magiczną atmosferę świąt. Ulice ozdobione pięknymi dekoracjami i barwnymi iluminacjami. Stragany wypełnione regionalnymi przysmakami, ozdobami i rękodziełem. Do tego unoszący się między stoiskami zapach pierników i grzanego wina. Nic dziwnego, że świąteczne jarmarki cieszą tak dużą popularnością. Które miasta warto odwiedzić i kiedy rozpoczynają się jarmarki w Polsce? 

Jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu
fot. Shutterstock/ na zdj. jarmark w Poznianu

Jarmarki bożonarodzeniowe cieszą się dużym zainteresowaniem w Polsce. W tym czasie w wielu miastach roznosi się zapach choinek i grzanego wina, słychać dźwięki kolęd, a na placach widać mnóstwo świątecznych pamiątek. Tym bardziej warto wybrać się w podróż po ulicach i rynkach największych i najpiękniejszych miast w Polsce – Wrocławia, Warszawy, Krakowa, Poznania, Gdańska czy Łodzi – w których czuć już świąteczny klimat i gdzie można podziwiać bajkową scenografię. Oto 8 najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych 2022 w Polsce.

Jarmark bożonarodzeniowy w Warszawie

W Warszawie zapowiada jeden z najdłużej trwających w tym sezonie w Polsce jarmarków świątecznych – od 26 listopada aż do 6 stycznia. Międzymurze im. Piotra Biegańskiego ponownie ozdobią świąteczne stragany pełne rękodzieła, wyrobów artystycznych i kulinarnych przysmaków. Oprócz tego Rynek Starego Miasta zostanie oświetlony barwnymi iluminacjami. Na starówce ponownie pojawi się lodowisko, na którym będzie można się poślizgać w świątecznej scenerii.

Jarmark bożonarodzeniowy w Warszawie
fot. Shutterstock

Jarmark bożonarodzeniowy w Warszawie:

 • Kiedy? Od 26 listopada do 6 stycznia
 • Gdzie? Międzymurze Piotra Biegańskiego
Redakcja poleca

Jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu

To jeden z największych i najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Polsce. W tym czasie wrocławski Rynek staje się tłem dla bajkowej scenerii. Spacerując między stoiskami, można znaleźć m.in. świąteczne ozdoby, rękodzieła, kosmetyki oraz lokalne przysmaki. Konieczne trzeba spróbować potraw z grilla, owoców w czekoladzie i grzanego wina. Nie zabraknie też dodatkowych atrakcji dla odwiedzających. Przy placu Solnym z trzypoziomowego domku z tarasem widokowym i wieżyczką będzie można podziwiać panoramę jarmarku. 

Jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu
fot. Shutterstock

W tym roku jarmark świąteczny we Wrocławiu startuje 18 listopada. Rozświetlenie wielkiej choinki zaplanowano na 2 grudnia.

Jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu:

 • Kiedy? Od 18 listopada do 31 grudnia (nieczynne 24 i 25 grudnia)
 • Gdzie? Rynek, ulica Świdnicka, ulica Oławska i plac Solny

Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie

Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie to tak naprawdę powrót do handlowych korzeni miasta – targi, zwane dawniej jarmarkami, odbywają się na krakowskim Rynku od stuleci.

W Krakowie zostanie rozstawionych kilkadziesiąt stoisk. Sprzedawcy zaoferują m.in. ozdoby choinkowe, tradycyjne wyroby ceramiczne, szkło artystyczne, biżuterię czy drewniane zabawki. Nie zabraknie też smacznego jedzenia (potraw z grilla, pierogów, oscypków, pieczonych kasztanów) czy gorącego grzańca serwowanego z drewnianych beczek. Będą też świąteczne łakocie, takie jak prażone orzechy w karmelu, wyroby w czekoladzie i marcepanie czy tradycyjne pierniki.

Krakowski jarmark w 2019 roku znalazł się na prestiżowej liście CNN – najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych na świecie.

Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie
fot. Shutterstock

Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie:

 • Kiedy? Od 25 listopada do 1 stycznia 2023 roku; część poświąteczną zaplanowano na okres 27 grudnia aż do 2 stycznia
 • Gdzie? Rynek Główny w Krakowie
Redakcja poleca

Jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu

Jarmark w Poznaniu, nazywany też Betlejem Poznańskim, w tym roku odbędzie się w trzech lokalizacjach – na placu Wolności (główne miejsce), Rynku Łazarskim i w Międzynarodowych Targach Poznańskich. Nie zabraknie kolorowych stoisk ze świątecznymi ozdobami oraz regionalnymi i zagranicznymi produktami. Jarmark obfitować będzie też w program wydarzeń kulturalnych m.in. występy artystyczne, atrakcyjne warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz wydarzenia charytatywne.

Jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu
fot. Shutterstock

Dodatkową atrakcją w czasie jarmarku bożonarodzeniowego w Poznaniu będzie Festiwal Rzeźby Lodowej (Ice Festival), który zaplanowano na 9-11 grudnia i w nowej lokalizacji - na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu:

 • Kiedy? Od 19 listopada do 27 grudnia
 • Gdzie? Plac Wolności (19 listopada do 27 grudnia), Międzynarodowe Targi Poznańskie (19 listopada do 23 grudnia), Rynek Łazarski (3-18 grudnia)

Jarmark bożonarodzeniowy w Gdańsku

W Gdańsku już od 18 listopada można poczuć niezwykłą atmosferę świąteczną. W historycznym centrum miasta zostaną rozstawione świąteczne stoiska z licznymi upominkami, ozdobami czy lokalnymi przysmakami. Niezwykłego, niemal magicznego klimatu temu miejscu nadają bajkowe iluminacje i pachnące choinki. Na miejscu powstanie też specjalna przestrzeń dla najmłodszych – z karuzelami oraz domkami ze smakołykami.

Jarmark w Gdańsku docenili również zagraniczni goście. Znalazł się w czołówce najpiękniejszych tego typu wydarzeń w Europie w ramach konkursu "European Best Christmas Markets 2020".

Jarmark bożonarodzeniowy w Gdańsku:

 • Kiedy? Od 18 listopada do 23 grudnia
 • Gdzie? Targ Węglowy i sąsiadujące uliczki Tkacka, Bogusławskiego; dziedziniec Forum Gdańsk

Jarmark bożonarodzeniowy w Katowicach

Katowicki Rynek po raz kolejny stanie się tłem wydarzeń świątecznych. Pośród pachnących choinek, aromatu grzanego wina i czekoladowych pierników na odwiedzających będą czekały liczne atrakcje. Nie zabraknie kolorowych stoisk ze świątecznymi ozdobami, rękodziełami, kosmetykami oraz lokalnymi przysmakami (w tym m.in. piernikami, naturalnymi miodami, serami, wędlinami i likierami). Podobnie jak w ubiegłym roku dla odwiedzających na Rynku zostanie udostępnione lodowisko. 

Jarmark bożonarodzeniowy w Katowicach
fot. Shutterstock

Jarmark bożonarodzeniowy w Katowicach:

 • Kiedy? Od 18 listopada do 8 stycznia
 • Gdzie? Rynek w Katowicach

Jarmark bożonarodzeniowy w Łodzi

Magiczny, bożonarodzeniowy klimat będzie można poczuć w tym roku przy ulicy Piotrkowskiej oraz na placu Schillera w Łodzi. Miasto zostanie ozdobione świątecznymi dekoracjami i świetlnymi iluminacjami. Podobnie jak na innych jarmarkach bożonarodzeniowych, tak również tutaj nie zabraknie stoisk z unikatowymi wyrobami, ozdobami i przysmakami z różnych zakątków świata. Z myślą o rodzinach z dziećmi zostaną przygotowane wesołe miasteczko, wioska św. Mikołaja i piernikowa chatka.

Jarmark bożonarodzeniowy w Łodzi
fot. Shutterstock

Jarmark bożonarodzeniowy w Łodzi:

 • Kiedy? Od 28 listopada do 19 grudnia
 • Gdzie? Ulica Piotrkowska oraz plac Schillera w Łodzi

Jarmark bożonarodzeniowy w Toruniu

W tym roku Rynek Staromiejski w Toruniu znów zamieni się w magiczny, świąteczny zakątek pachnący choinkowym lasem, świątecznymi specjałami i oczywiście piernikami. Na licznych straganach będzie można kupić liczne ozdoby, rękodzieło, biżuterię oraz wiele lokalnych produktów.

Jarmark bożonarodzeniowy w Toruniu
fot. Shutterstock

Jarmark bożonarodzeniowy w Toruniu rozpocznie wielka parada, którą poprowadzi św. Mikołaj. W czasie tego wydarzenia zaplanowano występy cyrkowców, warsztaty kulinarne, konkursy, kino pod chmurką czy śnieżne miasteczko.

Jarmark bożonarodzeniowy w Toruniu:

 • Kiedy? Od 26 listopada do 20 grudnia
 • Gdzie? Rynek Staromiejski
Redakcja poleca