,

Jaskinia Raj. Niezwykła atrakcja Gór Świętokrzyskich [CENNIK, CZAS ZWIEDZANIA]

15.12.2022 12:29

Jaskinia Raj to słynna atrakcja Gór Świętokrzyskich. Przez wielu uważana jest za jedną z najpiękniejszych jaskiń w całej Polsce. Nie ma się zresztą co dziwić. Znajdujące się tam stalaktyty i stalagmity robią ogromne wrażenie. Jak dojechać do Jaskini Raj i ile czasu trzeba poświęcić na zwiedzanie? Sprawdzamy najważniejsze informacje o popularnej atrakcji Gór Świętokrzyskich, a także przedstawiamy cennik na 2023 rok.

Jaskinia Raj
fot. Albin Marciniak/EASTNEWS

Jaskiń w Polsce jest ponad 4 tysiące. Zdecydowana większość nie jest jednak udostępniona dla ruchu turystycznego. Podróżni mogą zwiedzić wyłącznie 28 z nich. Za jedną z najpiękniejszych jaskiń w Polsce uważa się Jaskinię Raj położoną w Górach Świętokrzyskich. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce i czym tak zachwyca?

Jaskinia Raj - czas zwiedzania

Jaskinia Raj to jedna z najpopularniejszych atrakcji Gór Świętokrzyskich. Ta wapienna jaskinia krasowa zachwyca wyjątkowymi stalaktytami (występują tu skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu), stalagmitami oraz tzw. perłami jaskiniowymi, czyli kulistymi naciekami. W jaskini panuje stała temperatura, która wynosi ok. 9 stopni Celsjusza. Wilgotność natomiast sięga tu ok. 95%. Turyści, którzy chcą zwiedzić tę atrakcję, powinni zatem pamiętać o odpowiednim ubiorze.

Jaskinia Raj posiada sieć korytarzy o łącznej długości 240 metrów. Dla zwiedzających udostępniona jest jednak specjalna 180-metrowa trasa. Miejsce to można zwiedzić wyłącznie w maksymalnie kilkunastoosobowych grupach pod opieką przewodnika. Czas takiej wycieczki wynosi ok. 40-45 minut. Przejście trasy nie wymaga od turystów specjalnych umiejętności. Warto też zaznaczyć, że Jaskinia Raj, jako jedna z nielicznych w Polsce, jest oświetlona elektrycznie.

Zobacz także: Niezwykłe odkrycie w największej jaskini świata. Jest jeszcze dłuższa niż zakładano

Przypomnijmy, że obecnie Jaskinia Raj jest zamknięta dla ruchu turystycznego. Od 16 listopada 2022 r. do 14 stycznia 2023 r. trwa przerwa zimowa. Atrakcja ponownie zostanie otwarta dla zwiedzających już od 15 stycznia.

Gdzie jest Jaskinia Raj?

Wiele osób szuka w sieci przede wszystkim informacji na temat tego, gdzie jest Jaskinia Raj. Położona jest ona w Chęcinach w województwie świętokrzyskim, zaledwie około 11 km od Kielc. Znajduje się na terenie utworzonego w 1968 roku rezerwatu przyrody. 

Do Jaskini Raj można dotrzeć na kilka sposobów. Zmotoryzowani mogą pojechać samochodem, który następnie trzeba zostawić na parkingu oddalonym o ok. 400 metrów od pawilonu wejściowego. Można też skorzystać z komunikacji miejskiej. Należy jednak mieć na uwadze, że przystanek autobusowy Jaskinia Raj znajduje się ok. 1300 metrów od wejścia do atrakcji. Z kolei miłośnicy wędrówek do jaskini mogą dotrzeć pieszo. W takim wypadku trzeba wybrać czerwony szlak turystyczny z Chęcin do Kielc, który prowadzi obok naszego punktu docelowego (cały szlak ma 18,5 km długości).

Zobacz także: Jaskinia tysięcy „świecących robaczków”. Miejsce naprawdę wyjątkowe

Jaskinia Raj - cennik

Jaskinię Raj każdego roku można zwiedzać przez 10 miesięcy - od 15 stycznia do 15 listopada. Atrakcja czynna jest od wtorku do niedzieli. Od stycznia do kwietnia jaskinia otwarta jest w godzinach 9.00 - 16.00, od maja do czerwca między 9.00 a 19.00, a w lipcu oraz w sierpniu można ją zwiedzać od 9.00 do 18.00. We wrześniu i w październiku atrakcja zamyka się o godzinę wcześniej, tj. o 17.00. Z kolei w listopadzie otwarta jest między 9.00 a 16.00. Ostatnie wejście do jaskini odbywa się 15 min. przed podaną godziną zamknięcia.

Jeżeli chodzi o ceny biletów do Jaskini Raj, przedstawiają się one następująco:

  • od 15 stycznia do 31 marca: 25 zł,
  • od 1 kwietnia do 30 czerwca oraz od 1 września do 15 listopada: 30 zł,
  • od 1 lipca do 31 sierpnia: 35 zł.

Można również skorzystać z biletów grupowych. Opcja ta dotyczy grup powyżej 15 osób oraz rodzin z minimum 1 dzieckiem do lat 16.

Bilety do Jaskini Raj

Bilet do Jaskini Raj można kupić na stronie internetowej atrakcji jaskiniaraj.pl/rezerwacja. Należy jednak pamiętać, że rezerwacji można dokonać najpóźniej na dwa dni przed datą zwiedzania. Można też próbować nabyć wejściówkę w kasie na miejscu, ale nie mamy wtedy gwarancji, że będą jeszcze wolne miejsca.

loader

RadioZET.pl/jaskiniaraj.pl/swietokrzyskie.travel