Obserwuj w Google News

To polskie jezioro przypomina koralowy atol. Widok z lotu ptaka zapiera dech w piersiach

2 min. czytania
05.05.2023 11:27
Zareaguj Reakcja

Na pierwszy rzut oka taki widok przywodzi na myśl wyspę koralową na Pacyfiku. W rzeczywistości to niewielkie jezioro w Polsce, a dokładniej na Suwalszczyźnie. Fotografie tego miejsca i nagrania z lotu ptaka zapierają dech w piersiach.

Jezioro Płaskie nazywane "suwalskim atolem"
fot. Shutterstock

Wiele osób już myśli o wakacjach, o błękitnej wodzie, białym piasku i innych urokach wysp na Oceanie Spokojnym. Tymczasem okazuje się, że takie widoki można odnaleźć, nie ruszając się poza granice naszego kraju. Na Suwalszczyźnie znajduje się Jezioro Płaskie, które podziwiane z góry przypomina piękne atole (czyli płaskie wyspy koralowe) na Pacyfiku.

Miejsce to po raz pierwszy stało się "gwiazdą internetu" w 2019 roku, kiedy polski podróżnik Adam Budnik podzielił się w sieci niezwykłą fotografią wykonaną z drona. Do sieci raz na jakiś czas trafiają kolejne zdjęcia i nagrania ukazujące to bajkowe jezioro, które zyskało miano „suwalskiego atolu”.

Redakcja poleca

Jezioro Płaskie niczym wyspa koralowa na Pacyfiku

Bajkowe Jezioro Płaskie znajduje się w województwie podlaskim, na terenie Puszczy Augustowskiej. W pobliżu wije się inne, mniejsze jezioro Krejwelanek, które z góry swoją formą przypomina wstęgę. Połączenie turkusowej wody z zielenią otaczających ją drzew tworzy spektakularny krajobraz. 

Patrząc na zdjęcia, trzeba przyznać, że widok naprawdę jest niesamowity. Aż trudno uwierzyć, że takie cuda natury znajdziemy w Polsce. 

W sieci można też zobaczyć nagrania z drona, które ukazują piękno okolicy. Internauci w komentarzach nie kryją zachwytu nad tym widokiem. „Jak pięknie!”, „Wow”, „Niesamowite miejsce”, „To jezioro ma taki kształt jakby było dziełem asteroidy” – czytamy w komentarzach. Część osób przyznała, że miała okazję odwiedzić to miejsce.

Oglądaj

Redakcja poleca

Jak dotrzeć nad Jezioro Płaskie w Puszczy Augustowskiej?

Jezioro Płaskie znajduje się na Suwalszczyźnie, ok. 34 km na wschód od Augustowa. Najbliższa miejscowość to Rygol w powiecie augustowskim. To właśnie stamtąd leśną drogą można nadjechać na pole namiotowe. W pobliżu jeziora są oznaczenia, które ułatwiają dotarcie do celu.

Jezioro Płaskie, które nazywane jest „suwalskim atolem”, łatwo pomylić z innym jeziorem o tej samej nazwie. Chodzi o zbiornik będący częścią jeziora Jeziorak znajdującego się w obrębie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego.

Jaworzno
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock