Oceń
Karpacz to popularna miejscowość położona w Karkonoszach, w Sudetach Zachodnich. Historycznie należy do Dolnego Śląska. Miejsce to cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród wielbicieli turystyki zimowej (jest rajem dla narciarzy), ale jest też cenionym kierunkiem ze względu na szlaki górskie i zapierające dech w piersiach krajobrazy. Oprócz turystyki pieszej można tu uprawiać wspinaczkę na skałkach czy skorzystać z rozbudowanej sieci tras rowerowych. Karpacz może pochwalić się też szeroką ofertą noclegową i restauracyjną.
Odkrywamy największa atrakcje i najciekawsze szlaki w Karpaczu i okolicy.
Świątynia Wang w Karpaczu
Jedną z najważniejszych atrakcji Karpacza jest bez wątpienia świątynia Wang. To perła skandynawskiego budownictwa sakralnego położona w samym sercu Karkonoszy. Kościół ten wybudowano na przełomie XII i XIII stulecia — bez użycia gwoździ oraz w całości z drewna, w norweskim miasteczku Wang. Skąd ta 800-letnia norweska świątynia znalazła się w Polsce? To zasługa króla pruskiego, Fryderyka Wilhelma IV, który w 1841 roku nabył XII-wieczny obiekt z miejscowości Wang i przeniósł go do Karpacza.
Odnowiona świątynia jest dzisiaj popularnym celem wycieczek wśród turystów. Z dziedzińca można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Karkonoszy. Możliwe jest też zwiedzanie wnętrza tej sakralnej budowli. Obok kościoła znajduje się cmentarz z zabytkowymi lub zrekonstruowanymi nagrobkami.
Dziki Wodospad
Ciekawym miejscem jest też Dziki Wodospad, który – pomimo swojej nazwy – nie jest tworem natury. To w rzeczywistości zapora przeciwrumoszowa, która powstała na początku XX wieku na rzece Łomnica w Karpaczu, by zapobiec powodziom w regionie.
Kiedy w rzece podnosi się poziom wody, wodospad staje się jednym z najbardziej efektownych atrakcji w okolicy. Tworzące się tu malownicze, kaskady spadające z wysokości kilku metrów, przyciągają wielu turystów.
Karkonoskie Tajemnice
Ta atrakcja jest szczególnie popularna wśród rodzin z dziećmi. Karkonoskie Tajemnice to multimedialne muzeum, które przedstawia w niezwykły sposób najciekawsze legendy i historie związane z Karkonoszami. W czasie zwiedzania turyści mogą usłyszeć m.in. o zasiedlających te tereny zielarzach, znachorach czy poszukiwaczach bogactw mineralnych. Część wystawy zlokalizowana jest w podziemiach i wykorzystuje wrażenia powodowane przez światło i dźwięk.
Młynek Miłości w Karpaczu
To popularne miejsce w Karpaczu wśród zakochanych, ale nie tylko. Jak podają legendy, kiedyś w tym miejscu funkcjonował prawdziwy młyn, a zasilająca go woda służyła jako… eliksir miłości. Dziś słynny Młynek, znajdujący się przy ulicy Karkonoskiej 53, to interaktywna instalacja i miejsce regularnie odwiedzane przez turystów. Można tutaj odpocząć na ławeczce, ale też uruchomić pompę, dzięki której woda spłynie prosto do koła młyńskiego.
Ulica Strażacka i anomalia grawitacyjna
Na mapie turystycznych atrakcji Karpacza trzeba wyróżnić też tzw. miejsce anomalii grawitacyjnej. „Uwaga! Sensacja! Twój samochód jedzie sam pod górę!” - taką właśnie tabliczkę spotkać można przy ulicy Strażackiej. Co trzeba zrobić, aby sprawdzić tę tezę? Wystarczy wrzucić "luźny bieg" i puścić hamulec – wówczas auto powoli zacznie toczyć się pod górę. Podobny eksperyment można przeprowadzić z użyciem pustej butelki czy puszki.
Dlaczego tak się dzieje? Karkonoska anomalia to jedynie złudzenie optyczne, a droga tak naprawdę delikatnie opada. Drzewa, które przy niej stoją, są wyjątkowo odchylone od pionu, stąd wrażenie trasy, która pnie się do góry. Co roku turyści z całego kraju celowo przejeżdżają przez ten "magiczny" odcinek drogi, a widok samochodów pozostawionych "na luzie" i rzekomo toczących się pod górę nikogo nie dziwi.
Zobacz także: Bukowina Tatrzańska – co warto zobaczyć? Najciekawsze atrakcje turystyczne
Śnieżka – wyprawa na szczyt
Wielką atrakcją Karpacza są pobliskie góry z najwyższym szczytem Karkonoszy oraz Sudetów – Śnieżką (1602 metrów n.p.m.). To właśnie to miejsce jest głównym celem piechurów.
Aby dostać się na Śnieżkę, można wybrać kilka szlaków turystycznych. Za jeden z najciekawszych uznawany jest szlak żółty prowadzący od świątyni Wang. Cała trasa zajmuje około 4 godzin. Widoki czekające na samej górze są warte wszelkiego wysiłku. Na szczycie Śnieżki znajduje się kaplica św. Wawrzyńca oraz charakterystyczny budynek Obserwatorium Meteorologicznego IMGW.
Pielgrzymy i Słonecznik – niezwykłe formacje skalne
Z Karpacza warto wybrać się nie tylko na Śnieżkę, ale również skorzystać z innych dostępnych tras. W okolicy miasta przebiega niemal 100 km szlaków turystycznych. Dokąd warto się wybrać?
Ciekawymi punktem dla miłośników ciekawych krajobrazów są Pielgrzymy, czyli kilka grup skalnych o wysokości dochodzącej do 25 metrów. To jedne z najbardziej charakterystycznych granitowych formacji w Karkonoszach. Urzekają i zaskakują swoją wielkością oraz niecodziennymi formami. Najłatwiej do Pielgrzymów dotrzeć z Karpacza – od świątyni Wang wiedzie żółty szlak przez Polanę aż po słynne formacje skalne.
Będąc już przy Pielgrzymach, warto pójść nieco dalej szlakiem turystycznym w kierunku Słonecznika. To kolejna niezwykła formacja składająca się z kilku granitowych ostańców i wznosząca się na wysokość 12,5 m. Słonecznik widać praktycznie z całej Kotliny Jeleniogórskiej.
Zobacz także: Szklarska Poręba i okolice. 10 najciekawszych atrakcji turystycznych
Schronisko Samotnia
Samotnia to jedno z najstarszych schronisk w Polsce. Znajduje się nad Małym Stawem, jeziorem polodowcowym, w Karkonoszach. Do tego urokliwego drewnianego obiektu można dotrzeć jedynie pieszymi szlakami – na przykład niebieską trasą od świątyni Wang (ok. 1 godz. drogi).
Schronisko Samotnia posiada obecnie 49 miejsc noclegowych i słynie z domowej kuchni, która przyciąga do siebie wielu turystów. Znajduje się tam również ścianka wspinaczkowa.
Wodospady w okolicy Karpacza
W okolicy miasta można odnaleźć też inne wyjątkowe skarby przyrodnicze. Warto zwrócić uwagę m.in. na Wodospad Podgórnej (w miejscowości Przesieka). To trzeci pod względem wysokości wodospad w polskiej części Karkonoszy. Wody potoku Podgórna spadają z 10-metrowego progu skalnego. Tuż obok znajduje się niewielki most, z którego najlepiej podziwiać ten widok.
Kolejnym ciekawym punktem jest górski Wodospad Łomniczki zlokalizowany na potoku Łomniczka. Aby dotrzeć do tego miejsca, należy udać się czerwonym szlakiem z Karpacza na Śnieżkę. Widok spadających kaskad jest niezwykły.
Zobacz także: Wisła – co warto zobaczyć? 12 najciekawszych atrakcji turystycznych
Trasy i wyciągi narciarskie – Karpacz zimą
Karpacz przyciąga turystów również zimą. Na miejscu dostępne są trasy zjazdowe dla początkujących oraz zaawansowanych narciarzy, jak i liczne wyciągi.
Do najpopularniejszych ośrodków narciarskich w tym regionie należą m.in. Karpacz Ski Arena z 7 trasami zjazdowymi i 9 wyciągami. Jest też stacja narciarska Winterpool Karpacz Biały Jar. To właśnie tu znajduje się z najnowocześniejszych wyciągów w Polsce – 6-osobowa kanapa z osłonami przeciwwietrznymi. Trasy narciarskie mają długość 2,5 km.
Karpacz – atrakcje dla dzieci
Tor Saneczkowy „Kolorowa” – to atrakcja dostępna jest dla najmłodszych przez cały rok. Tor saneczkowy ciągnie się na długości ponad 1000 metrów, ma dwa tunele i jedenaście wiraży. Saneczki wyposażone są w dwa siedzenia, dzięki czemu można jeździć z osobą towarzyszącą. Maksymalna prędkość, jaką można osiągnąć, to 35 km/h.
Western City – jest miniaturą miasteczka z Dzikiego Zachodu stworzoną z myślą o najmłodszych. Na miejscu przygotowano pokazy jazdy kowbojów, inscenizacje pojedynków rewolwerowców czy napadów na bank.
Muzeum Zabawek – to wyjątkowe miejsce w Karpaczu, które ukazuje dzieje zabawkarstwa od XVIII wieku do czasów obecnych. W placówce prezentowane są imponujące kolekcje Henryka Tomaszewskiego, twórcy teatru pantomimy i mieszkańca Karpacza oraz czasowe wystawy tematyczne.
Muzeum Techniki i Budowli z Klocków – obiekt ten jest ciekawą ekspozycją budowli z kloców Lego. Na dwóch kondygnacjach znajduje się dziesięć pomieszczeń, każde o innej tematyce np. Star Wars, wioska górska, Piraci z Karaibów, Harry Potter i inne. Ciekawe modele i budowle w połączeniu z efektami ruchowymi oraz świetlnymi tworzą niesamowity efekt.
Oceń artykuł