Obserwuj w Google News

Kraków: co warto zobaczyć? 10 najciekawszych zabytków i atrakcji turystycznych

5 min. czytania
23.02.2022 15:43
Zareaguj Reakcja

Kraków uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Przyciąga nie tylko turystów z Polski, ale również z zagranicy. I nie ma się czemu dziwić. Stolica Małopolski może pochwalić się wspaniałą architekturą, światowej klasy zabytkami, bogatym życiem kulturalnym oraz niezwykłym klimatem. Co warto zobaczyć w Krakowie? Oto 10 najciekawszych atrakcji i zabytków.

Kraków
fot. Shutterstock

Kraków, dawna stolica Polski, a obecnie stolica województwa małopolskiego, jest prawdziwą perełką na turystycznej mapie naszego kraju. Miasto to regularnie pojawia się w światowych zestawieniach – w ostatnim czasie znalazło się na liście TripAdvisora jako najlepszy kierunek podróżniczy (Travellers' Choice Awards 2022).

Większości osób Kraków kojarzy się z Wawelem, kościołem Mariackim czy Sukiennicami. Choć to bez wątpienia miejsca wyjątkowe, to tylko początek ogromnej liczby atrakcji czekających na miejscu. Co jeszcze warto zobaczyć w stolicy Małopolski? Przedstawiamy subiektywny przewodnik po najcenniejszych atrakcjach i zabytkach Krakowa.

Redakcja poleca

Stare Miasto i Rynek Główny w Krakowie

Wizytę w Krakowie warto rozpocząć od Starego Miasta, które stanowi turystyczne centrum i miejsce stale tętniące życiem. To jednocześnie miejsce, które od 1978 roku figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Rynek Główny w Krakowie
fot. Shutterstock

Sercem starówki jest Rynek Główny – największy w Polsce i jednym z najpiękniejszych w Europie. Jego granice wytyczają zdobne fasady zabytkowych kamienic, z których każda ma swoją fascynującą historię. Na samym rynku i w jego sąsiedztwie znajdują się ważne zabytki – kościół Mariacki, Sukiennice, kościół św. Wojciecha, Brama Floriańska czy wieża ratuszowa (pozostałość ratusza zburzonego w 1820 roku). Od północnej strony krakowskiej starówki, turystów wita z kolei masywny budynek Barbakanu, czyli średniowiecznej fortecy.

Podziemia rynku w Krakowie

W czasie zwiedzania Krakowa warto zejść nieco niżej, a dokładniej do podziemnego rynku, który kryje się pod wschodnią częścią płyty Rynku Głównego. Znajduje się tu multimedialna, nowoczesna wystawa związana z wykopaliskami archeologicznymi z lat 2005-2010 i składająca się z 11 000 eksponatów związanych z życiem codziennym dawnego miasta, handlem solą, ołowiem czy miedzią. Odwiedzający chodzą pod ziemią szklanymi kładkami i schodkami, dzięki czemu mogą podziwiać niezwykłą architekturę. Wizyta w podziemiach rynku pozwoli z łatwością przenieść się w czasy starego Krakowa.

Zamek Królewski na Wawelu

Wzgórze wawelskie wraz z Zamkiem Królewskim to tak naprawdę skarbiec polskiej historii i kultury. Przez wieki miejsce to było siedzibą królów i książąt polskich, a także centrum politycznym państwa polskiego. Na Wawelu dla zwiedzających są udostępnione m.in. reprezentacyjne komnaty królewskie, prywatne apartamenty królewskie, zbrojownia oraz skarbiec koronny, w którym przechowywany jest Szczerbiec – miecz koronacyjny królów Polski. Ogromne wrażenie robi też Sala Senatorska – największa komnata zamku. To tutaj odbywały się ważne uroczystości państwowe, m.in. posiedzenia senatu czy wesela królewskie.

Kraków - Wawel
fot. Shutterstock

Pod wzgórzem wawelskim ciągnie się najsłynniejsza polska jaskinia – Smocza Jama. Warto odwiedzić to miejsce na zakończenie zwiedzania. W 1978 roku Zamek Królewski na Wawelu, wraz ze Starym Miastem, Kazimierzem i Stradomiem, został wpisany na listę UNESCO.

Krakowski Kazimierz

Jednym z najbardziej znanych i chętnie odwiedzanych miejsc w Krakowie jest Kazimierz. Dzielnica ta, przez wieki będąca osobnym miastem, obecnie znajduje się niemal w samym centrum Krakowa. Pełna barów, restauracji, stale tętniąca życiem stanowi jeden z ośrodków rozrywkowego życia miasta.

Synagoga w Krakowie
fot. Shutterstock/ na zdj. Stara Synagoga

Turystów przyciągają tu również niesamowite zabytki kultury żydowskiej, w tym zachowane synagogi (jest ich siedem) oraz cmentarz. Swoje siedziby mają tutaj również liczne muzea, teatry i galerie. Właśnie w tej dzielnicy co roku odbywa się Festiwal Kultury Żydowskiej. W 1994 roku Kazimierz został uznany za pomnik historii.

Zalew Zakrzówek

To nietypowe miejsce powinno obowiązkowo znaleźć się na turystycznej mapie atrakcji Krakowa. Zakrzówek to dawny kamieniołom wapienia – po jego zalaniu w 1990 roku powstał tam sztuczny zbiornik wodny. Teren ten stanowi obecnie jedno z ulubionych miejsc rekreacyjnych samych krakowian, jak również turystów.

Zakrzówek
fot. Shutterstock

W pogodny dzień woda zbiornika mieni się różnymi odcieniami turkusu, kontrastując z jasnymi skałami. Uroku krajobrazowi dodaje otaczająca zalew bujna zieleń. To idealne miejsce na spacery. Zakrzówek znajduje się w środkowej części Krakowa, w linii prostej ok. 5 km od Wawelu.

Zobacz także:  Nurkowanie w Polsce: gdzie warto się wybrać? 7 ciekawych miejsc [ZDJĘCIA]

Krakowskie kopce

Aby spojrzeć na miasto z góry, warto wybrać się na jeden z krakowskich kopców. Niezwykłym punktem jest mieszczący się na Górze Świętej Bronisławy Kopiec Kościuszki. Rozciąga się z niego najpiękniejsza panorama okolicy – można podziwiać całą Wyżynę Krakowską, Kotlinę Sandomierską i Pogórze Wielickie. To także idealne miejsce do podziwiania samego Krakowa - widoczny jest Wawel, Bazylika Mariacka, Rynek Główny czy Sukiennice. Kopiec ten został usypany w latach 1820-1823 przez mieszkańców Krakowa – stąd też jego nazwa. Obecnie miejsce funkcjonuje jako pomnik historii mający duże znaczenie dla dziedzictwa kulturowego Polski.

Kopiec Kościuszki w Krakowie
fot. Shutterstock/ na zdj. Kopiec Kościuszki

Na turystycznej mapie Krakowa warto uwzględnić też Kopiec Krakusa. Z tego miejsca roztacza się doskonała panorama na Podgórze, Kazimierz i górujące nad okolicą Wzgórze Wawelskie. Szczególnie pięknie jest tutaj o zachodzie słońca – latem, na polanie wokół kopca, wiele osób rozkłada kocyk i podziwia niezwykłą panoramę.

Fabryka Emalia Oskara Schindlera

Fabryka Schindlera to miejsce, które przyciąga obecnie dużą liczbę polskich i zagranicznych turystów. Obiekt ten powstał w 1937 roku jako miejsce produkcji wyrobów emaliowanych i blaszanych. Dwa lata później jego właścicielem stał się niemiecki przedsiębiorca Oskar Schindler. To właśnie on, masowo zatrudniając w fabryce zagrożonych eksterminacją Żydów (wpisywał ich na tzw. listę Schindlera), ocalił od zagłady ponad tysiąc osób.

Obecnie miejsce to działa jako muzeum, które jest poświęcone nie tylko działalności Oskara Schindlera, ale stało się niejako pretekstem do opowiedzenia o życiu w Krakowie w czasie II wojny światowej. Historia Fabryki Schindlera została opisana w powieści „Lista Schindlera” Thomasa Keneally'ego, a Steven Spielberg wyreżyserował na jej podstawie film fabularny.

Redakcja poleca

Błonia w Krakowie

Błonia to wpisane do rejestru zabytków zielone pole (48 hektarów powierzchni) ciągnące się nad brzegiem Wisły. Dla krakowian jest jednym z ulubionych miejsc rekreacyjnych – można tu spacerować, biegać, jeździć na rowerze, rolkach czy po prostu wypoczywać na trawie. W sezonie na tym terenie organizowane są koncerty czy festiwale.

Błonia w Krakowie
fot. Shutterstock

Tuż przy Błoniach mieszczą się lokale gastronomiczne, ale również Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Park Jordana.

Klasztor kamedułów na Bielanach

Wzniesiony na Srebrnej Górze klasztor góruje nad doliną Wisły. Chociaż nie jest to miejsce typowo turystyczne, przyciąga swoją tajemniczością. Zakon kamedułów to bowiem jeden z najbardziej surowych zakonów w Kościele katolickim. Mnisi wstają w nocy, większość czasu spędzają na pracy i modlitwie i nie oddają się niemal żadnym rozrywkom. To właśnie ci milczący, żyjący w wiecznej pokucie mnisi oprowadzają turystów po terenie zakonu.

Klasztor Kamedułów na Bielanach
fot. Shutterstock

Trzeba podkreślić, że o ile mężczyźni mogą zwiedzać obiekt przez cały rok, kobietom wolno przekroczyć bramy klasztoru tylko 12 razy w roku – warto o tym pamiętać, planując wizytę. Wszystkich odwiedzających klasztor obowiązuje odpowiedni strój – długie spodnie i spódnice, zakryte ramiona i ręce.

Nowa Huta

To aktualnie największa dzielnica Krakowa, która do granic miasta została włączona w 1951 roku. Nowa Huta, stworzona na potrzeby komunistycznej propagandy z dużymi blokami mieszkalnymi, dziś stanowi niezwykłą atrakcję miasta i swoisty relikt PRL.

Zwiedzając tę część Krakowa, warto przespacerować się po Placu Centralnym, wstąpić do wstąpić do muzeum PRL. Na koniec można wspiąć się na kopiec Wandy – najstarszy kopiec w Krakowie z ok. VII – VIII wieku.

Redakcja poleca
Kraków - Wawel
10 Zobacz galerię
fot. Shutterstock