,

Krynica Zdrój: co warto zobaczyć? 8 największych atrakcji turystycznych miasta

31.08.2022 14:50

Krynica-Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa położona w południowej Polsce. Mimo wielu atrakcji i wyjątkowych miejsc blisko przyrody wydaje się wciąż niedocenianym punktem na turystycznej mapie naszego kraju. Odkrywamy największe atrakcje Krynicy Zdroju.

Krynica Zdrój, Stary Dom Zdrojowy
fot. Shutterstock

Krynica Zdrój położona jest w Beskidzie Sądeckim, na terenie województwa małopolskiego. Miasto znajduje się na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego i stanowi świetną bazę wypadową w okoliczne góry.

Krynica Zdrój znana jest jako duży ośrodek lecznictwa uzdrowiskowego i sanatoryjnego. Na miejscu znajdują się liczne pijalnie i rozlewnie wód mineralnych oraz leczniczych. Miasto i jego okolice są jednak popularnym kierunkiem nie tylko wśród kuracjuszy, ale też turystów. Latem przyciągają parki, zabytki, deptak, a zimą – na trasy narciarskie na Jaworzynie Krynickiej – przyjeżdżają amatorzy białego szaleństwa. 

Deptak w Krynicy Zdroju

Deptak w Krynicy Zdroju to serce miasta i jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów i kuracjuszy. Spacerując malowniczymi deptakami, można oglądać najpiękniejsze krynickie budynki, w tym m.in. Stare Łazienki Mineralne, Łazienki Borowinowe, Stary Dom Zdrojowy, Nowy Dom Zdrojowy, jak również pomniki czy zabytkowy Kościół Przemienienia Pańskiego i Matki Boskiej Częstochowskiej, który jest najstarszą świątynią w mieście.

Krynica Zdrój - deptak
fot. Shutterstock

To bez wątpienia jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc w sezonie letnim, ale mimo wszystko warto je odwiedzić i odkryć jego niezwykły klimat. Cały deptak jest wyłączony z ruchu samochodowego.

Wieża widokowa w Krynicy Zdroju

Wieża i ścieżka w koronach drzew w Krynicy Zdroju powstała w 2019 roku i od tego czasu cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Ta unikalna drewniana konstrukcja ma 49,5 metra wysokości (to odpowiednik 17 pieter!) i wznosi się na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena (896 m n.p.m) pośród lasów pasma Jaworzyny Krynickiej. Do wieży prowadzi drewniana, łagodnie wznosząca się kładka o długości 1030 metrów, która biegnie w koronach drzew i wpiera się na 18 wieżach wsporczych i 87 słupach. Konstrukcja powstała wśród pięknego drzewostanu, na który składają się dorodne okazy buków, jodeł oraz świerków.

Krynica Zdrój - ścieżka w koronach drzew
fot. Shutterstock

Rozstawione na trasie interaktywne tablice informują o miejscowych gatunkach roślin i zwierząt oraz historii regionu. Dla dzieci dodatkową atrakcją jest 60-metrowa zjeżdżalnia. Zwiedzający mają też możliwość skorzystania z kolejki krzesełkowej.

Pijanie wód mineralnych w Krynicy Zdroju

O uzdrowiskowym charakterze Krynicy Zdroju przypominają liczne pijanie wód mineralnych. W centrum krynickiego deptaku, w wyremontowanym budynku pochodzącym z 1971 roku, znajduje się Pijalnia Główna. Serwowane są tam wody lecznicze (Słotwinka, Jan, Tadeusz, Zdrój Główny i Zuber) oraz naturalna woda mineralna Kryniczanka.

Warto odwiedzić też Stary Dom Zdrojowy, gdzie znajduje się Pijania Mieczysław oraz Pijalnię Wód Mineralnych Jan, która mieści się w zabytkowym, drewnianym budynku z lat 30. XX wieku. Popularnym punktem jest też Pijalnia Słotwinka na terenie Parku Słotwińskiego.

Muzeum Nikifora Krynickiego w Willi Romanówka

Krynica Zdrój związana jest z postacią Nikifora Krynickiego, właściwie Epifaniusza Drowniaka, który urodził się w tym mieście. Ten łemkowski malarz, przedstawiciel prymitywizmu, pozostawił po sobie niezwykłą spuściznę, blisko 40 tys. dzieł. Ci, którzy chcieliby poznać twórczość tego artysty, powinni odwiedzić Muzeum Nikifora mieszczące się w zabytkowej Willi Romanówka. W obiekcie tym zgromadzono część dzieł tego malarza (reszta jest w Nowym Sączu), a także przedmioty osobiste, takie jak okulary, kredki czy farby. W muzeum wyświetlany jest także krótki film o Nikiforze.

Willa Romanówka, Muzeum Nikifora
fot. Shutterstock

Spacerując po mieście, a dokładniej po krynickim deptaku, można natrafić też na pomnik Nikifora- Łemka.

Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką

Będąc w Krynicy Zdroju, obowiązkowo trzeba skorzystać z niezwykłej kolejki gondolowej, która pokonuje trasę o długości 2,2 km. W siedem minut można przemierzyć odcinek Czarny-Jaworzyna Krynicka. Trasa kolejki przebiega wzdłuż stoku góry, w otoczeniu niepowtarzalnych krajobrazów i przyrody Beskidu Sądeckiego.

Kolej gondolowa Jaworzyna Krynicka
fot. Shutterstock

W sezonie zimowym kolejka ta jest oblegana przez amatorów narciarstwa czy snowboardu. Jaworzyna Krynicka jest bowiem jednym z czołowych ośrodków narciarskich w Polsce. Na stokach wytyczonych jest 8 tras zjazdowych o łącznej długości ponad 8,3 km.

Zobacz także: Bielsko-Biała – atrakcje na weekend. 10 miejsc, które warto zobaczyć

Góra Parkowa i Park Zdrojowy w Krynicy Zdroju

To kolejna niezwykle popularna atrakcja w Krynicy Zdroju. W centrum miasta wznosi się Góra Parkowa (742 m. n.p.m.), do której można dotrzeć na dwa sposoby. Jednym z nich jest wjazd kolejką linowo-terenową (pochodzącą z 1937 roku) – jej dolna stacja znajduje się przy krynickim deptaku, niedaleko pomnika Nikifora – Łemka. Drugą z opcji jest dotarcie na górę pieszo – wędrówka powinna zająć około 45 minut.

Góra Parkowa - zjeżdżalnia
fot. Shutterstock

Na szczycie Góry Parkowej znajduje się punkt widokowy, oferujący piękne beskidzkie krajobrazy, restauracja oraz tzw. rajskie zjeżdżalnie. Na północnych i zachodnich stokach tej góry powstał Park Zdrojowy z licznymi ścieżkami spacerowymi i altankami, stawami i ścieżką zdrowia.

Szlak turystyczny na Górę Krzyżową

Osoby lubiące aktywnie spędzać czas, powinni wybrać się na wycieczkę żółtym szlakiem z Krynicy Zdroju na Górę Krzyżową (812 m n.p.m.). Trasa nie jest trudna, a jej przejście zajmuje w jedną stronę około godziny. Po drodze czekają piękne widoki na szczyty Beskidu Sądeckiego, w tym m.in. Górę Parkową (741 m n.p.m.), Huzary (864 m n.p.m.) oraz Jasiennik (765 m n.p.m.). Jest to również doskonały punkt widokowy na centrum Krynicy. W czasie powrotu, jeśli chcemy nieco zmienić otoczenie, można wybrać np. szlak zielony prowadzący do miasta. Opcją dla mniej aktywnych jest wjazd na Górę Krzyżową kolejką krzesełkową.

Zobacz także: Wisła – co warto zobaczyć? 12 najciekawszych atrakcji turystycznych

Krynicki Szlak Cerkwi Łemkowskich

Wielbiciele zwiedzania zabytkowych budowli z pewnością zainteresują się Krynickim Szlakiem Cerkwi Łemkowskich. Trasa ta obejmuje drewniane i murowane cerkwie łemkowskie położone na terenie gminy Krynica. W samej Krynicy Zdrój znajduje się cerkiew murowana prawosławna św. Włodzimierza Wielkiego oraz cerkiew greckokatolicka murowana Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Berest, Szlak Cerkwi Łemkowskich
fot. Shutterstock

Warto zwrócić też uwagę na inne zabytkowe budowle w sąsiednich miejscowościach, np. cerkiew drewnianą śś. Kosmy i Damiana w Bereście, cerkiew św. Michała Archanioła w Polanach czy cerkiew drewnianą św. Jana w Muszynce.

Kraków - Wawel
10 Zobacz galerię
fot. Shutterstock