Obserwuj w Google News

Kudowa-Zdrój – co warto zobaczyć? Największe atrakcje zabytkowego uzdrowiska w Polsce

5 min. czytania
Aktualizacja 11.05.2023
11.05.2023 13:06
Zareaguj Reakcja

Kudowa-Zdrój to znane miasto uzdrowiskowe położone na południu Polski, blisko granicy z Czechami. Miejsce to pozwala nie tylko na wypoczynek w sanatoriach, ale oferuje też liczne atrakcje turystyczne i zabytkową architekturę. Atutem jest bez wątpienia bliskość Gór Stołowych, które dają wiele możliwości do górskich wędrówek. Odkrywamy największe atrakcje Kudowy-Zdroju i okolic.

Kudowa-Zdrój i okolice - atrakcje turystyczne
fot. Shutterstock

Kudowa-Zdrój znajduje się na Dolnym Śląsku, w powiecie kłodzkim. Atrakcyjność tego miasteczka to przede wszystkim jego położenie. Stanowi bowiem świetną bazę wypadową do całych Gór Stołowych, jak i okolicznych miejscowości – jest stąd 26 km od Polanicy-Zdrój, 40 km od Kłodzka i około 150 kilometrów do stolicy sąsiadujących Czech – Pragi.

Samo miasteczko jest położone na wysokości 300-400 metrów pośród łagodnych wzniesień. Na miejsce przyciągają turystów nie tylko walory krajobrazowe, ale też historyczne i uzdrowiskowe. Zdecydowanie warto tu przyjechać nie tylko na weekend.

Redakcja poleca

Park Zdrojowy w Kudowie-Zdroju

Centralnym punktem uzdrowiska jest zabytkowy Park Zdrojowy. Powstał on w połowie XVII w. na wzór parków angielskich i do dziś jest wyjątkową atrakcją turystyczną. Na rozległym obszarze 17 ha rośnie wiele okazów drzew i krzewów – zarówno polskich, jak i pochodzących z różnych części świata (najstarsze drzewo ma około 300 lat). Dodatkowo latem w parku ustawiane są różne gatunki palm i kaktusów. 

Park Zdrojowy - Kudowa-Zdrój
fot. Shutterstock

Park Zdrojowy, znajdujący się u podnóży Góry Parkowej, obejmuje wszystkie wykorzystywane źródła wód mineralnych oraz wiele budynków leczniczych. W samym centrum przy głównym placu można zobaczyć Pijalnię Wód Leczniczych z początku XX w. Architektura tego budynku nawiązuje do stylistyki barokowej i secesyjnej. Po drugiej stronie placu znajdują się budynki sanatoryjne "Zameczek" i "Polonia". Park kończy się stawem zdrojowym, za nim jest już granica z Czechami.

Kaplica Czaszek w Czermnej

Jedną z najsłynniejszych atrakcji Kudowy-Zdroju jest znajdująca się w dzielnicy Czermna Kaplica Czaszek. To jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie. Miejsce to powstało w latach 1776-1784 dzięki działaniom proboszcza parafii, który przerażony liczbą ofiar wojen śląskich oraz chorób zakaźnych z XIII wieku, stworzył jeden wielki grobowiec. Pierwsze szczątki ofiar kapłan znalazł w pobliżu kościoła.

Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju
fot. Shutterstock

Z pomocą parafian w ciągu ośmiu lat zbudowano kaplicę. Jej wnętrze, w tym ściany i sufit, wyłożone są 3 tysiącami ludzkich czaszek i piszczeli. Co więcej, w piwnicy pod podłogą znajduje się kolejne 21 tysięcy czaszek wypełniające to pomieszczenie do 2 metrów wysokości.

Szlak ginących zawodów

Ta atrakcja turystyczna spodoba się tym, którzy chcieliby się „przenieść w czasie”. Szlak ginących zawodów to gospodarstwo składające się z kilku drewnianych chat, gdzie zebrano przedmioty i wyposażenie związane ze starymi, zanikającymi już zawodami, takimi jak: garncarstwo, tkactwo, kowalstwo czy piekarstwo tradycyjne (wypiek chleba).

Na terenie gospodarstwa stoi też drewniany wiatrak, który można zwiedzać i zobaczyć jak kiedyś pozyskiwano mąkę. Jest też możliwość podziwiania procesu tworzenia glinianych naczyń lub spróbowania swoich sił i wykonania dla siebie pamiątki z tego miejsca. Szlak ginących zawodów znajduje się zaledwie 200 metrów od Kaplicy Czaszek w Czermnej.

Redakcja poleca

Skansen w Pstrążnej

Skansen w Pstrążnej, a dokładniej Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego, to rozległy skansen, na terenie którego znajduje się 17 zabytkowych budynków z tego rejonu Polski. Wśród nich można zobaczyć chałupy mieszkalne, kuźnię czy zajazd. Obiekty te pochodzą głównie z XIX, ale też z XVIII wieku. W muzeum można poznać dawne metody wyrobu chleba. Na terenie skansenu znajduje się też drewniany wiatrak, z którego można podziwiać okolicę.

Skansen w Pstrążnej
fot. Shutterstock

Góry Stołowe i Błędne Skały

Kudowa-Zdrój oprócz atrakcji turystycznych miasta oferuje też ciekawe miejsca w pobliskich górach. Jedną z perełek dla osób lubiących aktywnie spędzać czas jest Park Narodowy Gór Stołowych. Tam warto udać się na Szczeliniec Wielki, czyli najwyższy szczyt mierzący 919 m n.p.m. Na górze stworzono szeroki taras widokowy, skąd najlepiej podziwiać malowniczą panoramę okolicy.

Błędne Skały w Górach Stołowych
fot. Shutterstock

Nie można pominąć też Błędnych Skał. To niesamowite skupisko bloków skalnych na wysokości 853 m n.p.m, które tworzą wyjątkowy labirynt o widowiskowych kształtach. Ze względu na niezwykłość i unikalność tego miejsca, utworzono tam rezerwat przyrody. Fantazyjne formacje skalne tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną.

Wodospady Pośny

Ci, którzy lubią przyrodnicze atrakcje, powinni odwiedzić też wodospady Pośny. Jest to tak naprawdę ciąg kilku małych wodospadów na wysokości około 550 m n.p.m. Znajdują się one około 1 kilometra na północny wschód od Szczelińca Wielkiego.

Wodospad Pośny
fot. Shutterstock

Wodospady Pośny w przeszłości uważano za niezwykle romantyczne i atrakcyjne miejsce Gór Stołowych. Dawniej dla podniesienia atrakcyjności wodospadu stosowano drewniane zastawki, potęgujące efekty spływającej wody. Obecnie są one zaniedbane i suche w wyniku zbudowanego powyżej nich ujęcia wody pitnej dla Radkowa. Tak naprawdę tylko w okresie opadów w skalistym wąwozie tworzy się wodospad.

Redakcja poleca

Droga Stu Zakrętów

Wśród nietypowych atrakcji w okolicy warto wymienić Drogę Stu Zakrętów, zwaną też „Szosą Stu Zakrętów”. To bardzo popularna trasa widokowa łącząca Kudowę-Zdrój i Radkow. Droga wiedzie przez Góry Stołowe i liczy 22 kilometrów długości.

Trasa malowniczo pnie się w górę, wijąc się wieloma zakrętami – najwyżej położony odcinek biegnie w okolicy Przełęczy Lisiej, na wysokości 790 metrów n.p.m. Droga Stu Zakrętów, choć jest asfaltowa i udostępniona dla pojazdów samochodowych, miejscami bywa bardzo wąska, a zimą nawet nieprzejezdna. W okolicy powstały tzw. leśne parkingi, które umożliwiają wyruszenie szlakami turystycznymi w pobliskie atrakcje, m.in. Radkowskie Skały czy Skale Grzyby.

Polanica-Zdrój  uzdrowiskowe miasto

Polanica-Zdrój znajduje się w odległości niecałych 30 km od Kudowy-Zdroju. To urokliwe miasteczko ściąga co roku wielu turystów z uwagi na walory uzdrowiskowe oraz położenie w Kotlinie Kłodzkiej w pobliżu Gór Stołowych. Cała architektura i urbanistyka miasta jest utrzymana w tzw. stylu kurortowym ze znamionami okolicznej charakterystycznej zabudowy. W okolicy zobaczymy liczne drewniane i murowane wille, położone malowniczo wśród dużej ilości zieleni.

Polanica-Zdrój
fot. Shutterstock

Na miejscu warto odwiedzić Park Zdrojowy oraz zabytkowe sanatorium Wielka Pieniawa. W kurorcie w czasach przedwojennych przebywali tu Mieczysław Fogg oraz Maria Dąbrowska.

Sanktuarium w Wambierzycach – „śląska Jerozolima”

Niecałe 35 km od Kudowy-Zdroju znajdują się Wambierzyce. Miasto to bywa nazywane „śląską Jerozolimą” za sprawą imponującego Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin, które powstało w pierwszej połowie XVIII wieku. Z miejscem tym wiąże się XII-wieczna legendy, zgodnie z którą Jan z Ratna miał odzyskać wzrok w momencie, gdy ukazała mu się Matka Boska.

Sanktuarium Wambierzyce
fot. Shutterstock

Sanktuarium góruje nad Wambierzycami i prowadzą do niego monumentalne schody o symbolicznej liczbie stopni – 57. Kościół jest przykładem barokowej budowli – można zobaczyć posągi apostołów, krużganki dookoła głównej nawy, bogate złocenia i zdobienia oraz malowidła ścienne.

Źródło: RadioZET.pl