,

Najpiękniejsze latarnie morskie w Polsce. 6 miejsc, które warto zobaczyć

27.01.2023 15:15

W Polsce nadal działa 15 latarni morskich. Te wysokie obiekty od wieków pomagały statkom w dobijaniu do portów. Oprócz funkcji nawigacyjnej wiele z nich pełni obecnie rolę atrakcji turystycznych oraz niezwykłych punktów widokowych na okolicę. Podpowiadamy, które latarnie morskie w Polsce warto zobaczyć.

Latarnia Kołobrzeg
fot. Shutterstock

Latarnia morska to nic innego jak znak nawigacyjny w postaci wieży, który wysyła sygnały świetlne, a czasem również radiowe i dźwiękowe przebywającym na morzu statkom. W Polsce nadal działa 15 tego typu obiektów. Z kolei na obszarach polarnych funkcjonują dwie latarnie, które są utrzymywane przez polskie stacje polarne.

Nazwy polskich latarni morskich wywodzą się od miejscowości, w których zostały wybudowane. Wyjątek stanowią dwie latarnie – Kikut (od nazwy wzniesienia na wyspie Wolin) i Rozewie (od nazwy przylądka). Większość z nich jest udostępniona turystom do zwiedzania. Zaletą takich atrakcji jest to, że z ich wież roztaczają się wspaniałe widoki na plaże i nadmorskie klify. Podpowiadamy, które latarnie morskie na polskim wybrzeżu szczególnie warto odwiedzić.

Zobacz także: Najdłuższa promenada w Polsce już otwarta. Biegnie kilkanaście metrów od Bałtyku

Latarnia morska Świnoujście – najwyższa w Polsce

Obecnie najwyższą latarnią morską w Polsce jest ta znajdująca się w Świnoujściu. Ma 68 metrów wysokości, a jej światło jest wysyłane na odległość 25 mil morskich (około 44 km). To jednocześnie najwyższa ceglana latarnia na świecie. Obecny obiekt został wzniesiony w 1857 roku w miejscu wcześniej wybudowanej stalowej latarni.

Atrakcja została udostępniona do zwiedzania w 2000 roku. Na sam szczyt latarni z tarasem widokowym prowadzi 308 schodów (cena biletu normalnego wynosi 9 zł, a ulgowego – 5 zł). W przyległym budynku udostępniono stałą ekspozycję o tematyce morskiej.

Latarnia morska Stilo – z widokiem na Łebę

Latarnia Stilo znajduje się na przylądku o tej samej nazwie, zaledwie kilkanaście kilometrów na wschód od Łeby. Jest usytuowana na szczycie wysokiej wydmy otoczonej lasami, w odległości niecałego kilometra od otwartego morza.

Latarnia morska Stilo
fot. Shutterstock

Konstrukcja powstała na początku XX wieku i ma wysokość 33 metrów. Na samym jej szczycie znajdują się dwie galerie widokowe, z których turyści mogą podziwiać Morze Bałtyckie, okoliczne lasy oraz panoramę Łeby (bilet normalny kosztuje 4 zł, a ulgowy 2 złote). Na dole jest dostępny sklepik z pocztówkami i mapami.

Latarnia morska Kołobrzeg – symbol miasta

Jednym z symboli Kołobrzegu jest latarnia morska, która wznosi się tuż przy wejściu do portu. Historia tego zabytku sięga XVII wieku. Światło latarni paliło się wtedy okresowo, tylko w czasie planowanego przybycia statków. Z upływem lat wieże były przebudowywane. W czasie II wojny światowej latarnia została całkowicie zniszczona przez wojska niemieckie.

Latarnia morska Kołobrzeg
fot. Shutterstock

Obecną, murowaną budowlę wzniesiono w 1945 roku na platformie dawnego fortu Ujście. Po remoncie w latach 80. I 90. XX wieku obiekt został udostępniony dla zwiedzających. Latarnia ma 26 metrów wysokości, a z jej szczytu (gdzie znajduje się punkt widokowy) roztacza się wspaniała panorama na Morze Bałtyckie oraz port.

Latarnia morska Czołpino

Ta latarnia morska usytuowana jest na jednej z najwyższych wydm Słowińskiego Parku Narodowego, na wysokości 55 m n.p.m. Sam obiekt ma 25,2 metrów, ale źródło światła znajduje się na 75 m n.p.m. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania. Z wieży widokowej można podziwiać jezioro Łebsko i Gardno, mierzeję, która oddziela Łebsko od otwartego morza oraz przepiękną panoramę parku narodowego.

Latarnia morska Czołpino
fot. Shutterstock

Czołpino to jedna z najbardziej odosobnionych latarni morskich w Polsce. Aby tam dotrzeć, trzeba przejść 1,5 km przez las Słowińskiego Parku Narodowego i wydmy Czołpińskie. Widoki czekające na samej górze, po wspięciu się na wieżę, są jednak warte tego wysiłku.

Zobacz także: Wakacje nad Morzem Bałtyckim: gdzie planować urlop? 8 najlepszych kurortów

Latarnia morska Gąski

Ta latarnia znajduje się na Wybrzeżu Słowińskim, około 100 m od piaszczystej plaży w niewielkiej wsi Gąski. Konstrukcja jest wysoka na 49,8 m, światło bije z niej 50,1 m, dzięki czemu jest widoczne z odległości 43,5 km.

Latarnia Gąski
fot. Shutterstock

Grube na 2 metry mury kryją w sobie 228 granitowych schodów na szczyt. Z samej góry roztaczają się piękne widoki na okolicę. Pochodząca z XIX wieku latarnia została wpisana do rejestru zabytków. Wstęp na wieżę widokową kosztuje 8 zł (bilet normalny) lub 6 zł (bilet ulgowy).

Latarnia Krynica Morska

Latarnia w Krynicy Morskiej została wybudowana w 1951 roku w miejscu poprzedniej (z 1895 roku), która została wysadzona w powietrze w czasie II wojny światowej. Jej wysokość wynosi 27 m, źródło światła znajduje się na 53 m n.p.m. i jest widoczne z odległości ok. 36 km.

Krynica Morska
fot. Shutterstock

Aby wspiąć się na taras widokowy, trzeba pokonać około 100 schodów. Ze szczytu latarni można podziwiać Zalew Wiślany i Bałtyk. Przy dobrej widoczności można dojrzeć też światło latarni morskiej w Helu lub Sopocie.

Czynne latarnie morskie w Polsce [Pełna lista wg wysokości]

 1. Świnoujście – 64,8 m wysokości
 2. Gdańsk – 64,3 m
 3. Gąski – 49,8 m
 4. Niechorze – 45 m
 5. Hel – 41,5 m
 6. Stilo (potoczna nazwa miejscowości Osetnik) – 33,4 m
 7. Jarosławiec – 33,3 m
 8. Rozlewie – 32,7 m
 9. Krynica Morska – 27 m
 10. Kołobrzeg – 26 m
 11. Czołpino – 25,2 m
 12. Darłowo – 21 m
 13. Ustka – 19,5 m
 14. Kikut – 18,2 m
 15. Jastarnia – 13,5 m