Obserwuj w Google News

Lublin – atrakcje na weekend. 11 miejsc, które warto zobaczyć

5 min. czytania
28.11.2022 14:32
Zareaguj Reakcja

Lublin, usytuowany na siedmiu wzgórzach niczym Rzym, jest miastem niezwykłym. To nie tylko urokliwe kamienice, klimatyczne uliczki oraz muzea, ale też bogata historia i liczne legendy zapisane w zabytkach. Lublin powinien być obowiązkowym punktem na weekendowy wypad po Polsce. Odkrywamy najciekawsze atrakcje turystyczne i zabytki tego miasta. 

Lublin
fot. Shutterstock

Lublin to nie tylko stolica województwa lubelskiego, ale też największe polskie miasto po wschodniej stronie Wisły. Prawa miejskie otrzymał ponad 700 lat temu. Bogata historia oraz położenie w wielokulturowym tyglu stanowią o jego szczególnych walorach. Chociaż miasto to nie z pewnością ulubionym celem Polaków na weekendowy wyjazd, z pewnością warto je odwiedzić. Tym bardziej, że w pobliżu znajduje się popularny turystycznie Kazimierz Dolny. Co warto zwiedzić w Lublinie? Podpowiadamy.

Stare Miasto Lublin i przepiękne zabytki

Tak urokliwym Starym Miastem może pochwalić się niewiele miast w Polsce. Średniowieczny układ urbanistyczny oraz bogato zdobione kamienice zachwycają turystów swoją autentycznością. Warto przespacerować się po tutejszych uliczkach, by odkryć niezwykły klimat tego miejsca.

Lublin Stare Miasto
fot. Shutterstock

Pięknie prezentuje się kamienica Konopniców – wyróżnia się swoim kolorem, zdobieniami i manierystycznymi płaskorzeźbami. Uwagę zwraca też kamienica Lubomelskich – jej fasada ma bardzo charakterystyczny czerwony kolor. Na Starym Mieście pełno jest też ciekawych zaułków – jeden z takich znajduje się przy Bramie Krakowskiej (z muralem przedstawiającym panoramę miasta). Stare Miasto Lublina jest popularne miejscem sesji ślubnych wśród nowożeńców.

Redakcja poleca

Brama Grodzka w Lublinie

Brama Grodzka to kolejna pozostałość pierwszych murowanych elementów obwarowań Lublina wzniesionych w 1342 roku. Dawniej nazywana była Bramą Żydowską, ponieważ stanowi swoiste przejście pomiędzy Starym Miastem a dzielnicą żydowską. Obecny zabytek ma kształt nadany mu pod koniec XVII wieku roku przez nadwornego architekta króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Dominika Merliniego. W Bramie Grodzkiej znajduje się siedziba Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN”, czyli instytucji działającej na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji.

Zamek Lubelski

Zamek Lubelski, pierwotnie wybudowany w XII wieku, pełnił na przestrzeni wieków różne funkcje - był siedzibą lokalnych władz, królewską kwaterą, więzieniem, a obecnie mieści się tu muzeum. To właśnie w tutejszych salach zamkowych obradowano nad aktem Unii Lubelskiej z 1569 roku.

Zamek Lubelski
fot. Shutterstock

Warto zwrócić uwagę na najstarsze, zachowane na wzgórzu zamkowym budowle. Jedną z nich jest romańska wieża obronna, nazywana także „donżonem”. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się widok na Stare Miasto i okolicę. Z częścią muzealną zamku połączona jest też XVI-wieczna Kaplica Trójcy Świętej. To jeden z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce. Gotyckie wnętrza ozdobione są bizantyjsko-ruskimi wnętrzami, co stanowi unikatowe połączenie kultur.

Lubelska Trasa Podziemna

Ma niemal 300 metrów długości i biegnie pod Rynkiem Lublina i kamienicami Starego Miasta. Trasa rozpoczyna się w Trybunale Koronnym (budynku dawnego ratusza), potem biegnie pod ulicami Złotą i Archidiakońską aż do jednej z kamienic przy Placu po Farze. Lubelska Trasa Podziemna powstała w wyniku połączenia korytarzami kilkunastu staromiejskich piwnic z XVI i XVII wieku.

Spacer tą trasą jest podróżą w czasie, podczas której można poznać nie tylko historię miasta, ale też jednak zagospodarowania przestrzennego. Umożliwiają to liczne makiety przedstawiające miasto na przestrzeni wieków.

Zobacz także:  Zamość – atrakcje turystyczne i zabytki. 10 miejsc, które warto zobaczyć

Dom Słów w Lublinie i projekt „Podwórko”

Dom Słów to swoista instytucja artystyczno–edukacyjna, która przenosi nas w niezwykle kreatywny, magiczny świat słowa. W pierwszej połowie XX wieku funkcjonowała tu drukarnia „Popularna”. Co roku do tego miejsca przyciąga też niezwykły projekt „Podwórko” – wówczas teren przy kamienicy Żmigród 1 i Królewska 17 zostaje udekorowany w klimacie różnych bajek i książek. Do tej pory można było poznać świat Muminków, Pinokia, Małego Księcia czy Alicji w Krainie Czarów.

Redakcja poleca

Archikatedra Lubelska: perła baroku

Archikatedra Lubelska, której pełna nazwa brzmi Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, uznawana jest za perłę baroku na Lubelszczyźnie. To jednocześnie największy kościół w mieście. Obecny wygląd świątyni, pierwotnie została wzniesiona na przełomie XVI i XVII wieku, jest efektem odbudowy po zniszczeniach w czasie II wojny światowej.

Archikatedra Lubelska
fot. Shutterstock

Wrażenie robi wczesnobarokowy ołtarz główny ze złotym wykończeniem (to drugi co do wielkości drewniany ołtarz w Polsce). Wnętrze naw kościoła pokryte jest niezwykłymi freskami wykonanymi głównie przez Jana Meiera.

Wieża Trynitarska: z widokiem na Lublin

Wśród atrakcji Lublina trzeba wymienić też Wieżę Trynitarską. To właśnie z tego miejsca roztacza się najpiękniejsza panorama miasta. Neogotycka Wieża Trynitarska jest najwyższym zabytkowym punktem Lublina. Na jej ostatnim piętrze, na wysokości 40 metrów, znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać miasto.

Wieża Trynitarska, Lublin
fot. Shutterstock

Aby się tam dostać, trzeba pokonać aż 207 schodków. Obecnie we wnętrzu wieży mieści się Muzeum Archidiecezjalne. Wieża znajduje się obok Archikatedry Lubelskiej.

Państwowe Muzeum Na Majdanku

Muzeum na Majdanku to miejsce ukazujące tragiczną i bolesną historię z czasów II wojny światowej. Placówka powstała w 1944 r. na terenie dawnego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Lublin. Muzeum obejmuje między innymi dawne budynki łaźni wraz z komorami gazowymi czy budynki "nowego" i "starego" krematorium.

Państwowe Muzeum Na Majdanku
fot. Shutterstock

Działalność wystawiennicza tej placówki jest bardzo bogata, a zgromadzone eksponaty i archiwa mają uświadamiać zwiedzającym ogromną tragedię, jaka dokonała się w tym miejscu.

Redakcja poleca

Ogród Botaniczny w Lublinie

Kolejnym miejscem na mapie atrakcji Lublina powinien być Lubelski. Powstał w 1965 roku z inicjatywy profesorów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i jest częścią tej placówki. Na terenie ogrodu znajduje się ponad 1600 gatunków drzew i krzewów, rośliny gruntowe i szklarniowe, co tworzy niezwykle piękny teren. Całość podzielona jest na różne działy, w tym m.in. dział roślin tropikalnych i subtropikalnych, wodnych i bagiennych, górskich czy nawet biblijnych.

Ogród Botaniczny Lublin
fot. Shutterstock

Oprócz przyrodniczych atrakcji znajdziemy tu również zrekonstruowany szlachecki dworek Kościuszków (dziś to siedziba dyrekcji ogrodu). Ogród otwarty jest od kwietnia do października, a wstęp jest płatny.

Zalew Zemborzycki: „lubelskie morze”

Ci, którzy szukają atrakcji poza miastem, powinni wybrać się nad „lubelskie morze”, czyli Zalew Zemborzycki utworzony na rzece Bystrzycy. To miejsce szczególnie popularne w sezonie letnim. Zalew oferuje szereg atrakcji, szczególnie dla wielbicieli sportów wodnych. Do wyboru m.in. żeglarstwo, windsurfing, kajakarstwo czy narty wodne.

Zalew Zemborzycki, Lublin
fot. Shutterstock

Muzeum Wsi Lubelskiej

Ci, którzy chcą lepiej poznać historię miasta, powinni wybrać się do Muzeum Wsi Lubelskiej. Jest to skansen na świeżym powietrzu (jeden z największych w Polsce), który prezentuje warunki życia, codzienną pracę, zwyczaje mieszkańców w minionej epoce. W muzeum zgromadzone są budynki architektury drewnianej, przedmioty codzienne użytku – od ubioru po narzędzia rolnicze. W skansenie regularnie organizowane są wydarzenia kulturalne i zajęcia edukacyjne.

Redakcja poleca