Majówka w Polsce – gdzie warto zaplanować urlop? 8 propozycji na weekend majowy
Majówka wypada w tym roku wyjątkowo korzystnie. Wystarczy wziąć jeden dzień wolnego, 2 maja, aby cieszyć się pięciodniowym wypoczynkiem. Można też wydłużyć urlop do dziewięciu dni, biorąc dodatkowo dwa dni wolnego (4 i 5 maja). Gdzie warto zaplanować ten długi weekend majowy? Oto 8 ciekawych, mniej oczywistych, miejsc na majówkę w Polsce.

Majówka to zazwyczaj pierwsza w roku kalendarzowym okazja do urlopowego wyjazdu. W okresie weekendu majowego największą popularnością od lat cieszą się Tatry (na czele z Zakopanem), wybrzeże Bałtyku, Świeradów-Zdrój, Karpacz oraz polskie miasta – Kraków czy Warszawa. W naszym kraju nie brakuje jednak innych, mniej znanych, a tym samym mniej zatłoczonych regionów, które pięknie prezentują się wiosną. Podpowiadamy, dokąd wyjechać na tegoroczną majówkę w Polsce.
Zobacz także: W tej polskiej wsi wszystkie domy stoją przy jednej ulicy. Niezwykłe ujęcie z lotu ptaka
Bory Tucholskie – majówka blisko natury
Bory Tucholskie są idealną propozycją na weekend majowy blisko natury. To jeden z największych w Polsce kompleksów leśnych, a zarazem jeden z 23 parków narodowych znajdujących się w naszym kraju. Miejsce to oferuje kilkaset jezior, dwadzieścia pięć rezerwatów i cztery parki krajobrazowe. Na tym terenie dostępne są również fantastyczne punkty widokowe, z których rozpościera się widok na okolicę.
Bory Tucholskie oferują też świetnie przygotowane trasy piesze, rowerowe oraz słynne szlaki kajakowe biegnące rzekami Brda i Wda. Wielbicieli nietypowych atrakcji z pewnością zainteresują Kamienne Kręgi w Odrach – największe w Polsce skupisko kamiennych kręgów, które są prawdopodobnie cmentarzyskiem Gotów z I i II wieku n.e. Miejsce to jest obecnie chronione w formie rezerwatu przyrody.
Kazimierz Dolny – klimatyczne miasto na weekend
Majówkę warto spędzić też w jednym z najpiękniejszych miast w Polsce – Kazimierzu Dolnym. Na urok tego miejsca składają się stare kamieniczki, wspaniałe punkty widokowe, artystyczna atmosfera i niezwykłe położenie nad Wisłą.
Najbardziej rozpoznawalnym punktem w Kazimierzu Dolnym jest niewielki, renesansowy Rynek, który z trzech stron otaczają zabytkowe kamienice. To bez wątpienia jedno z najchętniej fotografowanych miejsc. Aby popatrzeć na miasto z góry, warto wspiąć się na górę Trzech Krzyży – roztacza się stąd fantastyczna panorama Kazimierza Dolnego.
Wśród przyrodniczych atrakcji warto wymienić wąwóz Korzeniowy Dół – to idealna propozycja dla tych, którzy chcą odpocząć i przespacerować się w otoczeniu przyrody. Wyjazd do zabytkowego Kazimierza Dolnego można połączyć ze zwiedzaniem okolicznych miejscowości. Jedynie 20 kilometrów od Kazimierza znajduje się słynący z uzdrowiska Nałęczów.
Góry Sowie – weekend majowy w górach
Góry Sowie to jedno z najciekawszych pasm górskich Polski, położone w Sudetach Środkowych. To idealne miejsce na wędrówkę z historią w tle. Można tu nie tylko podziwiać przepiękną naturę i krajobrazy, ale również odkrywać liczne tajemnice związane z II wojną światową.
Na terenie Gór Sowich w 1991 roku utworzono Park Krajobrazowy, gdzie wytyczono wiele szlaków pieszych i rowerowych. Najwyższym szczytem tego pasma jest Wielka Sowa (1015 m n.p.m.) zwieńczona kamienną wieżą widokową. W pogodny dzień roztacza się z niej niezwykła panorama obejmująca znaczną część Sudetów. Warto odwiedzić też Twierdzę Srebrna Góra, która jest jedną z największych twierdz górskich w Europie.
Słowiński Park Narodowy – wypad do „polskiej Sahary”
Na weekend majowy świetnie sprawdzi się też wybrzeże Bałtyku. Szukając dobrego miejsca na relaks i aktywny wypoczynek jednocześnie, warto postawić na okolice Łeby, a dokładniej Słowiński Park Narodowy.
Miejsce to, nazywane czasem „polską Saharą”, słynie z ruchomych wydm tworzących jeden z najpiękniejszych krajobrazów pustynnych w Europie. Niezwykłe widoki roztaczają się ze szczytu najwyższej z wydm, Łąckiej Góry, która według różnych źródeł ma od 32 do 42 metrów wysokości.
W Słowińskim Parku Narodowym znajduje się także piękne akweny, w tym jezioro Łebsko i Gardno. Drugie z nich dzięki stałym wiatrom oferuje dobre warunki do uprawiania żeglarstwa i windsurfingu. Wielbiciele spokojniejszego wypoczynku powinni wybrać się na pomost z ławeczką na Jeziorze Dołgie Wielkie, by tam podziwiać piękno przyrody.
Kraina Wygasłych Wulkanów – wejście na „śląską Fudżijamę”
Nietypowym pomysłem na majówkę w Polsce mogą być wulkany. Najlepszym miejscem, aby je zobaczyć, jest region Pogórza Kaczawskiego i Gór Kaczawskich na Dolnym Śląsku, nazywany „Krainą Wygasłych Wulkanów”. Miejsce to znaczą wzgórza o charakterystycznym stożkowym kształcie i niespotykane w innych regionach Polski skały. To popularny cel pieszych wędrówek – wzdłuż 85-kilometrowego Szlaku Wygasłych Wulkanów.
Najwyższym wulkanem nie tylko w dolnośląskim regionie, ale i w całej Polsce, jest Ostrzyca (501 m n.p.m.) nazywana też „śląską Fudżijamą”. Nieaktywny już ponad 4 mln lat stożek dziś stanowi ciekawą turystyczną atrakcję. Warto się wspiąć na szczyt Ostrzycy – rozciąga się stąd przepiękna panorama Pogórza Kaczawskiego. Przy dobrej widoczności można też zobaczyć nawet szczyty Karkonoszy.
Solina i Bieszczady – „rzucić wszystko i wyjechać” na majówkę
Ci, którzy chcieliby rzucić wszystko i wyjechać, mogą postawić na Solinę i pobliskie Bieszczady. To idealny region, aby się wyciszyć, aktywnie spędzić czas, ale też podziwiać piękne widoki. Samo Jezioro Solińskie daje różnorodne możliwości aktywnego spędzania czasu.
Szeroki akwen (jego powierzchnia to 22 km2) ma taflę wody położoną na wysokości kilkudziesięciu metrów. Taka lokalizacja sprzyja występowaniu intensywnych podmuchów wiatru, dzięki czemu zalew jest miejscem idealnym dla miłośników sportów wodnych – żeglarstwa czy kitesurfingu. Do dyspozycji są także wypożyczalnie rowerów wodnych. Solina jest jednocześnie doskonałym miejscem dla wielbicieli lenistwa – wokół jeziora utworzono wiele piaszczystych plaż.
Z Soliny niedaleko jest do Bieszczad, które wiosną prezentują się naprawdę pięknie. Na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego stworzono rozbudowaną sieć szlaków turystycznych, których łączna długość wynosi aż 130 kilometrów. Można je przebywać nie tylko pieszo, ale również na rowerach. Dużą popularnością cieszą się Połoniny Caryńska i Wetlińska, które są znakomitymi punktami widokowymi.
Puszcza Białowieska – na spotkanie z żubrem
Ci, którzy kochają przyrodę, powinni wybrać się do Puszczy Białowieskiej, która nazywana jest „zielonym skarbem Polski”. To jeden z najbardziej dziewiczych terenów w naszym kraju, który obejmuje ochroną ostatni pierwotny las Europy. Bogactwo tego miejsca tworzy kilkanaście tysięcy starych drzew, rezerwat żubrów, zabytki Białowieży (w tym słynny Skansen Architektury Drewnianej) oraz wiele szlaków pieszych i rowerowych.
Na wielbicieli wycieczek na dwóch kółkach czeka trasa rowerowa biegnąca z Narewki do Puszczy Białowieskiej. Szlak ma 36 km i wiedzie przez północną część puszczy – przez niewielkie wsie i lasy liściaste aż do Białowieskiego Parku Narodowego. To idealna propozycja na weekend, nie tylko ten na początku maja.
Przylądek Stilo – weekend majowy z dala od tłumów
Położony na polskim wybrzeżu przylądek Stilo to idealne miejsce, by uciec od tłumu spacerowiczów i turystów wypoczywających nad morzem w okresie majówki. Aż trudno uwierzyć, że miejsce to znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów na wschód od tętniącej życiem, niezwykle popularnej Łeby.
Warto podkreślić, że teraz przylądka nie jest dobrze zagospodarowany, ale zapewnia spokój, ciszę i chwilę wytchnienia nad Bałtykiem. Charakterystycznym punktem tego miejsca jest latarnia morska Stilo – od ponad 100 lat wskazuje statkom właściwą drogę. To jednocześnie świetny punkt widokowy, a także… popularne miejsce oświadczyn.