Obserwuj w Google News

Najdłuższa tyrolka w Polsce otwarta. Można rozpędzić się do 120 km/h

2 min. czytania
25.09.2023 10:45
Zareaguj Reakcja

W niedzielę 24 września została uruchomiona najdłuższa tyrolka w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Atrakcja znajduje się w Wańkowej w gminie Olszanica na Podkarpaciu. Przedstawiamy szczegółowe informacje.

Najdłuższa tyrolka w Polsce otwarta. Można rozpędzić się do 120 km/h
fot. facebook.com/podkarpackie.przestrzen.otwarta

Podkarpacie to popularny kierunek urlopowy wśród turystów z Polski i nie tylko. Nic zresztą dziwnego, bo region ten oferuje wiele atrakcji. Znajdą tu coś dla siebie zarówno fani pieszych wędrówek, przyrody, jak i miłośnicy zwiedzania. Teraz turyści będą mieli jeszcze jeden powód, aby odwiedzić południowo-wschodnią część Polski. W Wańkowej w gminie Olszanica powstała najdłuższa tyrolka w kraju.

Redakcja poleca

Najdłuższa tyrolka w Polsce otwarta. Można rozpędzić się do 120 km/h

Tyrolka ma 1350 metrów długości, a w najwyższym punkcie można poszybować 48 metrów nad ziemią. Istnieją dwie możliwości zjazdu: w pozycji leżącej lub na siedząco. Pierwsza opcja pozwala rozpędzić się nawet do 120 km/h.

- Zjazd w pozycji leżącej na tzw. batmana przypomina lot ptaka. Jest dla tych, którzy potrzebują więcej adrenaliny, ponieważ można osiągnąć prędkość do 120 km/h. Zjazd w pozycji siedzącej to już inne doznanie. Można obejrzeć okolicę z wysokości i podziwiać widoki - powiedziała PAP Aleksandra Stelmach, prezes Centrum Turystyki Aktywnej i Sportu BIESZCZAD.Ski w Wańkowej.

Liny tyrolki łączą dwa przeciwległe wzgórza. Zostały rozwieszone równolegle do wyciągu narciarskiego. Przejazd rozpoczyna się na górnej stacji kolei linowej BIESZCZAD.ski (620 m n.p.m.), a kończy na zboczu góry na wysokości 445 m n.p.m.

Tyrolka została oficjalnie uruchomiona w niedzielę 24 września. Inauguracyjny zjazd odbył się około godziny 15.30. Była to jedna z atrakcji Festiwalu Produktów Podkarpackich. Na stoiskach można było kupić lokalne wina, nalewki, miody, sery, ekologiczne przetwory z owoców i warzyw, oleje tłoczone na zimno i produkty rękodzielników. W programie festiwalu było też spotkanie z najsłynniejszymi polskimi leśnikami - Marcinem Sceliną i Kazimierzem Nóżką, a także z organizatorami pokazów astronomicznych na terenie Parku Gwiezdnego Nieba "Bieszczady". 

Ile kosztuje zjazd tyrolką?

Jak czytamy na stronie bieszczad.ski, wjazd kolejką linową oraz zjazd tyrolką kosztuje 99 złotych. Z kolei cena przejazdu samą koleją linową w obie strony wynosi 10 złotych. Promocja trwa w okresie jesieni.

Tyrolka jest inwestycją gminy Olszanica. Samorząd ogłosił przetarg na budowę w lutym br. Kilka dni temu zakończyły się odbiory. Częścią inwestycji była też budowa 400-metrowego toru do Summer Tubingu, czyli zjeżdżalni pontonowej. Wszystko kosztowało niemal 2 mln 240 tys. zł. Część pieniędzy samorząd zdobył z Programu Polski Ład dla gmin popegeerowskich.

Nie przegap
Kraków - Wawel
10 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

RadioZET.pl/PAP(Agnieszka Lipska)