Oceń
Z roku na rok przybywa fanów sportów zimowych. Nic dziwnego – to świetne połączenie aktywności oraz możliwości zwiedzania ciekawych miejsc. Do wyboru jest nie tylko popularne narciarstwo zjazdowe czy snowboard. Polacy coraz chętniej wybierają narciarstwo biegowe. Dokąd mogą się wybrać miłośnicy tej dyscypliny sportu?
Zobacz także: Narty w Polsce: dokąd warto się wybrać? 10 najlepszych ośrodków
Jakuszyce – „stolica nart biegowych”
Jakuszyce to najwyżej położona dzielnica Szklarskiej Poręby. Mnogość tras w tej części miasta sprawia, że każdy – bez względu na doświadczenie – wybierze coś dla siebie. To między innymi łatwa 6-kilometrowa trasa Dukty, średnia 12-kilometrowa trasa Stara Droga Celna czy trudna 15-kilometrowa trasa Samolot Uphill z 3-kilometrowym podbiegiem.
Część ze szlaków posiada homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Łączna długość wszystkich jakuszyckich tras to niemal 100 km.
Obidowa–Turbacz – śladami Justyny Kowalczyk
Chcąc trenować niczym mistrz, warto wybrać się na trasę „śladami olimpijczyków”. To właśnie tutaj ćwiczyła kiedyś Justyna Kowalczyk. Trasa Obidowa-Turbacz jest atrakcyjna, ale przeznaczona dla nieco bardziej doświadczonych biegaczy. Liczy 11 km i ma 503 m przewyższenia. Wiedzie przez dolinę Lepietnicy, Solnisko i Halę Turbacz aż do schroniska na Turbaczu. Co ważne, jest bardzo zadbana – na całej długości znajdują się wiaty, ławki oraz tablice.
Narty biegowe w otoczeniu Tatr
Miłośnicy narciarstwa biegowego – ale nie tylko – za cel podróży powinni obrać także Podhale, a dokładniej rejon Białki Tatrzańskiej. Oświetlone i naśnieżane trasy dostępne są tam m.in. na terenie ośrodka narciarskiego Kotelnica Białczańska. Fani biegówek mogą poruszać się pomiędzy malowniczymi szczytami Kotelnicy oraz Jankulakowskiego Wierchu. Do ich dyspozycji są aż cztery rodzaje pętli, których długość waha się od 1250 do 4380 metrów. Oczywiście narciarstwo biegowe można połączyć tu także z szusowaniem na jednym z największych ośrodków narciarskich w Polsce.
Góry Sowie – biegówki z widokiem
To idealne miejsce, aby połączyć aktywne spędzanie czasu ze zwiedzaniem i poznawaniem ciekawej historii. Właśnie tutaj znajduje się kompleks Riese – pozostałość z czasów II wojny światowej, która do dziś jest przedmiotem wielu domysłów i legend. Wyjazd w to miejsce to świetny sposób, aby połączyć eksplorowanie historii z bieganiem na nartach w otoczeniu malowniczych gór. Można znaleźć tu 5 ciekawych tras: Sowa (2,2 km), Lis (2,8 km), Niedźwiedź (2,2 km), Nietoperz (10 km) czy 9 buków (10,2 km).
Zobacz także: Termy w Polsce. 10 najlepszych basenów termalnych [LISTA]
Puszcza Białowieska – wypoczynek na łonie natury
Choć narty biegowe mogą raczej kojarzyć się z górskimi trasami, to tak naprawdę sport ten można uprawiać w dowolnym miejscu. Świetnym pomysłem może być wyprawa do Puszczy Białowieskiej. To prawdziwa gratka dla osób, które lubią wypoczywać na łonie natury. Trasa liczy 10 km i wiedzie m.in. przez zabytkowy Park Pałacowy w Białowieży. Po drodze można spotkać wiele zwierząt w ich naturalnym środowisku – m.in. żubry czy rysie. To malowniczy teren, który zachwyci niejednego turystę.
Narty biegowe w Bieszczadach
Ciekawym kierunkiem są również spokojne okolice Bieszczad. Na miejscu można znaleźć 5 tras biegowych o zróżnicowanej długości i poziomie zaawansowania – łącznie liczą aż 20 km. Najkrótsza mierzy 1,8 km, z kolei najdłuższa – 6,5 km. Najciekawsze szlaki znajdują się w okolicy Wetliny, Ustjanowej oraz Woli Michowej. Fani sportowych emocji i rywalizacji docenią też fakt, że w tym miejscu organizowane są zawody narciarskie – jak na przykład Bieszczadzki Weekend Biegowy Rysia czy Festiwal Biegu Rzeźnika.
Biegówki nad Bałtykiem
Z kolei ci, którzy od gór wolą morze, również nie muszą rezygnować z narciarstwa biegowego. Jeśli tylko pogoda dopisuje, wykorzystać można praktycznie każde miejsce - zarówno ośnieżoną plażę, jak i górzysty teren Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Osoby aktywnie spędzające czas nad Bałtykiem docenią z pewnością nietypowe krajobrazy oraz czyste, wypełnione jodem powietrze.
Źródło: Materiały prasowe Travelist
Oceń artykuł