Obserwuj w Google News

W Polsce powstaje nowa ścieżka w koronach drzew. Ma być gotowa już w przyszłym roku

2 min. czytania
07.12.2022 15:42
Zareaguj Reakcja

Kolejne miasto w Polsce szykuje niezwykłe atrakcje dla turystów. W Ciężkowicach ma powstać przyrodniczo-edukacyjna ścieżka w koronach drzew wraz ze szlakiem nietoperzowym. Zakończenie budowy tego obiektu zaplanowano na wiosnę 2023 roku.

Ścieżka w koronach drzew
fot. Shutterstock/ Na zdj. ścieżka widokowa w Krynicy Zdroju

Na stworzenie nowej atrakcji w Ciężkowicach gmina otrzymała 5 milionów złotych dofinansowania z województwa małopolskiego. Wielu turystów już nie może doczekać się tej niezwykłej konstrukcji w koronach drzew.

Zobacz także:  Niesamowita wieża widokowa w Bieszczadach. Przyciąga tłumy turystów

Nowa ścieżka w koronach drzew w Ciężkowicach

Zgodnie z zapowiedziami nowa ścieżka ma mieć łącznie 1020 metrów długościKonstrukcja pobiegnie między koronami drzew, miejscami na wysokości nawet 22 metrów nad ziemią. Atrakcja będzie dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Na całej trasie znajdować się mają liczne tarasy i punkty widokowe oraz miejsca do edukacji ekologicznej.

Cały projekt zakłada także rozbudowę Muzeum Przyrodniczego w Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej oraz wykonanie nowego szlaku – nietoperzowego, który połączy centrum ze ścieżką. Termin zakończenia realizacji przedsięwzięcia zaplanowany jest wiosnę przyszłego roku.

Redakcja poleca

Początkowo zakładano, że inwestycja zakończy się jeszcze w 2022 roku. Termin realizacji został zmieniony przez problemy z projektowaniem i wykonaniem pierwszych etapów konstrukcji. Do tego rosnące cen, które opóźniły prace i wymusiły negocjacje z wykonawcą. 

Jak tłumaczył burmistrz Ciężkowic Stanisław Kuropatwa, zawirowania na rynkach sprawiły, że ostateczna cena przekroczyła planowaną wartość budowy ścieżki. "Początkowo było to około 15 mln zł, obecnie to już 21 mln zł. Pomoc zarządu województwa pozwoli zrealizować tę inwestycję do końca" – wskazał.

Budowa ścieżki – zaznaczył burmistrz – to element szerszego projektu, na który Ciężkowice otrzymały 17 mln zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Źródło: PAP (Rafał Grzyb)/WP Turystyka