Obserwuj w Google News

Plaże nad Bałtykiem będą szersze. Więcej miejsca dla turystów w te wakacje

2 min. czytania
22.05.2023 14:32
Zareaguj Reakcja

W kilku popularnych miejscowościach nad Bałtykiem – Gdańsk Brzeźno, Ustka i Rewa – prowadzone są prace, które mają na celu poszerzenie i wzmocnienie terenów brzegowych. Okazuje się, że jeszcze przed wakacjami turyści będą mieli do dyspozycji szersze plaże. Głównym materiałem wykorzystywanym w trakcie prac refulacyjnych jest piasek wydobyty podczas modernizacji układu falochronów.

Szersze plaże nad Bałtykiem
fot. Karolina Misztal/Reporter/East News

W ostatnich latach dla turystów wypoczywających nad Bałykiem, zwłaszcza na pomorskim odcinku wybrzeża, popularnym widokiem był ciężki sprzęt. To już jednak przeszłość. Okazuje się, że jeszcze przed wakacjami dobiegnie końca "historyczna rozbudowa" plaż nad Morzem Bałtyckim.

Redakcja poleca

Szersze plaże nad Bałtykiem. Duże zmiany przed wakacjami

Refulacja to często stosowane rozwiązane. Wykonuje się w celu powiększenia plaży, co z kolei zwiększa ochronę brzegu. Szeroka i właściwie wyprofilowana plaża częściowo zmniejsza siłę fal, uderzających o brzeg, co przyczynia się do ochrony zabudowań i niesie też za sobą potencjał turystyczny. Właśnie tego rodzaju prace wykonywane są w kilku miejscach, takich jak Gdańsk, Ustka oraz Rewa. 

W przypadku Gdańska Brzeźno poszerzony ma zostać odcinek od Nowego Portu w kierunku molo. Jak powiedziała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska, prace, które rozpoczęły się w minionym tygodniu, powinny zostać zakończone przed Bożym Ciałem, czyli jeszcze przed startem sezonu wakacyjnego. 

Zobacz także:  Najdłuższa promenada w Polsce już otwarta. Biegnie kilkanaście metrów od Bałtyku 

Piasek wykorzystany do poszerzenia plaży pochodzi z hałdy, która pozostała po pracach w Parku Brzeźnieńskim wykonywanych jesienią zeszłego roku. "Piasek pochodzi z prac czerpalnych w ramach projektu modernizacji układu falochronów w Porcie Północnym (obrotnica i tor podejściowy wewnętrzny)" – podkreśliła Kierzkowska. Jak dodała, odłożenie prac w czasie wynika z uwarunkowań środowiskowych, ponieważ w pewnych okresach nie można prowadzić robót polegających na zasilaniu plaż.

W zeszłym roku Urząd Morski w Gdyni poszerzył już plażę w Gdańsku Brzeźnie i na półwyspie Westerplatte. Prace zostały także przeprowadzone na plażach w Kuźnicy, Jastrzębiej Górze oraz Ostrowie. W tym przypadku również użyto piasku "z odzysku" - pochodził on z budowy toru podejściowego wewnętrznego i obrotnicy w Porcie Północnym. Aby poszerzyć plaże, wykorzystano aż 2 mln m sześciennych materiału.

Główny Inspektor Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Gdyni Robert Mokrzycki przyznał, że rozbudowa nadbałtyckich plaż to przedsięwzięcie o dużej skali. "Łącznie w tych projektach zarefulowaliśmy około 30 kilometrów bieżących plaż. Myślę, że coś takiego powtórzy się może w kolejnym pokoleniu" – powiedział. 

Bon rozdaje Radio ZET. Zgłoś się do naszej zabawy i wygraj gotówkę na wakacje!

Źródło: PAP, WP Turystyka

Plaża w Jarosławcu - polski Dubaj
10 Zobacz galerię
fot. jaroslawiec24.pl/