Obserwuj w Google News

Polska atrakcja przyciąga tłumy turystów. "Frekwencja wszech czasów"

2 min. czytania
16.09.2023 10:01
Zareaguj Reakcja

Zamek Królewski na Wawelu bije rekordy popularności. W połowie września zanotowano historyczny wynik, niemal 2 mln gości. Dyrektor zamku zaznaczył, że sezon się jeszcze nie skończył, więc liczba zwiedzających w tym roku z pewnością jeszcze wzrośnie. 

Zamek Królewski na Wawelu
fot. Shutterstock

Informacja o "frekwencji wszech czasów" na Zamku Królewskim na Wawelu została przekazana podczas konferencji prasowej, która odbyła się w tym tygodniu. Jak przekazano, od początku roku do 13 września zamek odnotował rekordowy wynik sięgający miliona 985 tysięcy zwiedzających. Dodano, że jeszcze w tym miesiącu zostanie przekroczona "magiczna bariera" 2 mln turystów. 

Redakcja poleca

Rekord Zamku Królewskiego na Wawelu. Prawie 2 mln gości

Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej przyznał, że mogą mówić już o historycznym wyniku. "Od początku roku do teraz zamek odwiedziło prawie 2 miliony gości. To już o 200 tysięcy więcej niż w całym poprzednim roku" – mówił dyrektor obiektu, cytowany w komunikacie prasowym.

Sukces frekwencyjny to, zdaniem przedstawicieli placówki, efekt m.in. cieszących się dużą popularnością wystaw czasowych oraz organizowanych wydarzeń specjalnych. "Przyznam, że nie przypuszczałem, że wystawę Jacoba Mertensa, malarza krakowskiego około 1600 roku, zobaczy blisko 100 tysięcy widzów, a ekspozycję niewielką, o której sądziłem, że będzie raczej dla koneserów - wystawę rzeźb lwowskiej szkoły rokokowej- zobaczy dużo powyżej 120 tysięcy widzów" – wskazał Betlej.

Dyrektor wyraził nadzieję, że także najnowsza wystawa Wawelu – "Obraz Złotego Wieku" – zachęci wielu do odwiedzenia Zamku. "Mamy do czynienia z największą wystawą w historii Zamku" – podkreślił.

Ekspozycja ta została zaaranżowana w 17 salach na trzech kondygnacjach. Na wystawę składa się 450 eksponatów, z których ponad 400 zostało sprowadzonych z kilkudziesięciu muzeów i bibliotek na całym świecie. W zamyśle twórców ekspozycja ma kreślić szeroką panoramę kultury rozkwitającej w latach 1501-1572 na ogromnym terytorium monarchii polsko-litewskiej, za panowania ostatnich Jagiellonów: Aleksandra, Zygmunta I i Zygmunta Augusta. Ma także skłaniać do głębokiego namysłu nad epoką renesansu. 

Zamek Królewski na Wawelu – symbol Krakowa

Wzgórze wawelskie wraz z Zamkiem Królewskim to tak naprawdę skarbiec polskiej historii i kultury. Przez wieki miejsce to było siedzibą królów i książąt polskich, a także centrum politycznym państwa polskiego. Na Wawelu dla zwiedzających są udostępnione m.in. reprezentacyjne komnaty królewskie, prywatne apartamenty królewskie, zbrojownia oraz skarbiec koronny, w którym przechowywany jest Szczerbiec – miecz koronacyjny królów Polski.

Ogromne wrażenie robi też Sala Senatorska – największa komnata zamku. To tutaj odbywały się ważne uroczystości państwowe, m.in. posiedzenia senatu czy wesela królewskie. Oprócz tego na zamku regularne organizowane są wystawy czasowe, które cieszą ogromną popularnością wśród turystów. 

Pod wzgórzem wawelskim ciągnie się najsłynniejsza polska jaskinia – Smocza Jama. Warto odwiedzić to miejsce na zakończenie zwiedzania. W 1978 roku Zamek Królewski na Wawelu, wraz ze Starym Miastem, Kazimierzem i Stradomiem, został wpisany na listę UNESCO.

Źródło: PAP

Nie przegap