,

Słupy świetlne nad Polską. Internauci zachwyceni niezwykłym zjawiskiem na niebie

19.12.2022 09:44

W Polsce można było ostatnio zaobserwować zjawiskowy spektakl. Na niebie pojawiły się słupy świetlne. Zdjęcia tego zjawiska, opublikowane na profilu "Tatromaniak" na Facebooku, bardzo szybko obiegły sieć. "Przyroda tworzy niesamowite krajobrazy" – piszą zachwyceni internauci. 

Tatry, niebo
fot. Shutterstock/ Zdj. ilustracyjne

W Polsce co jakiś czas można podziwiać niezwykłe podniebne zjawiska. Na początku grudnia informowaliśmy, że w południowej części kraju zaobserwowano tzw. efekt halo. Zdjęcia ukazujące świetliste okręgi wokół księżyca bardzo szybko obiegły sieć. 

W miniony weekend można było zobaczyć inny, równie piękny spektakl. Na niebie pod Tatrami pojawiły się zjawiskowe słupy świetlne.

Słupy świetlne nad Polską 

Świecące kolumny pojawiły się w ostatnich dniach na niebie w Zakopanem. Mieszkańcy Podhala byli świadkami niesamowitego zjawiska, które udało się uchwycić na zdjęciach. Ten niecodzienny widok został opublikowany na profilu "Tatromaniak". 

Słup świetlny dziś rano pod Tatrami. Temp. -15°C – czytamy w poście na Facebooku.

W komentarzach można przeczytać, że na fotografiach widać Olczę we wschodniej części Zakopanego. Słup świetlny "łączy" niebo z tamtejszym kościołem – Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik. Trzeba przyznać, że taki widok na nocnym niebie jest naprawdę niezwykły. 

Post doczekał się prawie 4 tys. polubień. Pod fotografiami wrzuconymi do sieci pojawiło się wiele komentarzy zachwyconych internautów.

– Przyroda tworzy niesamowite krajobrazy.
 
– Cudne klimaty.
 
– Pięknie! Ale teraz zatęskniłem za Tatrami.
 
– Magicznie! 

Zobacz także: Spektakularne zjawisko w górach. Na niebie zaobserwowano tęczowe okręgi

Jak powstają słupy świetlne na niebie?

Słupy świetlne to zjawisko optyczne tworzące się przy wyjątkowo niskiej temperaturze, bezwietrznej pogodzie i wysokim ciśnieniu atmosferycznym. Przypominają świetlistą kolumnę łączącą niebo z ziemią. Jak powstają? Są efektem odbicia światła od kryształków lodu znajdujących się w powietrzu. Źródłem światła może być Słońce, Księżyc, jak również... zapalona latarnia uliczna. 

Zjawisko to najłatwiej zaobserwować tuż przed wschodem słońca lub tuż po jego zachodzie. Choć najczęściej filary świetlne w zimowej aurze można podziwiać w rejonach Arktyki i Syberii, raz na jakiś czas widoczne są również w Polsce.

Źródło: Tatromaniak

loader

Logo radiozet Dzieje się