Obserwuj w Google News

Spektakularne zjawisko nad Polską. Internauci zachwyceni: "Coś pięknego"

2 min. czytania
25.09.2023 11:05
Zareaguj Reakcja

Spektakularna zorza polarna znów pojawiła się nad Polską. Świadkowie tego zjawiska podzielili się swoimi zdjęciami w sieci. Widok nocnego nieba mieniącego się różnymi kolorami robi ogromne wrażenie.

Zorza polarna nad Polską
fot. Shutterstock/Twitter (@Sieć Obserwatorów Burz)

Tegoroczny wrzesień jest wyjątkowo łaskawy, jeśli chodzi o możliwość podziwiania zorzy polarnej nad Polską. Przypomnijmy, że w tym miesiącu już dwukrotnie można było zobaczyć to barwne widowisko na niebie. Ostatni raz zorza zachwyciła Polaków z poniedziałku na wtorek (18-19 września).

Minionej nocy mieszkańcy naszego kraju znów być świadkami tego zapierającego dech w piersiach widoku. Niecodzienne zjawisko przybrało najbardziej intensywnych kolorów w północnej części kraju, chociaż było widoczne również w innych regionach Polski.

Redakcja poleca

Zorza polarna znów nad Polską. Sieć obiegły spektakularne zdjęcia

Zorza polarna to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych i najbardziej fascynujących zjawisk natury. Chociaż najczęściej jest widoczna na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi, zdarza się, że można ją podziwiać również w Polsce. Tak było minionej nocy z niedzieli na poniedziałek.

Dobre warunki atmosferyczne do podziwiania zorzy panowały nie tylko w północnej części Polski, ale też na zachodzie i południu. Potwierdzeniem tego są zdjęcia, które zalały media społecznościowe. "TAAAAK MAMY TO!! Zorza Polarna uchwycona dziś w powiecie żagańskim, lubuskie" – czytamy w poście opublikowanym na profilu Lubuscy Łowcy Burz. 

Fotografia doczekała się 4,8 tys. polubień i wielu pozytywnych komentarzy. Internauci nie kryli zachwytu nad uchwyconym widokiem. "Coś pięknego" "Magia", "Wielkie WOW", "Niesamowite zjawisko", "Cudo", "Wygląda bajecznie" – komentowali użytkownicy. 

Piękne prezentowała się też zorza w województwie pomorskim czy warmińsko-mazurskim. Kolory widoczne na niebie wyglądały naprawdę niesamowite, niemal jak wyciągnięte z Photoshopa.

Zorza była widoczna także na południu Polski. Barwne łuny na niebie, mieniące się kolorem zielonym i fioletowym, uchwycono w Będzinie, w województwie śląskim.

Zorza polarna – od czego zależy kolor łun?

Zorza polarna powstaje, gdy naenergetyzowane cząstki gazu wysyłane przez Słońce uderzają w górną warstwę atmosfery Ziemi z dużą prędkością. Planeta jest chroniona przed tym "atakiem" dzięki polu magnetycznemu. Przekierowuje ono cząstki w kierunku bieguna północnego i południowego, a cząsteczki wchodzą w interakcję z gazami znajdującymi się naszej atmosferze – wyjaśnia portal TVN24. 

To właśnie od rodzaju gazu, który dociera do ziemskiej atmosfery, wpływa na kolor świetlistych łun pojawiających się na niebie. Za czerwony i zielony kolor odpowiada tlen, azot świeci na purpurowo i bordowo, a wodór i hel – na niebiesko lub fioletowo.

Nie przegap
Najzabawniejsze nazwy miejscowości w Polsce
12 Zobacz galerię
fot. Łukasz Szczepanski/Reporter/East News