Obserwuj w Google News

W tej polskiej wsi wszystkie domy stoją przy jednej ulicy. Niezwykłe ujęcie z lotu ptaka

2 min. czytania
04.04.2023 14:44
Zareaguj Reakcja

Sułoszowa w Małopolsce znów zdobywa popularność na całym świecie. Wszystko za sprawą opublikowanych w sieci fotografii oraz nagrania tej polskiej wsi z lotu ptaka. W Sułoszowej zachwyca nietypowy układ domów ciągnących się wzdłuż jednej, 9-kilometrowej "ulicy". Niezwykle prezentują się też okoliczne pola, które nazywane są czasem "małą Toskanią".

Sułoszowa - niezwykła wioska w Polsce
fot. Shutterstock/ Zdj. ilustracyjne

Sułoszowa, niewielka wieś z Małopolski, po raz pierwszy podbiła internet w 2020 roku, kiedy to użytkownicy Twittera i Instagrama podzielili się jedną fotografią wykonaną z drona. Teraz sieć obiegły kolejne zdjęcia oraz wideo, które przedstawiają niezwykły układ pól uprawnych i domów w tej polskiej miejscowości. 

Redakcja poleca

Sułoszowa – jedna z najdłuższych w Polsce "ulicówek"

Sułoszowa to niewielka wieś położona w województwie małopolskim, na Wyżynie Olkuskiej, niecałe 30 km na północny zachód od Krakowa. Chociaż z pozoru wygląda jak niemal każda inna miejscowość w Polsce, wyróżnia się nietypowym układem. Jest jedną z najdłuższych w Polsce "ulicówek", czyli wsi z domami i budynkami gospodarczymi stojącymi tuż przy drodze. Ulica ta ciągnie się na długości około 9 km. Za gospodarstwami rozciągają się z kolei pola uprawne.

W Sułoszowej żyje niecałe 6000 osób. Mieszkańcy z pewnością nie spodziewali się tego, że jedno zdjęcie w sieci przyniesie taką sławę ich rodzinnej miejscowości, która z uwagi na okoliczne pola bywa nazywana "małą Toskanią". 

Niesamowite widoki i charakterystyczny układ wiejskich ulic to jednak niejedyna atrakcja tego miejsca. Przez małopolską wioskę przechodzi również czerwony Szlak Orlich Gniazd skupiający jurajskie zamki i warownie. To tu znajduje się słynny Zamek Pieskowa Skała będący częścią Ojcowskiego Parku Narodowego i Maczuga Herkulesa. Ponadto wzdłuż Sułoszowej wytyczony jest szlak "Via Regia", będący jedną z Dróg św. Jakuba prowadzących do sanktuarium w Santiago de Compostela.

Zobacz także:  Wielkanoc – polska wieś o wyjątkowej nazwie. Czy ma coś wspólnego ze świętami?

Sułoszowa z lotu ptaka. Niezwykłe zdjęcie obiegło sieć

"Sułoszowa w Polsce – wieś zamieszkana przez 6000 osób mieszkających przy jednej ulicy" – pojawił się podpis do zdjęcia opublikowanego na początku kwietnia na Twitterze. Trzeba przyznać, że zdjęcie wykonane z drona robi ogromne wrażenie. Na fotografii widać bardzo długą ulicę, która ciągnie się przez całą miejscowość. Uwagę zwracają stojące przy niej domki, a za nimi kolorowe pola. Nic dziwnego, że taki widok zdobył ogromną popularność w sieci.

W sieci można również zobaczyć niesamowite nagranie z lotu ptaka. Zmieniający się na krótkim wideo krajobraz Sułoszowej podbił serca internautów. "Ukryta perełka w południowej Polsce" – napisano na Twitterze.

Jaworzno
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock