Obserwuj w Google News

Szczawnica: co warto zobaczyć? Największe atrakcje w mieście i okolicy

5 min. czytania
Aktualizacja 25.01.2023
17.11.2022 13:55
Zareaguj Reakcja

Szczawnica jest dobrym kierunkiem na urlop tak naprawdę przez cały rok. Latem można zwiedzać miasto, wybrać się w pobliskie góry lub na spływ Dunajcem. Zimą miejsce to świetnie sprawdzi się wśród amatorów narciarstwa. Bez względu na porę roku, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Co warto zobaczyć i z jakich atrakcji skorzystać w Szczawnicy i okolicach? Podpowiadamy.

Szczawnica - atrakcje
fot. Shutterstock

Szczawnica to znane uzdrowiskowe miasto położone w województwie małopolskim. Atutem tej miejscowości jest niezwykła lokalizacja – z jednej strony otaczają ją Pieniny, z drugiej góruje pasmo Radziejowej (Beskid Sądecki). Co więcej, do Zakopanego jest stąd około 60 km, a na Słowację można dojść spacerem (do granicy są nieco ponad 3 km).

Ważnym momentem w historii Szczawnicy było utworzenie w XIX wieku pierwszego uzdrowiska, które do dzisiaj stanowi atrakcję. Z biegiem lat powstawały sanatoria, restauracje, kina czy kompleks przyrodoleczniczy. Obecnie to popularna miejscowość turystyczna, która jest świetnym punktem wypadowym do pobliskich perełek - w pienińskie góry czy na spływ Dunajcem. Odkrywamy największe atrakcje, najciekawsze szlaki piesze oraz trasy rowerowe w Szczawnicy i jej okolicy.

Redakcja poleca

Plac Dietla i pijania wód leczniczych

Nawet jeśli celem naszej wizyty w Szczawnicy nie jest pobyt w sanatorium, zdecydowanie warto zobaczyć tutejsze uzdrowisko. Na Placu Dietla znajduje się m.in. zabytkowa, drewniana willa Dom nad Zdrojami. Wewnątrz stworzono galerię sztuki oraz pijalnię wód leczniczych, w której można spróbować sześciu wód mineralnych. Obecny wygląd obiektu jest repliką XIX-wiecznej budowli, która została odtworzona w każdym detalu. Centralny punkt placu Dietla zajmuje fontanna oraz pomnik ku pamięci Józefa Dietla.

Plac Dietla - Szczawnica
fot. Shuttertstock

Park Górny i „Inhalatorium” w Szczawnicy

W pobliżu Domu nad Zdrojami znajdują się schodki, które prowadzą do Górnego Parku. Teren ten ma około 200 lat i jest idealnym miejscem do spacerów – około 1000 gatunków roślin, rzeźby i zabytkowe budynki tworzą niepowtarzalny klimat. Warto zwrócić szczególną uwagę na sanatorium „Inhalatorium” pochodzące z pierwszej połowy XX wieku.

Inhalatourium - Szczawnica
fot. Shutterstock

Ciekawie prezentuje się sama historia tego miejsca. Podczas wojny znajdował się tam bowiem tajny skład broni. Dziś można tu wynająć pokój i poddać się leczniczym zabiegom.

Zobacz także:  Karpacz: co zobaczyć? 10 największych atrakcji turystycznych 

Dworek Gościnny (Kurhaus)

Ciekawie prezentuje się też Dworek Gościnny (Kurhaus), który znajduje się na terenie Dolnego Parku w Szczawnicy (raczej mało atrakcyjnego dla turystów). Obiekt ten został otwarty w 1884 roku i stanowił tak naprawdę centrum życia kulturalnego ówczesnego kurortu. Budowla ta odgrywała rolę „pienińskiego salonu”. W późniejszych latach dworek musiał zostać odbudowany (drewniany obiekt został w znaczącym stopniu zniszczony przez pożar). Obecnie Kurhaus łączy tradycję z nowoczesnością i jest miejscem odbywania się koncertów, kongresów oraz różnych imprez.

Redakcja poleca

Spływ Dunajcem – słynna atrakcja Pienin

Obowiązkowym punktem podczas wycieczki do Szczawnicy powinien być spływ Dunajcem. Największą popularnością wśród turystów cieszą się spływy flisackimi tratwami, które są w stanie pomieścić 12 osób. Po drodze zapewnione są wspaniałe krajobrazy – rzeka płynie ostrymi zakolami przez malownicze zakątki Pienin, które okalają ściany skalne wysokie na nawet 300 metrów.

Spływ Dunajcem
fot. Shutterstock

Spływ rozpoczyna się na przystani w Sromowcach Wyżnych – Kątach lub w Sromowcach Niżnych. Do wyboru jest trasa do Szczawnicy (18 kilometrów) lub o 5 kilometrów dłuższa do Krościenka. Atrakcja jest dostępna od 1 kwietnia do 31 października.

Górskie szlaki w okolicy Szczawnicy

Szczawnica świetnie sprawdzi się wśród miłośników aktywnego wypoczynku. W okolicach znajduje się mnóstwo ciekawych szlaków górskich. Nad miejscowością góruje Bryjarka – wierzchołek wznosi się na wysokość 679 m n.p.m. i widać z niego nie tylko samo miasto, ale także szczyty Pienin. Ze Szczawnicy można tam dojść żółtym szlakiem w około 40 minut.

Trzy Korony
fot. Shutterstock

Warto zdobyć też okoliczne szczyty. Obowiązkowym punktem powinny być Trzy Korony (982 m n.p.m.), czyli pieniński symbol. Z platformy widokowej roztaczają się przepiękne krajobrazy na Dunajec, Tatry, Beskid Sądecki i Magurę Spiską. Ciekawym punktem jest również Sokolica (747 m n.p.m.). Pięknu tutejszemu krajobrazowi dodaje reliktowa sosna znajdująca się pod samym szczytem. Warto wziąć też pod uwagę Wysoką (1052 m n.p.m.), czyli szczyt położony na granicy polsko-słowackiej.

Redakcja poleca

Wąwóz Homole i rezerwat Biała Woda

Przyrodniczą perełką w okolicy jest 800-metrowy wąwóz Homole. Znajduje się on na terenie rezerwatu przyrody w pobliskiej wsi Jaworki. Z centrum Szczawnicy prowadzi do tego miejsca trasa o długości zaledwie 6 km. W czasie wyprawy ogromne wrażenie robią wysokie wapienne ściany wąwozu. Dołem płynie potok Kamionka, na którym tworzą się piękne kaskady.

Wieś Jaworki to także rezerwat przyrody Biała Woda. Miejsce to wyróżnia się bogatą rzeźbę terenu oraz malowniczo położonym wodospadem. Można tutaj zobaczyć charakterystyczne wapienne skały, w tym m.in. Smoległowa Skała (80 metrów wysokości) czy Bazaltową Skałę o czarno-zielonym zabarwieniu. Przypadkowo porozrzucane bloki skalne zdobią tak naprawdę całą okolicę rezerwatu.

Wodospad Zaskalnik

Zaledwie 3 km od centrum Szczawnicy można odnaleźć wodospad Zaskalnik o wysokości około 5 metrów. Ta przyrodnicza perełka znajduje się na Sopotnickim Potoku w Beskidzie Sądeckim, pomiędzy szczytami Bereśnik (843 m) i Wysoka (759 m). W pobliżu przebiega niebieski szlak pieszy oraz czarny szlak rowerowy, więc to dobry punkt na przystanek w czasie wycieczki. Blisko wodospadu wyznaczono tereny rekreacyjne, jest także leśniczówka, a nawet restauracja. Można tu więc spędzić nieco więcej czasu.

Wodospad Zaskalnik
fot. Shutterstock

Trasy rowerowe w Szczawnicy i okolicy

Szczawnica jest idealnym punktem, z którego można urządzać wycieczki rowerowe po okolicy. Jedną z propozycji jest liczący 8 km niebieski szlak rowerowy ze Szczawnicy na górę Bereśnik i z powrotem (różnica wysokości to 450 m). Chociaż nie jest to długa trasa, to może być dobrą rozgrzewką przed kolejnymi dniami na rowerze. Co najważniejsze, z Bereśnika rozciąga się piękna panorama na okoliczne góry.

Szczawnica - trasy rowerowe
fot. Shutterstock

Niezwykle malownicza trasa rowerowa prowadzi do schroniska „Trzy Korony”. Chociaż znajduje się ono w Polsce, to najbardziej malowniczy odcinek biegnie po słowackiej stronie granicy. Z centrum Szczawnicy wyjeżdża się na zachód wzdłuż potoku Grajcarek i skręca w lewo, jadąc przy Dunajcu. Za przejściem granicznym trasa prowadzi piękną Drogą Pienińską. W końcu dociera się do miejscowości Czerwony Klasztor. Tam przez most wraca się z powrotem do Polski i dojeżdża do schroniska z widokiem na Trzy Korony. Cała trasa liczy około 14 km i nie należy do trudnych. Po drodze nie zabraknie pięknych widoków. 

Zobacz także: Bukowina Tatrzańska – co warto zobaczyć? Najciekawsze atrakcje turystyczne

Szczawnica – atrakcje zimą

Szczawnica oferuje bardzo dobre warunki do uprawiania sportów zimowych. To tutaj znajduje się Stacja Narciarska Palenica z ok. 4 kilometrami tras. Najdłuższa z nich – z Szafranówki – ma 1800 metrów (tzw. Trasa Rodzinna). Bardziej znana jest jednak trasa Palenica 1 prowadząca z Palenicy (ma 1000 metrów długości i jest jedną z ciekawszych tras zjazdowych w Polsce). Na miejscu dostępny jest też wyciąg krzesełkowy i wypożyczalnia sprzętu.

Szczawnica-Palenica
fot. Marek Zajdler/East News

W okolicy znajduje się też wiele tras, które można pokonać na nartach biegowych. Najbardziej znaną jest Droga Pienińska prowadząca do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Ten szlak, tak jak inne pienińskie trasy, w tym także górskie, można pokonać pieszo również zimą. Widoki naprawdę zapierają dech w piersiach. Po aktywnym wypoczynku można skusić się na relaks w termach – do słynnej Bukowiny Tatrzańskiej jest stąd około 50 km.

Redakcja poleca