Oceń
Szklarska Poręba to miasteczko położone w województwie dolnośląskim. Znajduje się na pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich, w dolinie rzeki Kamiennej. Historia tego miasta wiąże się z rozwojem hutnictwa szkła i poszukiwaniami szlachetnych kamieni, a od połowy XIX w. z turystyką. Z upływem lat Szklarska Poręba stała się popularnym kurortem.
Turyści lubią spacerować ulicami miasteczka, ale tak naprawdę największą zaletą tego miejsca jest samo położenie. Z uwagi na bliskość gór Szklarska Poręba stanowi świetną bazę wypadową na wycieczki szlakami karkonoskimi i izerskimi. W sezonie zimowym popularnością cieszy się położony w pobliżu ośrodek narciarski Szrenica. Bez względu na porę roku, każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Szklarska Poręba – zabytki miasta
Spacerując ulicami miasta można zobaczyć zabytkowe budowle powstałe na przełomie XIX i XX wieku. Prezentują one typowy dla regionu dawny styl.
Jednym z obiektów, na który warto zwrócić uwagę, jest młyn Świętego Łukasza. Budowla ta została wzniesiona w 1870 roku, ale obecna konstrukcja pochodzi z 1922 roku (pierwotna uległa zniszczeniu w wyniku pożaru). Oprócz funkcji młynu w przeszłości budynek ten pełnił także rolę tartaku oraz karczmy. Dzisiaj na miejscu znajduje się restauracja i hotel.
Warto zobaczyć też Dom Carla i Gerharta Hauptmanów. Jak sama nazwa wskazuje, to dawny dom niemieckich pisarzy (braci Hauptmannów) położony w malowniczej „Dolinie Siedmiu Domów”. Miejsce to stanowiło niegdyś serce kolonii artystów. Sława późniejszego noblisty Gerharta i charyzma Carla przyciągały przedstawicieli kultury i sztuki z całej Europy. Obecnie budynek jest siedzibą muzeum, które prezentuje pamiątki po obu pisarzach, kolekcję obrazów Wlastimila Hofmana, a także sztukę współczesnych artystów. Dookoła placówki rozciąga się park założony przez Carla Hauptmanna – obecnie „Park Ducha Gór”.
Zobacz także: Wisła – co warto zobaczyć? 12 najciekawszych atrakcji turystycznych
Złoty Widok – platforma widokowa
Szukając w Szklarskiej Porębie niezwykłych krajobrazów, warto wybrać się na taras widokowy Złoty Widok. Miejsce to powstało nad urwiskiem skalnym o ponad 20-metrowej wysokości. Takie położenie gwarantuje zapierające dech w piersiach widoki na Karkonosze, Dolinę Kamiennej oraz częściowo na Kotlinę Jeleniogórską.
Udostępniona turystom w 2020 roku platforma widokowa położona jest w okolicach wodospadu Szklarki, w pobliżu niebieskiego szlaku turystycznego.
Wodospad Kamieńczyka
Z przyrodniczych atrakcji Szklarskiej Poręby warto wyróżnić Wodospad Kamieńczyka. Właśnie tutaj kręcono część scen do filmu „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”. I nie ma się czemu dziwić, bo to miejsce naprawdę magiczne. Potrójna kaskada tego wodospadu spada z wysokości 27-metrów, tworząc spektakularne widoki.
Wodospad Kamieńczyka jest najwyższym wodospadem w polskich Sudetach. Znajduje się na trasie ze Szklarskiej Poręby na grzbiet główny Karkonoszy. Zwiedzanie tej atrakcji jest płatne i odbywa się w określonych godzinach. Dojście do stóp wodospadu odbywa się stalowymi podestami, umocowanymi do lewej ściany Wąwozu Kamieńczyka. W ramach zakupionego biletu każdy zwiedzający otrzymuje wypożyczony kask, który zapewnia ochronę przed ewentualnymi okruchami skalnymi, jakie mogą odpadać od skał powyżej.
Wodospad Szklarki
To drugi co do wysokości wodospad w polskich Karkonoszach, w środkowej części wąwozu Szklarki, na wysokości 525 m n.p.m. Woda spada tu szeroką kaskadą z ponad 13 metrów i zwęża się ku dołowi (skręcając spiralnie), co nadaje mu unikalny charakter.
Wodospad Szklarki oraz jego otoczenie stanowią część Karkonoskiego Parku Narodowego (wejście płatne). Do tej niezwykłej przyrodniczej atrakcji prowadzi szeroka dróżka kończąca się platformą widokową.
Zakręt Śmierci
Zakręt Śmierci to łuk drogowy znajdujący się pomiędzy Szklarską Porębą a uzdrowiskiem Świeradów-Zdrój, na wysokości 755 m n.p.m. Miejsce to swoją nazwę "zawdzięcza" serii wypadków samochodowych, których sprawcami byli kierowcy niezachowujący ostrożności na prawie 180-stopniowym zakręcie.
Chociaż to miejsce bardzo niebezpieczne, stało się swoistą atrakcją turystyczną. To jednocześnie popularny punkt widokowy, z którego można podziwiać przepiękną scenerię Karkonoszy, Kotliny Jeleniogórskiej oraz Szklarskiej Poręby.
Chybotek
Chybotek to charakterystyczna formacja skalna składająca się z kilku kamieni. Najwyżej położony ma średnicę 4 metrów. Według legend skała ta blokowała wejście do podziemnej jaskini, w której znajdował się ukryty skarbiec. Ze względu na swój kształt do 1945 roku Chybotek nazywany był "Misą cukru".
W pobliżu Chybotka przechodzą szlaki turystyczne – czarny (prowadzący dookoła Szklarskiej Poręby) oraz niebieski (Szklarska Poręba Górna–Szklarska Poręba Dolna PKP).
Szrenica – piesza wędrówka
Miłośnicy górskich wędrówek podczas pobytu w Szklarskiej Porębie nie powinni pominąć Szrenicy (1362 m n.p.m.). To szczyt położony w zachodniej części Karkonoszy, w pobliżu granicy państwowej z Czechami. Stanowi doskonały punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską oraz Góry Izerskie, a także Karkonosze czeskie.
Na Szrenicą prowadzi kilka szlaków. Najczęściej wybierany jest szlak czerwony będący częścią Głównego Szlaku Sudeckiego. Trasa prowadzi ze Szklarskiej Poręby, pod Kruczymi Skałami, następnie obok Wodospadu Kamieńczyka i przebiega tuż koło wierzchołka.
Śnieżne Kotły
Planując wyprawę w góry, warto wziąć też pod uwagę położone w odległości około 9 km od Szklarskiej Poręby Śnieżne Kotły. Pod nazwą tą kryją się kotły polodowcowe umiejscowione między Wielkim Szyszakiem a Łabskim Szczytem.
To jedno z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach. Wysokie ściany dochodzące do 150 metrów oraz charakterystyczny budynek dawnego schroniska wykorzystywany jako stacja nadawcza, robią ogromne wrażenie. Równie piękna jest roztaczająca się z tego miejsca panorama na Karkonosze, Góry Izerskie, Gór Kaczawskich, Kotliny Jeleniogórskiej i Rudawy Janowickie.
Szklarska Poręba – trasy rowerowe
Wokół Szklarskiej Poręby, a także w samym mieście wytyczonych jest ponad 200 km tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Miasto jest też doskonałym punktem wypadowym wycieczek w głąb polskich i czeskich Karkonoszy i Gór Izerskich oraz do turystycznych miejscowości po jednej i drugiej stronie granicy.
Pokonanie najkrótszych tras zajmie niecałą godzinę (Trasa Mała Szklarska Poręba – 8 km). Są też kilkudziesięciokilometrowe szlaki, których pokonanie może obejmować całodzienną wycieczkę. Przez Szklarską Porębę przebiega Euroregionalny długodystansowy szlak rowerowy „Liczyrzepa” ER-2 biegnący przez całe Sudety – z Zittau do Mieroszowa.
Szklarska Poręba na narty
Szklarska Poręba jest dobrym kierunkiem na urlop nie tylko latem, ale też zimą. W okolicy działa ośrodek Ski Arena Szrenica. Oferuje pięć tras o łącznej długości 12 km. Do wyboru dwie trasy trudne (zjazd ze Szrenicy i Łabskiego Szczytu), bardzo trudna (czarna) trasa FIS oraz dwie łatwe – dla początkujących narciarzy. Wszystkie trasy w Szklarskiej Porębie są regularnie naśnieżane. Dotarcie na stok umożliwiają 2 kolejki linowe i 5 wyciągów narciarskich.
Oceń artykuł