Obserwuj w Google News

Polacy długo na to czekali. Ruszają wyciągi narciarskie na Kasprowym Wierchu

2 min. czytania
13.01.2023 11:01
Zareaguj Reakcja

W Tatrach panują już zimowe warunki, co z pewnością cieszy osoby wyczekujące startu narciarskiego sezonu. Okazuje się, że już od soboty (14 stycznia) Polskie Koleje Linowe planują otworzyć trasę narciarską w Kotle Gąsienicowym na Kasprowym Wierchu. W kolejnych dniach planowane jest także otwarcie trasy w Kotle Goryczkowym i nartostrady do Kuźnic. To dobra wiadomość tuż przed rozpoczynającymi się feriami zimowymi. 

Kasprowy Wierch - ruszają trasy narciarskie
fot. Dariusz Zarod/East News

Kilka dni temu informowaliśmy, że w Tatry wróciła zima. Do sieci trafiło nawet nagranie, na którym pracownicy PKL usuwali wysokie zaspy z górnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch. Duże opady śniegu pozwoliły w końcu na przygotowanie trasy narciarskiej ze szczytu Kasprowego na Halę Gąsienicową. Na kilka dni przed rozpoczynającymi się feriami w Tatrach panują bardzo dobre warunki do zimowego szaleństwa. 

Redakcja poleca

Ruszają wyciągi narciarskie na Kasprowym Wierchu

Warto przypomnieć, że Kasprowy Wierch leży w granicach Tatrzańskiego Parku Narodowego, przez co nie jest tam możliwe sztuczne dośnieżanie tras. Aby uruchomić wyciągi, konieczna jest odpowiednio gruba warstwa naturalnego śniegu.

–  Trasy narciarskie w ośrodku PKL Kasprowy Wierch są pokryte wyłącznie naturalnym śniegiem, co oznacza, że termin ich otwarcia jest zawsze uzależniony od pogody i odpowiedniej pokrywy śnieżnej. Trwają przygotowania, by uruchomić od 14 stycznia trasę narciarską w Dolinie Gąsienicowej – powiedział Patryk Białokozowicz z zarządu PKL.

Dodał, że chcieliby, aby miłośnicy sportów zimowych mogli jak najlepiej w ferie spędzić aktywnie czas na Kasprowym Wierchu. Zapewnił przy tym, że w najbliższych dniach planowane jest także otwarcie trasy narciarskiej w Dolinie Goryczkowej wraz z nartostradą do Kuźnic.

W piątek rano na Kasprowym Wierchu leżał niemal metr śniegu, a termometry wskazywały tam -4 st. C. Prognozy na pierwszy feryjny turnus zapowiadają się bardzo optymistycznie dla wybierających się w Tatry. Zapowiadane są bowiem opady śniegu z temperaturą w Zakopanem od -4 do +4 st. C. Wysoko w Tatrach temperatura spadnie do -11 st.

Zobacz także:  Narty w Polsce: dokąd warto się wybrać? 10 propozycji na zimowy wypoczynek

Kasprowy Wierch - słynny ośrodek narciarski w Tatrach

Na Kasprowym Wierchu (1987 m n.p.m.) znajduje się najwyżej położony ośrodek narciarski w Polsce. To miejsce dla doświadczonych narciarzy – ze względu na spore nachylenie stoku trasy oznaczone są jako „trudne” i „bardzo trudne”. Dwie z nich, Gąsienicowa i Goryczkowa, rozpoczynają się na wysokości 2 tysięcy m n.p.m. Już sam wjazd na szczyt gondolą zapewnia spektakularne widoki i wiele wrażeń. Trasa narciarska ze szczytu Kasprowego Wierchu do Doliny Gąsienicowej ma długość 1200 metrów.

Ośrodek ten ma wielu stałych wielbicieli wśród doświadczonych narciarzy. Atutem jest fakt, że sezon trwa tutaj aż do maja. Na szczycie Kasprowego Wierchu, nazywanego „świętą górą narciarzy”, znajdują się też obserwatorium meteorologiczne i restauracja.

Źródło: RadioZET.pl/PAP (Szymon Bafia)