Te miejscowości w Polsce mają najdłuższe nazwy. Na czele listy wieś z nazwą na 40 znaków
Informacje dotyczące tego, jakie są największe miasta czy jeziora, najwyższe górskie szczyty czy najszersze plaże w Polsce zna wielu z nas. Nie każdy jednak wie, jak brzmią najdłuższe nazwy polskich miejscowości. Na czele znalazły się miejsca z kilkuczłonowymi nazwami. Z pewnością nie są łatwe do zapamiętania.

Część osób mogła zastanawiać się, jakie miejscowości w Polsce mają najdłuższe nazwy. Dane są niezwykle ciekawe, ponieważ na szczycie listy znalazła się miejscowość z nazwą na 35 liter i 40 znaków. Chodzi o niewielką wioskę w województwie podkarpackim.
Ciekawą tendencją jest to, że w przypadku długich nazw dominują głównie wsie. Nazwy miast są raczej krótkie, dzięki czemu łatwo zapadają w pamięć. Jakie miejsca znalazły się zatem na szczycie tego nietypowego zestawienia?
Ta wioska w Polsce ma najdłuższą nazwę
Pierwsze miejsce wśród miejscowości o najdłuższej nazwie w Polsce zajmuje Wólka Sokołowska k. Wólki Niedźwiedzkiej. Nazwa obejmuje 35 liter i łącznie 40 znaków. Informację tę można znaleźć w zestawieniu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).
Wspomniana Wólka Sokołowska to niewielka wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, w gminie Sokołów Małopolski. Jej nazwa nie jest krótka i zbyt łatwa do zapamiętania, ale dzięki temu trafiła na sam szczyt polskiego rankingu.
Wśród miejscowości z bardzo długą nazwą, tym razem trzy- lub dwuczłonową, trzeba wymienić też Przedmieście Szczebrzeszyńskie (29 liter, 30 znaków), Warmątowice Sienkiewiczowskie (28 liter, 29 znaków) i Sobienie Kiełczewskie Pierwsze (28 liter, 30 znaków).
Jeśli chodzi o najdłuższą jednoczłonową nazwę miejscowości w Polsce, to tutaj zwycięzcą okazała się Siemieniakowszczyzna w województwie podlaskim. Jej nazwa obejmuje aż 20 znaków i dla wielu może być ciekawym łamańcem językowym.
Polskie miasta z najdłuższą nazwą
Nazwy polskich miast są znacznie krótsze od wsi. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy miejsc wyróżniających się dłuższą nazwą. Jak prezentuje się to zestawienie?
Numerem jeden jest Ostrowiec Świętokrzyski, którego nazwa składa się z 22 liter (23 znaki). To drugie co do wielkości miasto województwa świętokrzyskiego zamieszkiwane przez ponad 64 tys. osób. Będąc jednym z głównych ośrodków Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, odziedziczył tradycje hutnicze, których wizytówką jest Huta Ostrowiec.
Na liście miast z najdłuższą nazwą pojawia się też Kalwaria Zebrzydowska (20 liter), Grodzisk Wielkopolski (20 liter), Czechowice-Dziedzice (20 liter), Baranów Sandomierski (19 liter) oraz Aleksandrów Kujawski (19 liter).
Mówiąc o „rekordach” w nazwach, z pewnością nasuwa się pytanie, z ilu liter składa się najkrótsza nazwa miejscowości w Polsce. W tym zestawieniu, co potwierdzają dane GUS-u, na szczycie jest wioska Oś mająca zaledwie 2 znaki w nazwie. Miejscowość ta położona w województwie opolskim, w powiecie kluczborskim, w gminie Lasowice Wielkie.
- To miejsce nazywane „polskim Como”. Turystów przyciąga niezwykłymi widokami i atrakcjami
- QUIZ: Co i gdzie w Polsce jest NAJ? Ten test o polskich rekordach może być wyzwaniem
- To najszczęśliwsze miasta i regiony w Polsce. Gdzie żyje się najlepiej?
Najpiękniejsze miasta w Polsce. 10 miejsc, które warto odwiedzić [ZDJĘCIA]
