Obserwuj w Google News

To miejsce nazywane "polską Jerozolimą". Widnieje na liście UNESCO

3 min. czytania
28.08.2023 14:16
Zareaguj Reakcja

Jednym z najbardziej znanych miejsc kultu religijnego w Polsce jest Kalwaria Zebrzydowska. Słynie z górującego nad miastem sanktuarium oo. bernardynów. Majestatyczny ośrodek pielgrzymkowy, który co roku odwiedzają tłumy turystów, trafił na listę UNESCO. Przez wiele osób ten klasztorny kompleks nazywany jest „polską Jerozolimą”.

Kalwaria Zebrzydowska, "polska Jerozolima"
fot. Shutterstock

Kalwaria Zebrzydowska znajduje się na Pogórzu Makowskim, w powiecie wadowickim, na terenie województwa małopolskiego. Jest ważnym ośrodkiem ruchu pielgrzymkowego oraz sanktuarium oo. bernardynów. Miejsce to składa się z zespołu 41 kaplic i kościołów zbudowanych na wzór Góry Kalwarii – miejsca męki i ukrzyżowania Chrystusa w Jerozolimie.

Takich „kalwarii” powstało w samej Europie ponad tysiąc. Kalwaria Zebrzydowska jako jedyna na świecie została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1999 roku. Co warto wiedzieć o „polskiej Jerozolimie”?

Redakcja poleca

Historia Kalwarii Zebrzydowskiej

Kalwaria Zebrzydowska jest zabytkowym zespołem architektoniczno-krajobrazowym i pielgrzymkowym. Królujące nad miastem majestatyczne sanktuarium otaczają gęste lasy. W skład kompleksu wchodzą klasztor i późnobarokowa bazylika Matki Bożej Anielskiej oraz park pielgrzymkowy z licznymi kapliczkami i figurami.

Naturalne otoczenie wpisuje się symbolicznie w miejsca odnoszące się do Męki Pańskiej i do życia Matki Boskiej. To miejsce o wielkim duchowym znaczeniu, niezmienionym praktycznie od XVII wieku. Stróżami kalwarii jest zakon bernardynów.

Cały kompleks powstał dzięki wojewodzie krakowskiemu Mikołajowi Zebrzydowskiemu, który w 1602 roku dokonał fundacji kościoła pw. Ukrzyżowania Jezusa Chrystusa i zespołu kaplic Dróg Męki Pańskiej. Te cenne świątynie obiekty powstały na wzniesieniu Żar według planu przywiezionego z Jerozolimy.

Sanktuarium Kalwaria Zebrzydowska
fot. Shutterstock

W kolejnych latach dobudowywano i rozbudowywano kolejne obiekty sakralne, tworzące Drogę Męki Pańskiej na wzór Kalwarii Jerozolimskiej. Po śmierci Mikołaja opiekunem Kalwarii został jego syn Jan, a po nim Michał. Po śmierci Michała cały majątek przeszedł w ręce rodziny Czartoryskich.

W 1617 r. zostało założone miasto Zebrzydów przy drodze prowadzącej do klasztoru, by zapewnić tłumom przybywających tu pielgrzymów nocleg i wyżywienie. Miasto z czasem zmieniło nazwę na Nowy Zebrzydów, a następnie na Kalwarię.

Polska Jerozolima”. Najważniejsze miejsce kultu religijnego

Kalwaria Zebrzydowska nie bez powodu jest nazywana "polską Jerozolimą". Nawiązanie do Ziemi Świętej i ogromna liczba odwiedzających miasto turystów sprawiają, że jest ono jednym z najważniejszych ośrodków chrześcijańskich w Polsce.

Rocznie, przybywa tu prawie 2 miliony pielgrzymów. Przyciągają ich przede wszystkim nabożeństwa dróżkowe oraz obraz Maryi Kalwaryjskiej. Szczególnym czasem w roku jest Wielki Tydzień i sierpniowe święto Zaśnięcia i Wniebowzięcia Marii Panny, podczas których odbywają się ważne uroczystości.

Bazylika Kalwarii Zebrzydowskiej
fot. Shutterstock

Wspomniany obraz Matki Bożej Płaczącej (inaczej Matki Bożej Kalwaryjskiej) znajduje się na terenie bazyliki. Uznaje się, że to najbardziej czczony obraz maryjny w Polsce. Przez wiernych uznawany jest za „cudowny”.

Dzieło nieznanego autora powstało najprawdopodobniej na początku XVII wieku. Wokół obrazu powstały kontrowersje dotyczące krwawych łez, inkwizycja zakazała w pewnym momencie publicznego czczenia obrazu. Z tego powodu został ukryty w skarbcu. W późniejszych czasach obraz został przeniesiony przez zakonników do specjalnie wybudowanej kaplicy. W XIX wieku został koronowany.

Kalwaria Zebrzydowska – atrakcje w okolicy

Kalwaria Zebrzydowska jest również dobrym kierunkiem na aktywny wypoczynek. Przez miejscowość przechodzi wiele szlaków turystycznych, pieszych i rowerowych tras. To także dobra baza wypadowa w Beskid Mały i wyprawy do innych miejscowości na terenie województwa małopolskiego.

Będąc w Kalwarii, warto zajrzeć też do pobliskiej Lanckorony (10 min drogi), która jest określana mianem "miasta aniołów". Pochyły rynek, z którego rozpościera się panorama na beskidzkie szczyty, drewniane przepięknie przyozdobione domy i ruiny średniowiecznego zamku na Górze Lanckorońskiej – to największe atrakcje tego miejsca. Niedaleko (zaledwie 20 min drogi samochodem) znajdują się również Wadowice, czyli rodzinne miasto Jana Pawła II.

Nie przegap