To najszczęśliwsze miasta i regiony w Polsce. Gdzie żyje się najlepiej?
Serwis internetowy Otodom po raz kolejny opublikował raport "Szczęśliwy dom. Badanie dobrostanu Polaków", w którym wyróżnił regiony i miasta wojewódzkie w Polsce o najwyższym poziomie szczęście. Gdzie mieszkańcom żyje się najlepiej? W tym roku na liście dominuje południe kraju.

Raport dotyczący szczęścia Polaków przygotowali eksperci Polityki Insight i SWPS Innowacje na zlecenie serwisu ogłoszeniowego Otodom. Okazuje się, że wynik subiektywnego, deklarowanego przez mieszkańców Polski poczucia szczęścia w 10-stopniowej skali wynosi 7,08 i jest to więcej niż jeszcze dwa lata temu. W 2021 r. wynosiło ono średnio 6,59.
"To wynik o tyle zaskakujący, że w ostatnich dwóch latach pojawiły się czynniki, które mogły mocno zachwiać poczuciem szczęścia, np. wybuch wojny w Ukrainie, gwałtowny wzrost cen czy podwyżki stóp procentowych, które zwiększyły koszty kredytów mieszkaniowych" – czytamy w raporcie.
Gdzie mieszkają najszczęśliwsi Polacy?
Wszystkich ankietowanych biorących udział w badaniu podzielono na trzy grupy – „Przodowników szczęścia”, „normalsów”, którzy nie wyróżniali się w badaniu ani negatywnie, ani pozytywnie, oraz „nieszczęśliwych”, a więc osoby deklarujące najniższy poziom szczęścia.
Wyniki tego raportu dla niektórych mogą wydać się dość zaskakujące. Okazuje się, że najwięcej „przodowników szczęścia” znajdziemy na południu Polski. Ranking rozpoczyna województwo podkarpackie, gdzie co trzeci mieszkaniec należy do tej "najszczęśliwszej grupy" (32 proc.). Drugie miejsce należy do województwa śląskiego (29,4 proc.), a trzecie do lubuskiego (29,2 proc.).
Najmniej "przodowników szczęścia" możemy z kolei spotkać na Pomorzu i Lubelszczyźnie. A gdzie w Polsce mieszka najwięcej "nieszczęśliwych" ludzi? W tym zestawieniu przoduje województwo mazowieckie (36,1 proc.) i łódzkie (35,8 proc.).
Najszczęśliwsze miasta w Polsce w 2023 roku
A jak to wygląda z podziałem na konkretne miasta? W zestawieniu najszczęśliwszych miast wojewódzkich - z wynikiem 4,3 w sześciostopniowej skali szczęścia - na pierwsze miejsce trafiła Zielona Góra (w zeszłym roku zajmowała 3. pozycję). Na drugim miejscu znalazły się Kielce, na trzecim Kraków i Wrocław.
Na przeciwnym biegunie, jeśli chodzi o poczucie szczęścia mieszkańców, znalazły się Katowice, Poznań i Opole. W żadnym z tych miast średni poziom dobrostanu nie przekroczył 4.
Autorzy raportu podkreślają, że da się zauważyć spory rozdźwięk między poczuciem szczęścia u mieszkańców miast wojewódzkich a średnią dla poszczególnych województw. Taka sytuacja występuje w przypadku 10 na 16 miast wojewódzkich, w pozostałych jest odwrotnie – wojewódzka średnia szczęścia jest tam wyższa niż w przypadku dużych miast.
Skrajnym przypadkiem są Katowice – choć województwo śląskie jest w krajowej czołówce pod względem liczby „przodowników szczęścia”, to jego stolica zamyka listę „szczęśliwych” miast w Polsce.
Źródło: otodom.pl/rp.pl
- Wybrano najpiękniejsze wyspy w Europie. To idealne kierunki na wakacje
- To najrzadziej odwiedzane miejsca na świecie. Turyści omijali te kierunki w 2022 roku
- Wskazano najlepsze atrakcje turystyczne na świecie. Nowy ranking TripAvisora
Najpiękniejsze miasta w Polsce. 10 miejsc, które warto odwiedzić [ZDJĘCIA]
