Obserwuj w Google News

Toruń – atrakcje i zabytki. 10 najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć

5 min. czytania
Aktualizacja 25.11.2022
25.11.2022 14:31
Zareaguj Reakcja

Toruń jest jednym z najchętniej odwiedzanych historycznych miast w Polsce. „Perła Północy” i „Piernikopolis” – tak czasem mówi się o tym miejscu. Symbolami, a zarazem esencją miasta, są gotyckie budowle, Mikołaj Kopernik i pierniki. Za sprawą cennych zabytków najstarsza część Torunia została wpisana na listę UNESCO. Co jeszcze warto zobaczyć? Podpowiadamy.

Toruń - atrakcje
fot. Shutterstock

Toruń jest częścią województwa kujawsko-pomorskiego. To jedno z najstarszych miast w Polsce – założone przez Krzyżaków otrzymało prawa miejskie w 1232 roku. Z uwagi na bogatą historię i liczne zabytki każdego roku przyciąga dużą liczbę turystów. Z Torunia pochodzi nie tylko Mikołaj Kopernik, ale też Tony Halik i Zbigniew Herbert.

W samym mieście, jak i jego okolicy czeka wiele ciekawych miejsc. Odkrywamy największe atrakcje Torunia.

Zobacz także: Kujawsko-pomorskie: co warto zobaczyć? Oto 9 największych atrakcji

Rynek Staromiejski w Toruniu

Największym „skarbem” Torunia jest bez wątpienia zespół staromiejski wpisany w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zaliczamy tutaj Stare i Nowe Miasto oraz zamek krzyżacki.

Rynek w Toruniu
fot. Shutterstock

Na Rynku Staromiejskim nie można pominąć pomnika najsłynniejszego torunianina, Mikołaja Kopernika. Uwagę zwraca też Kamienica pod Gwiazdą, której szczyt elewacji zdobi... złota gwiazda. Jej fasada i wnętrza to jedne z najciekawszych reprezentantów dawnej architektury mieszczańskiej Torunia.

Świetnym punktem widokowym na panoramę całego miasta jest wieża katedralna na Ratuszu Staromiejskim (na wysokości pond 40 metrów). We wnętrzach ratusza mieści się Muzeum Okręgowe, jedno z największych i najstarszych tego typu placówek w Polsce z bogatą kolekcją sztuki gotyckiej, biżuterii i malarstwa polskiego.

Dom Mikołaja Kopernika

Toruń nieodłącznie związany jest z Kopernikiem. Właśnie dlatego koniecznie trzeba odwiedzić miejsce, w którym urodził się i mieszkał wielki astronom. Dom Mikołaja Kopernika to zabytkowa, gotycka kamienica, która w drugiej połowie XV wieku należała do rodziny Koperników. Przez wielu historyków uznawana jest ona za miejsce narodzin polskiego uczonego.

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu
fot. Shutterstock

Od 1973 roku w kamienicy mieści się jeden z pięciu oddziałów Muzeum Okręgowego w Toruniu. Placówka ta poświęcona jest dawnej i współczesnej nauce, życiu codziennemu rodziny mieszczańskiej w średniowiecznym Toruniu oraz działalności samego Mikołaja Kopernika.

Redakcja poleca

Planetarium w Toruniu

W mieście wielkiego odkrywcy i astronoma nie może zabraknąć planetarium. Toruński obiekt jest największym ośrodkiem astronomii obserwacyjnej w Polsce i jednym z największych w Europie. To jednocześnie jedna z najsłynniejszych atrakcji Torunia.

Planetarium Toruń
fot. Shutterstock

W sali Planetarium wyświetlane są popularne pokazy astronomiczne. Na sztucznym niebie, a dokładniej na kopule o średnicy 15 metrów, można podziwiać układ wszystkich 6500 gwiazd widocznych gołym okiem i poznać tajemnice planet oraz galaktyk. Toruńskie planetarium działa w mieście od 1994 roku (jego działalność zainicjowano w 521. rocznicę urodzin Kopernika, czyli 19 lutego).

Krzywa Wieża w Toruniu

Nie tylko Włochy mają krzywą wieżę. Znajdziemy ją również w Polsce. Charakterystyczna średniowieczna baszta miejska w Toruniu swą nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu (1,46 m).

Krzywa Wieża w Toruniu
fot. Shutterstock

Krzywa Wieża została wzniesiona w XIV wieku jako jedna z kilkudziesięciu podobnych baszt w murach obronnych dawnego Starego Miasta. Jej pochylenie było prawdopodobnie wynikiem osunięcia się piaszczystego podłoża. W przeszłości wierzono w teorię, że skrzywienie się baszty jest karą boską za rzekomo bluźniercze odkrycie Kopernika.

Muzeum Toruńskiego Piernika i Żywe Muzeum Piernika

Toruń niemal każdemu kojarzy się też z piernikami. Podczas zwiedzania tego miasta warto zajrzeć do Muzeum Toruńskiego Piernika. Ta XIX-wieczna fabryka z zabytkowym piecem pozwala odkryć tajemnice przepysznych wypieków. Na miejscu można nie tylko podziwiać ekspozycje muzealne, ale również wziąć udział w warsztatach z degustacjami.

Ciekawym miejscem jest też Żywe Muzeum Piernika – idealne dla rodzin z dziećmi. To interaktywne muzeum-piekarnia, gdzie – pod okiem doświadczonej mistrza – można uczestniczyć w procesie wytwarzania pierników według starych receptur.

Zobacz także: Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce. 8 miast, które warto odwiedzić

Bulwar Filadelfijski

Bulwar Filadelfijski ciągnie wzdłuż Wisły, na całej długości średniowiecznych murów miejskich. Jego nazwa pochodzi od amerykańskiego miasta Filadelfia, będącego miastem partnerskim Torunia. To jedno z najbardziej lubianych miejsc spacerowych wśród mieszkańców i turystów. Po drodze można zobaczyć mnóstwo cytatów z kultowego filmu "Rejs". Nie bez powodu – to właśnie stąd odpływał statek w znanej polskiej produkcji.

Bulwar Filadelfijski, Toruń
fot. Shutterstock

Z bulwaru można podziwiać przeciwległy brzeg Wisły – w tym m.in. zieloną wyspę Kępa Bazarowa będącą częścią rezerwatu przyrody.

Redakcja poleca

Ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu

Ruiny zamku krzyżackiego są pozostałościami po pierwszej i jednocześnie najstarszej warowni krzyżackiej na terenie ziemi chełmińskiej. Znajdują się we wschodniej części Zespołu Staromiejskiego wpisanego na listę UNESCO.

Ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu
fot. Shutterstock

Z potężnego obiektu wzniesionego w XIV wieku zachowały się tylko ruiny (warownia została zburzona na początku wojny trzynastoletniej). Dzisiaj pozostałości zamku służą celom turystycznym i dydaktycznym. Poza wycieczkami organizowane są tutaj także festiwale uliczne, happeningi, imprezy masowe i turystyczne.

Wyspa Kępa Bazarowa

Ten niezwykły zielony zakątek rozciąga się przy lewym brzegu Wisły w Toruniu. Kępa Bazarowa to wyspa porośnięta lasem łęgowym, objętym ochroną jako rezerwat przyrody. Miejsce to świetnie nadaje się na spokojny spacer w otoczeniu natury (przez część rezerwatu wiedzie ścieżka dydaktyczna). Atrakcją jest także punkt widokowy, z którego można podziwiać Bulwar Filadelfijski oraz panoramę toruńskiego Średniowiecznego Zespołu Miejskiego. Do Kępy Bazarowej można dotrzeć np. na pokładzie statku "Katarzynka", który łączy oba brzegi Wisły.

Dom Legend Toruńskich

Co jeszcze warto zobaczyć w Toruniu? Dom Legend Toruńskich, który jest połączeniem interaktywnego muzeum i teatru. Placówka ta jest idealną propozycją dla tych, którzy lubią legendy i mity. Podczas wizyty w tym miejscu można poznać wiele ciekawych opowieści, które na stałe wpisały się w tożsamość Torunia, m.in. historię flisaka, który uratował miasto przed plagą żab czy legendy wokół „pochylenia się” Krzywej Wieży. To popularna atrakcja zarówno wśród młodszych, jak i dorosłych turystów.

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Ciekawym punktem na turystycznej mapie atrakcji jest Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, jeden z oddziałów Muzeum Okręgowego w Toruniu. Jest to placówka nietypowa, bo ma charakter biograficzno-etnograficzny. Miejsce to skupia się nie tylko na postaci samego Halika, ale również na odwiedzanych przez niego miejscach i kulturach.

Można zobaczyć m.in. liczne pamiątki przekazane do muzeum przez Elżbietę Dzikowską, która towarzyszyła Halikowi w wielu wyprawach po świecie. Zbiór składa się z ponad 500 różnorodnych eksponatów. Obok fotografii są to m.in.: egzotyczne nakrycia głowy, ceramika, broń oraz pamiątki osobiste – dyplomy, legitymacje, a nawet metryka urodzenia podróżnika. Obiekty te pochodzą ze wszystkich kontynentów – oprócz Antarktydy.

Kraków - Wawel
10 Zobacz galerię
fot. Shutterstock